Društvo > Religija

Otišao zauvek...

(1/2) > >>

Robbyn �:


Neću pisati o onome što smo svih ovih dana bili izloženi svojevrsnoj masovnoj histeriji.Neću pisati o tome kako na smrti ovog čoveka SVI političari u zemlji ubiraju jeftine političke poene.
Neću pisati ni o tome kako se iz jedne krajnjosti ide u drugu,kako se ovaj narod našavši se u idejnom vakuumu posle pada komunizma okrenuo ka nečemu što misli da je religija graničeći se sa paganstvom.

Ja nisam religiozan,a nisam ni pravoslavac.Ali smatram da bi se trebalo osvrnuti na to kakvog je čoveka SPC i srpski narod zauvek izgubio.
Jedan od poslednjih...Sada će doći neki novi sveštenici,i novi patrijarhsi u još novijim automobilima inostrane proizvodnje sa svojim privatnim firmama...

S obzirom na uticaj koji imaju u društveno-političkim zbivanjima,a uzimajući u obzir njihove moralne (ne)kvalitete,ozbiljno sam zabrinut za budućnost ove zemlje...

Počivaj u miru Pavle...

petar dobrinovic:
U brate al nam opljuva crkvu... Slazem se da ima svakakvih ljudi, u svim crkvama, ali o politickom uticaju SPC je smesno govoriti.
Razmisli samo koliki uticaj ima Katolicka crkva, koja ima svoju drzavu i ministarstva, o muslimanskim ekstremistima da i ne govorimo

Robbyn �:
Kao prvo,uopšte mi nije bila namera da \\\"opljujem\\\" crkvu,ako se iz moga načina pisanja to dalo naslutiti izvinjavam se,nije mi bila namera niti imam prava na tako nešto.
Za ostalo ne mislim da grešim.Katolička crkva ima veliki uticaj u mnogim regionima u svetu,u pravu si,ali ne i u Srbiji.
A ja živim u Srbiji.U,po Ustavu sekularnoj državi.Mada u poslednje vreme,nisam baš siguran da li je to zaista i tako.
Malo,malo pa u nekom vladinom telu sedi poneki sveštenik (Radio difuzna agencija),predsednik države javno izjavljuje da je išao po savete kod patrijarha po pitanju važnih državnih pitanja??!
Čekaj malo,pa čemu onda savetnici?
Zamisli na primer, da novi patrijarh bude Nikanor (znaš onaj Nikanor što je izjavio nešto tipa:Ko to ima pravo da miri vekovne neprijatelje Srbe i Hrvate).Ili onaj što jaši tenkove.
Naravno,imaš takvih bisera i na drugoj strani,kod Hrvata,u katoličkoj crkvi koja je tamo dominantna,ali mislim da je kod njih ipak uticaj crkve umanjen u odnosu na nas.
A ja baš i ne vidim da bilo ko ko je u igri za patrijarha ima i mrvicu kredibiliteta koji je imao Pavle.
Š ta očekivati onda?

I mislim da ne grešim ako kažem da u Srbiji crkva (SPC) ima veoma jak uticaj po pitanjima društveno političkog života,kao i spoljne politike države Srbije.
Š to po mom mišljenju ne bi trebalo i u uređenim zemljama ni jedna crkva i ne radi.A mi smo daleko od uređene države na žalost...
I samo primećujem da ne postoji tenutno ličnost (a da je u opticaju za novog patrijarha) koja bi mogla da ga dostojno zameni,da živi i deluje po principu vere i istinskog verovanja.
Koji će se voziti u gradskom prevozu sa svojim narodom,sa svojom pastvom,a ne u blindiranim džipovima strane proizvodnje istih onih zemalja koje pljuju...

Ako razumeš šta sam hteo da kažem.

petar dobrinovic:
U ovoj drzavi svako ima pravo da govori, ali malo ko moze da utice na politicki zivot izuzev stranaka i veoma jakog i agresivnog NVO sektora.
U tome je i problem, jer oni misle da su jedini koji imaju pravo. Vidim da imas lepo misljenje o Patrijarhu, i ja mislim da je bio mudar covek, tako da ne vidim problem ako je Tadic od njega trazio neki savet. Uostalom, Tadic se pre neki dan sastao i sa Papom, ne verujem da su pricali o jevandjelju.

A sto se tice automobila, to nije pojava samo kod nas. Tako je oduvek bilo, u celom svetu i u svim crkvama. To je sasvim druga tema. I Papa se voza u Rols Rojsu i mase razgaljenoj masi, verovatno i ruski patrijarh i ostali. To je i Pavlu bilo na raspolaganju, ali mu jednostavno nije bilo stalo materijalnih dobara. Znaci da je to stvar licnog izbora.

Licno ne vidim nista posebno u tome, jer NAPOMINJEM tako je uvek bilo, u celom svetu i tako ce i biti. U svakom drustvu mora da postoji elita i raja, na zalost ili na srecu nekih

Robbyn �:
fear napisao/la:

--- Citat --- I Papa se voza u Rols Rojsu i mase razgaljenoj masi
--- Kraj citata ---


Tuaregu ;)

I baš zato i nisam religiozan.Sve su pretvorili u posao i udaljili se od osnovne ideje.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju