Autor Tema: Š ta nedostaje Bečeju?  (Pročitano 18433 puta)

Irena Žunić

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 144
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #45 poslato: Jun 03, 2008, 04:56:21 pre podne »
Izgleda da ću ove nedelje biti službeno prilično zauzeta /gradjevinska sezona je u punom jeku./, ali ću se truditi da pratim forum, makar noćom.

Vreme je skitanja, lenstvovanja, godišnjih odmora ali ovaj vakum može se na više načina iskoristiti.

Pustite malo glas i osluškujte.

Raspitajte se kod svojih suseda, kod onih što ne umeju da uključe računar, anketirajte one koji nikada nisu bili u inostranstvu, svog mesara, učiteljicu vašeg deteta, taksistu, suseda koji je u invalidskim kolicima….Tražite mišljenje od Bečejaca koji su na “privremenom radu” u NS ili nekog drugom većem gradu.

Više očiju bolje vidi.

„sondiranje“ je vrlo važna aktivnost,  ispitivanje“ tržišta“ i javnog mnjenja.
Očekujem da će se tek od jeseni situacija razvijati.

Još jednom da naglasim za sve one koji možda nisu čitali od početka,

NISAM član ni jedne stranke, politika me apsolutno ne interesuje, ne zastupam nikoga (fizičko ili pravno lice), govorim i nastupam isključivo u svoje ime.

Ne bih da se namećem niti da vama Bečejcima solim  pamet. Ukoliko smatrate da trpam nos tamo gde mu nije mesto, slobodno zaključajte temu.

Nema ljutnje. Nastavićemo naše druženje kroz neke druge, neobavezne i lepršave, teme.

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #46 poslato: Jun 03, 2008, 06:01:39 pre podne »
Od sutra sam u Italiji, vraćam se u petak. I uključujem se.
Na spisak, za sada, dodajem:
1. Etno-turistički centar kod Š lajza
2. Osnivanje \\\"Zone unapređenog poslovanja\\\" /Zelena, M. Tita, I.L.Ribara.../
3. Nastavak inicijative usvajanja grba opštine i grada i njegovo isticanje svuda gde je prikladno /kao estetski, ali i kao identifikacioni element/
4. Početak realizacije projekta \\\"Grad na 4 vode\\\"
5. Vraćanje \\\"razglasa\\\" na Trg koji umire u tišini i praznini mermera....
6. Izgradnja piste za ekstremne sportove
......................................

Victor D'Hondt

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #47 poslato: Jun 03, 2008, 02:06:13 posle podne »
Znam da je nemoguce, ali ipak moram da kazem makar zbog onih koji su rodjeni u ovom gradu ( a ima ih):

PORODILISTE i ustanova za hospitalizovano lecenje tj. BOLNICA.

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #48 poslato: Jun 03, 2008, 04:12:59 posle podne »
...eto ja bih dodala:
-\\\"Sigurna dečija soba\\\"

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #49 poslato: Jun 03, 2008, 05:36:42 posle podne »
rez napisao/la:
Citat
Od sutra sam u Italiji, vraćam se u petak. I uključujem se.
Na spisak, za sada, dodajem:
1. Etno-turistički centar kod Š lajza
2. Osnivanje \\\"Zone unapređenog poslovanja\\\" /Zelena, M. Tita, I.L.Ribara.../
3. Nastavak inicijative usvajanja grba opštine i grada i njegovo isticanje svuda gde je prikladno /kao estetski, ali i kao identifikacioni element/
4. Početak realizacije projekta \\\"Grad na 4 vode\\\"
5. Vraćanje \\\"razglasa\\\" na Trg koji umire u tišini i praznini mermera....
6. Izgradnja piste za ekstremne sportove
......................................


