Danas nije dan cveca... to je komercijala... Postoje razlozi zasto da danas Dan zena, pa ako vam je zaista stalo do toga, postujte ( i borite se) za prava zena, ali i sva ljudska prava... i to ne samo danas, nego svaki dan... Nema potrebe za pravljenjem profita cvecarama, bolje je te novce dati nekom ko nema dovoljno...
Kao i svim datumi koji imaju simbolican znacaj, Dan zena vodi poreklo od vise događaja u istoriji.
Ove godine se navršava 100 godina od kada su americke tekstilne radnice, njih oko 15.000, u Njujorku organizovale 8. marta 1908. godine demonstracije zahtevajući bolje uslove za rad, krace radno vreme i vece nadnice.
Na Medjunarodnoj konferenciji socijalistkinja u avgustu 1910. godine u Kopenhagenu, na inicijativu Klare Cetkin izglasan je predlog o obelezavanju Međunarodnog dana žena, koji je upućen II Socijalistickoj internacionali.
U to vreme, u Evropi je jacao pokret zena za pravo glasa i ravnopravnost na poslu.
Međunarodni dan zena je prvi put obelezen 19. marta 1911. godine u Austriji, Danskoj, Nemackoj i Svarcaskoj, i te godine su milioni zena demonstrirali u Evropi.
Proslava praznika je potisnuta u drugi plan zbog Prvog svetskog rata i podela u randickom pokretu, a ponovo je obnovljena u Rusiji, posle Oktobarske revolucije 1917. godine.
Vodja Oktobarske revolucije, Lenjin izabrao je 1921. godine taj datum kako bi odao pocast radnicama koje su 8. marta (23. februara po starom kalendaru) demonstrirale u Sankt Peterburgu 1917. godine.
Dan zena se posebno slavio u komunistickim zemljama, a u Kini je i danas to neradan dan za zene.
Tokom 1970-tih poseban značaj prazniku su dali feministicki pokreti koji su se borili za politicku i socijalnu ravnopravnost zena.
Ujedinjene nacije su 1977. godine proglasile 8. mart za \\\"Medjunarodni dan za prava zena i za mir\\\".
Od tada, Dan zena je obnovio svoj simbolican znacaj u delovima sveta gde se zene i dalje bore za osnovna prava, ali i svuda u svetu gde su zrtve nasilja i nejednakosti.