Autor Tema: Medvedarenje  (Pročitano 2781 puta)

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Medvedarenje
« poslato: Februar 19, 2009, 08:30:32 pre podne »
Pre koji dan, u okviru serijala \\\" Sasvim prirodno\\\" g-din Memedović je napravio emisiju \\\"Medvedi više ne plešu\\\".

Mrki medved je od kralja šume postao ulični rob!

To vam je ono kad staviš mečku na lanac pa je vodaš i teraš da igra, a ljudi plaćaju da vide to \\\"čudo\\\". Tradicija kod roma više stotina godina. Zarada je oko 30 evra dnevno!!!

E pa toga više nema. Poslednje 3 porodice ( 2. u Požarevcu i 1.u Kruševcu), koje su koristile mečke u te svrhe, morale su  da ih predaju prirodi, u sredinu gde zapravo i pripadaju.

Medvedi su  privremeno odneti u Bugarsku u Bjelicu, koja je zapravo prirodni rezervat medveda, na oporavak. Najpre su ih oslobodili okova.

Nemačka fondacija \\\" 4 šape\\\" će na planini Tari, u okviru  Mokre gore , napraviti rezervat za medvede u kanjonu reke Beli Rzav na  prostranstvu od 15 hektara.

Napravljen je trojni sporazum između: Ministarstva za ekologiju, \\\" 4 šape\\\" i Kusturice.

Ako ste slučajno gledali emisiju, mogli ste videti kakvom su mučenju  bile izložene mečke koje su iz prirode i uzete, kako su ih terali da \\\"igraju\\\" po užarenoj ringli, kako su im čupali nozdrve...mučno je i za gledati i za pisati.

70-tih je u našoj zemlji bilo 230 medveda
80-tih 180
2002- jedva 60, kada je medved i proglašen za zaštićenu vrstu.

Memedović je emisiju završio rečima da se \\\" ljudska bruka ovim završava\\\".

Cirkusi sa životinjama su nešto slično!

Da li ste ikada razmišljali o tome?

Plavi_Zoro

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 759
    • Pogledaj profil
Odg: Medvedarenje
« Odgovor #1 poslato: Februar 20, 2009, 04:16:40 pre podne »
Na jednom mađarskom TV-u bio prikazano, kako su posle ove reportaže Memedovića, ovaj, i još nekoliko medveda su uzeli od roma, prijatelji životinja.
Stvarno je bila grozna slika. Karika u nosu, dugačak lanac i štap. Vlasnici su besno negodovali, ali nisu obraćali pažnju na njih, već su medvede odveli.
Lusy možeš biti spokojna, slobodni su. :thumb: :thumb:

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Medvedarenje
« Odgovor #2 poslato: Februar 22, 2009, 10:42:53 posle podne »
Lusy, gledao sam to... najezio sam se... doslo mi je da tim gazdama nabijem brnjicu u nos ili obraz, okacim o lanaca na 5 meteri, pa da vidim kako ce na kisi, snegu, ledu, suncu, vetru...
ali, u emisiji su prikazani, na zalost, samo POJEDINACNI primeri... nogo vise je toga u Srbiji, a jos vise u Svetu... i ne sam oprema medvedima... ja bih uveo zakonsku normu da vlasnik zivotinje bude kaznjen istom merom kak oje mucio zivotinju... pa da vidimo ko ce i vezati zivotinju, a kamoli ono sto smo videli...
Nekad mi i zao ovog mog z(v)ekana, ali zivi kao i ja... slobodan u sobi, leti sam ga cak pustao u prirodu dok sam bio na kampovima...

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Medvedarenje
« Odgovor #3 poslato: Februar 25, 2009, 02:50:14 pre podne »
Lusy napisao/la:
Citat
...

Cirkusi sa životinjama su nešto slično!

Da li ste ikada razmišljali o tome?


Pogledajte ovaj link!

http://www.well.org.yu/cirkusi.htm