Autor Tema: Trebaju li Beceju predstave?  (Pročitano 40009 puta)

Serveto Pecin

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2622
    • Pogledaj profil
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #45 poslato: Novembar 17, 2007, 09:06:17 pre podne »
Gde se treba prijaviti za disk? Tata Borisu?

Boris Majstorovic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1820
    • Pogledaj profil
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #46 poslato: Novembar 17, 2007, 04:42:08 posle podne »
Virus napisao/la:
Citat
Gde se treba prijaviti za disk? Tata Borisu?


Ne, nemam ga ni ja. Ima ga rez, a ja cu ga nabaviti, pa mogu da ti prosledim!

Bio na predstavi sinoæ. Malo sveta bilo.

Policija_72

  • Gost
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #47 poslato: Novembar 18, 2007, 04:19:46 pre podne »
Kako da ne treba. Ja sam 15 godine vodio dramsku sekciju na Maðarskom jeziku u Bečeju. Za to vreme smo imali 15 premijera. Svaku predstavu smo snimili na video traku. Od 2001 godine više to nečinim, i naša sekcija je nestala. Neki članovi su otišli, jer nisu mogli izdržati maltretiranja gsp. Zoljiæa, a neke su se poudavale, oženili, ili zbog situacije kod nas, napustili Bečej.

  Imam 15 traka, i tražim \\" stručnjaka \\" da se to presnimi na DVD da bi ostalo, kao seæanje pokolenjima.

 Svega toga sam se setio,jer neko spomenuo Tupamarose, nažalost oni su imali samo jednu predstavu, takvog nivoa.:( :(

Policija_72

  • Gost
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #48 poslato: Novembar 18, 2007, 04:22:00 pre podne »
TiDza84 napisao/la:
Citat
rez napisao/la:
Citat
Devedesetih godina POZORISTE  je bilo institucija, alatka, orudje za suprotstavljanje rezimu Slobodana Milosevica. I to niko nije ni krio. Sale su bile prepune po celoj Srbiji.
Bečej je bio lider po pitanju pozorišnih aktivnosti meðu manjim gradovima i opštinama.
Godine 1993. /inflacija od 567392497000000000 procenata dnevno/ u Bečeju je \\"Itaka\\" organizovala pozorišni kamp na čelu sa Goranom Šušljikom, Milenom Pavloviæ, Bojanom Žiroviæem i dr. Na trgu se igrao Kaligula, u Goranskom parku neka Lorkina drama, na obali Tise, Viljem Sarojan...
1994./1995. godine u Bečeju su igrane po dve predstave na srpskom i jedna na maðarskom jeziku, mesečno! Plus dve izložbe i jedan koncert klasične muzike i jedna do dve tribine, književne večeri... Takoðe mesečno. Plus radionice, plus domaæa \\"produkcija\\". Da li se neko seæa kultne predstave \\"Tupamarosi\\"!? /Ja nabavio ovih dana CD sa \\"Tupamarosima\\"!/.
Kroz Bečej su prošli tih godina: Danilo Bata Stojkoviæ, Dragan Nikoliæ, Milena Draviæ, Svetlana Bojkoviæ, Pera Kralj, Nebojša Glogovac, Lane Gutoviæ, Danica Maksimoviæ, Dragan Miæanoviæ, Mira Karanoviæ, Boda Ninkoviæ, Tika Staniæ,Æetkoviæ, Cvetkoviæ, Lečiæ, od pisaca - Seleniæ, Paviæ, Basara...


Secam tih dana,iako sam imala svega 9 godina...visila sam sa mamom i tatom na Itakinom kampu 24/7...ti dani i predstave ostali su mi u lepom secanju...kao i autogrami svih rezisera i glumaca :)...kod kuce u kolekciji posedujem kasetu predstave Kaligula...Tupamarosi su bili odlicni...prijavljujem se i ja za taj CD...B)


To su bili dani Pozorišta. :thumb: :thumb: :thumb:

TiDža84

  • Gost
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #49 poslato: Novembar 18, 2007, 09:19:49 pre podne »
I treba ih ponoviti.... :dabome: :dabome: :dabome:

Policija_72

  • Gost
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #50 poslato: Novembar 18, 2007, 04:10:10 posle podne »
Pokušavao sam veæ nekoliko puta, ali maðarsku omladinu, a ni starije, više to neinteresuje. Imaju hiljadu drugih problema. Niko se nije odazvao na poziv. Pa vidite i sami,kad ima na repertoaru ( kao danas)maðarska predstava, od ulaznica ni 1/4 cene predstave nemožemo da pokupimo. Sve ide na štetu Pozorišta. Nema publike.Nažalost to je istina.:( :(

