Autor Tema: Poskupljenje!  (Pročitano 13340 puta)

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 28, 2008, 04:06:44 posle podne »
Upravo su najavili da će benzin pojeftiniti i to super za 9 ,a dizel za 11 dinara po litri!- nisu rekli kada!?
...ali i
Dinar je danas opet oslabio u odnosu na evro. Po srednjem kursu NBS za 1 evro treba dati 84,47 dinara!

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 28, 2008, 05:16:03 posle podne »
Vest za pojeftinjenje benzina je objavljena u  Vestima B92 u 9 sati!

 Novo!
Benzin pojeftinjuje za 7,7 din. po litri za super, a 9 din. za dizel od ponoći! ( Vesti u 10 sati)
 eto :)

mumba

  • Gost
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 28, 2008, 06:20:11 posle podne »
to pojeftinjenje će trajati 2 nedelje pa će onda sve to poskupeti za više procenata nego što je pojeftinilo a čak i da ne bude tako kompenzovali su oni to poskupljenjem gasa tak oda ne gube ništa samo dobijaju jer u ovj dražvi poklona nema barem ja mislim tako vođen dosadašnjim radom naših vrlih političara!a evro će do nove godine biti minimalno 88 dinara ako nastavi ovako da raste!tak oda je to sve jedna šarena laža!

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #48 poslato: Novembar 01, 2008, 06:05:30 pre podne »
Lusy napisao/la:
Citat

@ Biljo mi u Bečeju odavno plaćamo vazdušarinu (ljudi koji stanuju u zgradama,...pa puta broj stanova na svakom spratu + ljudi koji imaju kuće)... to je ono što se plaća Stankomu, ne porez na kuću/stan!... tako da se ovde i vazduh naplaćuje! :dry:
 Ne znam kako je drugde.


draga Lusy,

\\\"vazdusharina\\\" je narodski izraz za Naknadu za koriscenje gradjevinskohg zemljista... Sta je to? Naime, jedan od recidiva (ima ih podosta) komunisticke vladavine ovim prostorima (a kojeg centralisticke prestonicke stranke, ma koje provenijencije bila, do ili posle 2000te, nemaju nameru da promene) jeste i stav pravne teorije da zemlja, tlo, povrsina pripada drzavi... Tako da kucu koju si sagradila ili stan koji si kupila jeste tvoje privatno vlasnistvo, ali zemlja, tlo, povrsina na kojoj se ona nalazi je drzavna zemlja sa tvojim pravom koriscenja na neograniceno vreme. To se tako pravno tumaci. Kao rezultat istog, ako nije tvoje, a koristis, moras placati nekakvu naknadu, kao renta.. E, to ti je Naknada za koriscenje gradjevinskog zemljista iliti vazdusarina... Ova naknada postoji u SVAKOJ OPSTINI U SRBIJI!!! i to je jedan od malobrojnih izvora finansiranja lokalne samouprave... Ne placajuci \\\"vazdusarinu\\\" smanjujemo sebi sanse da dobijemo novi asfalt, nove cevi u vodovodu, kanalizaciju i slicno, jer se od tih sredstava to i finansira (ne brinite, politicari ce uvek sebi naci novaca u Budzetu :) ) i placa se Opstini, direkt u Budzet, a Stankom je samo prikupljac para (biletar :) )

eto, ukoliko sam uspeo nesto da razjasnim

Plavi_Zoro

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 759
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #49 poslato: Novembar 01, 2008, 01:34:25 posle podne »
Tako je \\\" Ginekolog\\\" sve si lepo objasnio. :thumb: :thumb:

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #50 poslato: Novembar 01, 2008, 08:43:48 posle podne »
pa kad diskutujem ja se ZADUBIM u temu :D :D :D

Goran Relic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 687
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #51 poslato: Novembar 01, 2008, 10:53:28 posle podne »
igrutin napisao/la:
Citat
pa kad diskutujem ja se ZADUBIM u temu :D :D :D

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #52 poslato: Novembar 02, 2008, 12:38:21 pre podne »
\\\'fala Igrutine,
to sam sve znala za našu opštinu... nisam znala da je tako i kod drugih!