Ono pod 5 je u fazi zavrsetka...
mada bi ja onu 2. malo prosirio. Lenjinova(Gerberova) do raskrsnice sa JNA i Ulica Dositeja Obradovica(ona mala sto ide od Csillag tera do Pozorista) stim da bi u tim delovima napravio pesacku zonu. Fali nam pesacka zona u Beceju, ali u pravom smislu te reci.
Dodao bih i neki put koji bi isao tu negde od Carbo Dioxida ka Pivari preko medenjace(koju bi prvo nekako trebalo da izdejstvujemo da dobijemo od Novobecejaca) i koji bi bio mnogo brza veza do centra grada nego sto sad imamo.(pogledajte Google Earth pa cete se uveriti)

Imam i ja par ideja jos, ali necu ni da se trudim da ih iznosim jer znam da nikad nece biti sprovedene...

Zoran Sarajlija

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1352
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #50 poslato: Jun 03, 2008, 05:59:41 posle podne »
dOnt napisao/la:
Citat
Znam da je nemoguce, ali ipak moram da kazem makar zbog onih koji su rodjeni u ovom gradu ( a ima ih):

PORODILISTE i ustanova za hospitalizovano lecenje tj. BOLNICA.

 :tapsh: :tapsh: :tapsh:

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #51 poslato: Jun 03, 2008, 06:32:49 posle podne »
5. Vraćanje \\\"razglasa\\\" na Trg koji umire u tišini i praznini mermera....

...prolazila i čula muziku sa razglasa u centru! :)

...što se porodilišta tiče, na žalost, ukinuto je negde aprila 1991.. i odneli sve postojeće aparate negde drugde. Kažu malo porodilja u Bečeju...a silno sam želela da se porodim ovde septembra \\\'91.
 Dakle buduće mame i tate u vašim rukama je ključ!

Victor D'Hondt

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #52 poslato: Jun 04, 2008, 02:24:09 posle podne »
@ Lusy

Gresis.
Porodiliste jeste ugaseno, ali oprema i sala za porodjaje je jos na prvom spratu naseg Doma zdravlja i potpuno je funkcionalna. Verovali vi meni ili ne, ali bilo je porodjaja u toj sali u proteklih par godina ( a onda se lepo mama i beba kolima hitne pomoci prebace u NS ili Vrbas) i sve je proteklo u najboljem redu.
Znaci sala postoji, oprema je tu, ljudi takodje nisu problem...

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #53 poslato: Jun 04, 2008, 02:49:32 posle podne »
Pa sta je onda problem??

Victor D'Hondt

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #54 poslato: Jun 04, 2008, 05:48:09 posle podne »
Pa, da ti kazem iskreno, nemam pojma... :hmmm:

Mislim da je problem u malom broju porodjaja na teritoriji naše opštine u toku jedne godine. Takodje je neko spominjao da porodilište mora biti u okviru bolnice (koji mi takodje nemamo).

Zato sam i napisao \\\"znam da je nemuguce...\\\".

Mozda ipak da se javi neko ko je vise upucen u problematiku da da tacnije informacije.

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #55 poslato: Jun 04, 2008, 05:59:16 posle podne »
Ma nema od toga nista!!!:angry:

Ko jos slusa u Beceju,glas naroda,glas razocaranih ljudi?Ipak je dobro sto se ovakva tema otvorila!Mozda ce nekad,neko od \\\"njih\\\" i uci na ovaj forum,i procitati sve ovo...