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #51 poslato: Novembar 18, 2007, 05:00:48 posle podne »
da li bi domaæe (bečejske) predstave bile popularnije?

ajde, pošto se u svim sferama osnivaju razni saveti, ajd na napravimo Kulturnu SaveSt (namerno S) od svih ljudi koji su nekada ili su sada bili angažovani u oblasti kulture. Veæ na samom forumu imamo 4-cu ljudi (cveja, rez, Policija i GoranC), pa neka budu inicijalna grupacija oko kojih treba da s eokupe ostali... ajde da vidimo na koji način da prevaziðemo ovaj problem... šta je u pitanju? neobaveštenost, loš pristup, nezainteresovanost..

da vidimo koji su problemi, šta su moguænosti i na osnovu toga napraviti neki okvirni plan... na posletku, i LA21 je napokon usvojen, pa ova grupacija veæ ima nekogradnogmaterijala

šta kažete na to?

tanja mitic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1151
    • Pogledaj profil
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #52 poslato: Novembar 18, 2007, 06:02:42 posle podne »
dramski studio je aktivan za školarce... čini mi se da je solidan odziv....i da su krenuli sa radom punom parom!

nego...jel bi se moglo sastati par amatera,starijih, koji su zainteresovani za glumu pa da se i sa njima radi?  ....jer pre oko 10-tak godina i malo više bilo je par bečejaca veoma angažovanih u ovoj sferi....(pitanje za Cveju)

Policija_72

  • Gost
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #53 poslato: Novembar 18, 2007, 10:59:06 posle podne »
igrutin napisao/la:
Citat
da li bi domaæe (bečejske) predstave bile popularnije?

ajde, pošto se u svim sferama osnivaju razni saveti, ajd na napravimo Kulturnu SaveSt (namerno S) od svih ljudi koji su nekada ili su sada bili angažovani u oblasti kulture. Veæ na samom forumu imamo 4-cu ljudi (cveja, rez, Policija i GoranC), pa neka budu inicijalna grupacija oko kojih treba da s eokupe ostali... ajde da vidimo na koji način da prevaziðemo ovaj problem... šta je u pitanju? neobaveštenost, loš pristup, nezainteresovanost..

da vidimo koji su problemi, šta su moguænosti i na osnovu toga napraviti neki okvirni plan... na posletku, i LA21 je napokon usvojen, pa ova grupacija veæ ima nekogradnogmaterijala

šta kažete na to?


Ovo ti Igrutine odlična ideja, samo je, bar sa strane maðarske omladine,velika je nezainteresovanost. Pokušao sam okupiti i starije članove, ali neide. Sada je osnovana  dramska grupa, koja valda radi sa PAAD-om iz N.Bečeja, a režiser im je Joška Nað iz NB. Rade  \\" Ožalošæenu Porodicu\\" od Nušiæa, na srpskom jeziku. Aj da se nadamo da æe nešto biti.:)

velimir cvejanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 416
    • Pogledaj profil
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #54 poslato: Novembar 19, 2007, 12:22:07 pre podne »
Višnjičice, ta akcija o kojoj govoriš traje veæ godinu i po dana. Trenutno u Gradskom pozorištu aktivno radi pet ansambala različitog uzrasta, od najmlaðih do večernje scene. Svako ko želi da se bavi glumom ili bilo čime vezanim za pozorište, dobrodošao je. Ako je tvoje pitanje vezano za nekoga konretnog, uputi ga ili ga dovedi u pozorište.

velimir cvejanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 416
    • Pogledaj profil
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #55 poslato: Novembar 19, 2007, 12:35:29 pre podne »
E, da. Sada bi valjala pomoæ nekog matematičara ili statističara. Prelistao sam ovu temu od početka, i nabrojao 19 forumaša koji su se potvrdno izjasnili na postavljeno pitanje. Bilo bi zanimljivo da neko stavi ovaj broj u odnos sa ukupnim brojem forumaša, pa da vidimo koji je procenat zainteresovanih... Takoðe bi bilo zanimljivo pogledati (ako je to tehnički uopšte moguæe) ukupan broj poseta na ovoj temi, pa to uporediti sa nekom od popularnijih tema na forumu (izuzimam igrice tipa kalodonta). Ja æu uskoro dati i statistiku posete predstavama za ovu godinu, što može biti od koristi za donošenje nekog zaključka bilo kome od vas pojedinačno, ili nekoj grupi ako se oformi.