Imam još jedno pitanjce: ... pa ako ko zna , molim za odgovor:
Da li se i od tih , kako si ih nazvao lokalnih para, odvaja 18% kao PDV i putuje opet državi? :blink:

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #53 poslato: Novembar 03, 2008, 06:32:49 pre podne »
na takse se ne placa PDV.. zamisli porez na porez.. mada, ne znaci da se nece setiti :)

ali, pri trosenju budzetskih para placa se PDV, npr kad je izvrsena kupovina laptopova za najbolje djake placen je PDV

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #54 poslato: Novembar 03, 2008, 10:26:57 pre podne »
eto... i Sima poskupeo majce sa 300 na 400! :laugh: skočila cena... marketing je čudo! :)

@igrutine, de mi još malo pojasni.
Da li je škola kupila te laptopove za najbolje đake ,pa je prilikom prenosa tih budžetskih sredstava plaćen PDV , onda opet škola platila PDV pri kupovini istih?
To je slučaj u prihvatilištu- PDV na PDV!:( Š to će reći da je prilikom prebacivanja budžetskih sredstava plaćen PDV od 18%, čime je sam budžet umanjen za 310 000 dinara, koje su se lepo opet vratile u BG, a prilikom plaćanja materijalnih troškova se taj isti PDV naplatio!

A kako je bilo sa laptopovima!?

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #55 poslato: Novembar 03, 2008, 06:44:57 posle podne »
lapotovi su kupljeni direktno iz budzeta

sto se prihvatilista tice to izgleda ovako: opstina je prebacila sredstva kao placanje usluge komunalcu za rad prihvatilista, pa se placa 18% na usluge. pri kupovini opreme, jeste, placen je PDV, ali je potrebno poreskoj administraciji podneti zahtev za povracaj onog prethodnog pdv-a. to bi trebalo da znaju zaposleni u finansijama komunalca... e, sad, posto je to komunalna delatnost, pdv bi trebao biti 8, a ne 18%... izgleda da neko ne radi ili ne zna da radi svoj posao u komunalcu :)

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #56 poslato: Novembar 21, 2008, 04:04:36 posle podne »
najavljeno poskupljenje lekova!

srednji kurs evra danas je 88,29 din.

Ministar nam poručio da se uzdržavamo od kupovine!!!... a šta ćemo jesti!?

:(

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #57 poslato: Novembar 21, 2008, 05:21:25 posle podne »
pa da se uzdrzavamo i od jela...

jel to post poceo nashto ranije??? :)

G. P.

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 936
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #58 poslato: Novembar 21, 2008, 08:35:00 posle podne »
Lusy, pdv pa opet pdv je tipična pljačka ali ima leka. Na žalost i ja sam to saznao na teži način. Zamka u koju sam upao bila je jedna avionska karta kada smo morali da platimo PDV na iznos karte u koji su već uračunate sve takse i porezi i naravno PDV.

Dobar knjigovođa uvek nađe rešenje da se takve stvari izbegnu. Zato postoje knjigovođe koje uzimaju 100 EUR mesečno ali postoje i oni koji za isti posao naplaćuju 400 EUR.

Inače, kada nešto ide državi - meni nije krivo da platim. Više mi je krivo kada mi neko ne izda račun, znači naplati mi PDV i zadrži ga sebi. Bilo bi više u redu (ali protiv zakona) da podelimo tih 18% tj. da mi spusti cenu za 9%.:angry:

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Poskupljenje!
« Odgovor #59 poslato: Novembar 21, 2008, 09:30:00 posle podne »
piCODER- čula sam se sa troje ljudi iz Ministarstava finansija (telefon \\\"pokupljen\\\" sa net-a, pa su me dalje upućivali na tel. koji nisu na net-u!). Dvoje je bilo na našoj strani, al\\\' treći, onaj iz službe PDV-a je bio nemilosrdan i reče mi: JP vrši uluge gradu. Kako je opština osnivač JP, a opština pripada državi, građani to moraju to da plate!!!??? Otuda PDV na PDV!

Knjigovođa se ne bira. Zaposlen je u JP! Prihvatilište je opštinska imovina... ili državna... ne znam više...:S

Inače i ja sam za to da se plati državi sve po redu, al\\\' samo ako to ima smisla... Nadam se da se razumemo!