Autor Tema: audiofilija  (Pročitano 8570 puta)

mumba

  • Gost
audiofilija
« poslato: Decembar 09, 2007, 07:50:27 posle podne »
evo da i ja napišem svoju temu vezanu za hi-fi audio tehniku pošto sam bolesni audiofil.svi znamo da kada slušamo neku nam dragu pesmu nemamo isti kvalitet na raznim zvučničkim sistemima.u današnje vreme na uštrb kvaliteta mnogi(mlaði ljudi pogotovo) posežu za jeftinim 5.1 kompjuterskim sistemima koji ne daju dobru stereo sliku(jer jesu ti sistemi namenjeni da forsiraju zvuke koje čujemo u svakodnevnom životu,tipa zvuk motora,vetar,ljudski glas itd)ali ne i za stereo zvuk koji je do sada ne prevaziðen.znači da bismo sastavili kvalitetan sistem treba da uparimo komponente(kako mi audiofili kažemo moraju se voleti meðusobno)jer nekad ai sistem od 5000 evra daje lošiji zvuk od onog za 500 ako ga niste dobro uparili!ukoliko volite gitarski zvuk kao ja pa još metal e tu vam je jako zežak izbor jer morate da izbalansirate tonalitete od donjeg(bas)opsega prema tweeter-u (sopranac)jer metal obiluje srednjim tonovima(režeæe gitare itd)najbolje je upariti (ko ima novaca)kvalitetno lampaško pojačalo(mon0 od 2 kanala) recimo elektrocompaniet(norveška) sa dali-jevim podnostojeæim zvučnim kutijama gde osetljivost istih nije ispod 87 decibela po metru kvadratnom. 3 zvukna sistema je neki prosek s tim da i pojačalo na izlazima ima 6 ohm-a.u drugom slučaju æe se javiti clipping(distorzija) pa sami tim i skratiti radni vek zvučnika dok pod velikim optereæenjem pojačalo takoæe pregoreva.dalje predlažem kvalitetan gramofon technics 1200 mk-2 jer on za male pare(350evra)daje puno više.kao što znamo ploča je u sveri stereo zvuka još uvek neprevaziðena zbog svoje dinamike i dubine samih tonova.i za kraj cd player. predlažem kineski(sada æe me neko pljuvati) shanling jer ja bolji zvuk nisam čuo ni na jednom drugom player-u a uz to je lampaš takodje ali njegova relativno visoka cena mnoge æe odvratiti od kupovine(2000 evra)dok za one sa veæim prohtevima savetujem meridian-ov player(sitnica 5000 evriæa)što se tiče interkonekt kablova preporučujem oehlenbah ili van den tool jer se pouzdano zna da kablovi najviše utiču na kvalitet zvuka(jer možete vi imati sistem od 30000 evra a pijačne tanke slaboizolovaane bakarne kablove zvuk æe biti veoma površan sa malo detalja),znači treba sa srebrnim provodnicima!e sad ovaj moj toic sam zbrzao jer nemam vremena da ga pišem ali to je samo mali uvod u audiofilski svet pa nadamm se da nisam udavio previše





mumba

  • Gost
Odg: audiofilija
« Odgovor #1 poslato: Decembar 09, 2007, 08:49:57 posle podne »
----

Boris Majstorovic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1820
    • Pogledaj profil
Odg: audiofilija
« Odgovor #2 poslato: Decembar 09, 2007, 09:55:42 posle podne »
Odlican izbor, mada treba uzeti u obzir odnos cene i kvliteta. Ovo, cenim, kupuješ za ličnu upotrebu, a ne za iznajmljivanje ili lokal. Zato mislim da pri izboru ovakvih uredjaja treba imati u obzir i ove detalje.