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #56 poslato: Jun 04, 2008, 06:35:16 posle podne »
Novim Zakonom je dovoljeno i u opstinama koje NEMAJU bolnicu da otvore porodilista, ali na TERET OPSTINSKOG BUDZETA... ako uzmemo u obzir da ne postoji \\\"radno vreme\\\" za poradjanje, potrebno je minimalno 4 akushera-ginekologa zaposliti (plate, minimum bruto oko 200.000 dinara), najmanje 10 babica-sestara (minimum bruto 50.000 dinara), posebno najmanje 5 spremacica (minimum bruto 30.000 dinara), posebno nabavka opreme, \\\"obrtnih sredstava\\\" odnosno potrosni materijal, grejanje, struja, pa imas i nekog nacelnika, pa sekretarica, pa... ... (minimum mesecno par miliona dinara)  i sve te ukupno kosta
4 x 200.000,00 = 800.000,00
10 x 50.000,00 = 500.000,00
5 x 30.000,00 = 150.000,00
ostalo            = 2,000.000,00
ukupno MESECNO: oko 3.5 miliona ili na godisnjem nivou 42 miliona
E, sad, ako uzmemo u obzir da je Budzet (redovan, bez kredita) oko 400 miliona dinara, ispada da cak 10% Budzeta bi islo samo na ovaj projekat

ALI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NIJE NEMOGUCE

Nako vec rece: trebaju nam NOVE FABRIKE!!!! Povecanja zaposlenosti, vise para kod gradjana, veca potrosnja, veca naplata poreza, VECI BUDZET
Plus saradnja javnog (lokalna vlast) i privatnog (preduzetnickog,privrednog,poljoprivrednog) sektoea

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #57 poslato: Jun 04, 2008, 06:41:05 posle podne »
Po svemu sudeci..to znaci...nikad...znam da to sve nije nemoguce,ali ostvariti saradnju i sa gradjanstvom,i sa lokalnom samoupravom ,i sa preduzetnicima...e,to je nemoguce...bar za sada!Mozda nekad!!!

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #58 poslato: Jun 04, 2008, 07:24:42 posle podne »
dOnt napisao/la:
Citat
@ Lusy

Gresis.
Porodiliste jeste ugaseno, ali oprema i sala za porodjaje je jos na prvom spratu naseg Doma zdravlja i potpuno je funkcionalna. Verovali vi meni ili ne, ali bilo je porodjaja u toj sali u proteklih par godina ( a onda se lepo mama i beba kolima hitne pomoci prebace u NS ili Vrbas) i sve je proteklo u najboljem redu.
Znaci sala postoji, oprema je tu, ljudi takodje nisu problem...


 Lusy, kao i svi ljudi na ovom svetu greši, ali što se prethodnog tiče upućena sam u problematiku. ( nekad sam bila zdravstveni radnik)
 Dakle porodilište se ukinulo zbog malog broja porodilja, zbog, na žalost velikog broja rizičnih trudnoća, koje su se  završavale u N.Sadu , Senti, Vrbasu... Nije realizovan 2-gi korak u izgradnji Doma zdravlja, koji bi predstavljao deo za hospitalizaciju, tj bio mala bolnica ( nije mi poznat razlog- verovatno pare i politika.)
 Kao sto sam i rekla sva aparatura koja je postojala poslata je negde drugde ( inkubatori, veštačka pluća, aparat za reanimaciju...) Deo koji je bio porodilište, pretvoren je u specijalističke ordinacije, tako da se tamo nalaze: ORL. oftalmolog, internista, neurolog/neuropsihijatar .... Ostavljena je mogućnost za hitne porođaje, al\\\' ako nešto krene kako ne treba, takva trudnoća se može završiti fatalno i po majku i po bebu... Tako da porođajna sala ne postoji više za tu namenu ( sem ako u opremu za porođajnu salu ne računaš, porođajni sto koji je ostao...samo za hitne slučajeve, od aparata nema više ništa:( ). Meni je žao što je tako, al\\\' tako je!

Victor D'Hondt

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 23
    • Pogledaj profil
Odg: Š ta nedostaje Bečeju?
« Odgovor #59 poslato: Jun 04, 2008, 07:37:01 posle podne »
O.K. onda znaci prvo Bolnica ( ili \\\"mala bolnica\\\" kako je Lusy napisala), pa onda porodiliste.

Jel\\\' moze tako ?

P.S. Sta nam treba za bolnicu?

P.P.S. Nadam se da broj bolesnih nije kriterijum !!!