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #56 poslato: Novembar 19, 2007, 11:21:49 pre podne »
Ukupan broj forumasa trenutno: 242

od 17. septembra do 17. novembra:  10 661 poseta, od strane
1768 posetilaca (nasu statistiku radi google) sto bi Igrutin rekao ima mnogo voajera koji samo gledaju a stide se da pišu...

Ukupno puta posecena ova tema: 1131 put

Ima 55 postova u ovoj temi, Cveja je izbrojao 19 potvrdnih...

Imamo otvorene 264 teme, po posecenosti ova tema je 28. kada ne bi racunali teme poput kaladonta, ova tema bi spadala sigurno u top 20 što je u odnosu na 264 teme po meni fina cifra...

Ne racunajuci kaladonte \\"maskenbal\\" je trenutno najposecenija tema, ima 3436 poseta, a ko je upuæen zna da je i taj topic povezan sa pozoristem...

Mislim da je to sve sto je Cveja pitao,nadam se da ce pomoci ista ove cifre...

velimir cvejanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 416
    • Pogledaj profil
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #57 poslato: Novembar 21, 2007, 04:19:47 pre podne »
Hvala, Axl, veoma korisni podaci. Hajde da nam ovaj forum posluži kao uzorak. Može da bude čak i reprezentativan, jer logično je očekivati da ljudi koji su makar osnovno IT pismeni, oseæaju neku potrebu za kulturnim sadržajima višeg nivoa. Od 242 postojeæa forumaša njih 19 se izjasnilo pozitivno po pitanju potrebe za pozorišnim predstavama, što je 7,8%. Uzmimo u obzir da ovde imamo pojavu tzv. društveno poželjnog odgovora (štoæereæi da i oni koje pozorište apsolutno ne interesuje u životu neæe to otvoreno reæi, nego æe se deklarativno izjasniti za). Kada njima dodamo i one koji iz objektivnih razloga ne mogu da poseæuju predstave (starost, zdravlje, porodična situacija i sl.), dolazimo do oko 4% Bečejaca kojima je pozorište potrebno. Prevedeno u brojeve, to je 108 ljudi. Kada od tog broja oduzmemo one istančane sladokusce koji preferiraju isključivo bEogradske predstave (još ako u njima igra i neki lik iz pinkovskih sitkoma), ostaje nam broj od oko 50. Toliko je ulaznica prodato za predstavu \\"Šta je sobar video\\" koju smo davali pre nekoliko dana. (BTW, kako vam se svidela predstava?) Dakle, to je tako kako je.
Naravno, ova moja statistika je krajnje lična, shvatite je kao malu improvizaciju na temu. Temu koja je, da se ne ljuti onaj ko je postavio, sada veæ iscrpljena. Ovde se nameæu neke druge teme, a bio bih sreæan kada bi neko od vas, mladih, pokrenuo neku.

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #58 poslato: Novembar 21, 2007, 09:27:07 posle podne »
Da li postoji moguænost da se srednjoskolci, sem sto citaju lektire iz maternjeg jezika i knjizevnosti, dovedu na jednu predstavu mesečno kao obavezne vannastavne aktvinosti? Pa da recimo sledeci cas kao sto se analiziraju letkitre i ostala literatura, malo pozabave predstavom...

Moj licni stav je da su to godine kada treba sticati naviku, odnosno bukvalno je stvarati kod mladih...

Voleo bih videti i anketu po srednjim skolama, koja bi se ticala pozorisnih predstava, a iz koje bi se SPSS softverom mogao izvuci neki zakljucak...

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Trebaju li Beceju predstave?
« Odgovor #59 poslato: Novembar 21, 2007, 09:32:41 posle podne »
Evo ideje, da umesto da se okupljamo po bircuzima i napijamo, ajmo subotom popodne da napravimo dramsku sekciju od nas forumaša, da čika Cveja nabavi tekst neke dobre predstave (komendija, da ne bude neki težak tekst), te da je uvedžbamo i na predstavu (npr. novogodišnju) pozovemo sve koje poznajemo.
Cilj: družiæemo se kvalitetnije neg\\\' po bircuzi (mada jedno ne isključuje drugo :) ), videæemo kako je \\"s one\\" strane kulisa, videæemo odziv naših najmilijih, pa æemo onda sigurno biti u situaciji da kvalitetno komentarišemo o ovoj temi.
Kao što Cveja kaže, nema ovde tržište za kulturnu kulturu.