Zoran Sarajlija

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1352
    • Pogledaj profil
Odg: audiofilija
« Odgovor #3 poslato: Decembar 10, 2007, 06:22:55 pre podne »
Jel se secate vremena vokmena?hehehehejel se secas Borise kad sam kod Petkanica snimio lekcije na kasetu i pustio na vokmen na kontrolnom hehehe.Dobio 2.Imam kuci jos taj kontrolni.A vokmen neka Panaskanikk marka uzas.Jedva sam razumeo samog sebe jebote...

mumba

  • Gost
Odg: audiofilija
« Odgovor #4 poslato: Decembar 10, 2007, 10:19:34 posle podne »
a sad bubice na uvce pa da vidiš još ako ih rotel pravi!

nnemedi -

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 52
    • Pogledaj profil
Odg: audiofilija
« Odgovor #5 poslato: Decembar 16, 2007, 01:25:49 pre podne »
ja sam sa mojim old timer-om extra zadovoljan.
akai am-u02 amp
akai at-k02 tuner
akai cs-m01 deck
akai cs-f12 deck
akai dt-100 audio timer
pioneer dv-300 cd/dvd/mp3
philips 22ah484 zvucnici



svi, sem pioneera imaju vise od 20 god i dan danas extra rade. (ok, vesanje menjano)

mumba

  • Gost
Odg: audiofilija
« Odgovor #6 poslato: Decembar 16, 2007, 01:44:50 pre podne »
tada su se komponente pravile da traju sve po 20 kg i sve od metala ništa plastika!

nnemedi -

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 52
    • Pogledaj profil
Odg: audiofilija
« Odgovor #7 poslato: Decembar 16, 2007, 02:06:20 pre podne »
a, kao najbitnije nisu imali zilion sarenih diodica sto svetle u mraku. B)

mumba

  • Gost
Odg: audiofilija
« Odgovor #8 poslato: Decembar 16, 2007, 03:07:53 pre podne »
šminka ne vredi ništa prava zver se krije ispod haube!
evo ovu makinu sam imao do pre par meseci
uher - upa200 i uma200
pojačalo i pretpojačalo

nnemedi -

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 52
    • Pogledaj profil
Odg: audiofilija
« Odgovor #9 poslato: Decembar 16, 2007, 03:15:26 pre podne »
:dedica: :tapsh: :thumb:

mumba

  • Gost
Odg: audiofilija
« Odgovor #10 poslato: Decembar 16, 2007, 04:34:56 pre podne »
momentalno imam ovako nešto
receiver - yamaha rx-797
cd player - denon - dcd-500ae
dvd player - lg - dv8631v
zvučnici - jamo - e650
nemam foto aparat pa sa neta stavljam slike




nnemedi -

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 52
    • Pogledaj profil
Odg: audiofilija
« Odgovor #11 poslato: Decembar 16, 2007, 06:00:10 posle podne »
svaka cast kvalitetan izbor.
Imas u tehnomaniji
Yamahine risivere. I dan danas imaju ulaz za turntable (5mV). :unsure:

mumba

  • Gost
Odg: audiofilija
« Odgovor #12 poslato: Decembar 16, 2007, 08:01:46 posle podne »
ovaj moj risiver sem tog ulaza ima i ulaz za wofer,a da pritom nije skrnavi 5.1 sistem nego čisto hi-fi 4 kanala!

nnemedi -

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 52
    • Pogledaj profil
Odg: audiofilija
« Odgovor #13 poslato: Decembar 16, 2007, 09:29:35 posle podne »
evo jos jednog kvalitetnog i sacuvanog old school-a
marantz

i nesto za muzeje


za sve ovo i za jos dva turntablea imam kompletnu tehnicku dokumentaciju sa shemama. Nesto sam kreuo da radim na sajtu old school audio ali me manjak vremena sprecava.

Z A

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 688
    • Pogledaj profil
Odg: audiofilija
« Odgovor #14 poslato: Decembar 16, 2007, 09:59:56 posle podne »
He he kak\\\'i ste.

Ja rokam-snimam sa ovim >