Mladi > Škole

Buka oko upisnina?

(1/3) > >>

Axl Axl:
Još od mojih školskih dana škole naplaćuju upis školarcima po par hiljada dinara, digla se neka prašina da se prijavljuju škole koje naplaćuju upis, šta mislite o tome???

Milen Vesović:
Mislim da je skolama potreban taj novac, jer one ne mogu da se izdrzavaju samo od milostinje koju dobijaju od Ministarstva prosvete!!! Sad je samo pitanje kako koje skole iskoriste taj novac. Licno smatram da Ekonomsko-trgovinska skola na pravi nacin upotrebljuje ta novcana sredstva....

Robbyn �:

--- Citat ---Pravo svih i pod jednakim uslovima na besplatno srednje obrazovanje zagarantovano je Ustavom Republike Srbije (Sl. glasnik RS, br. 83/06) i uređeno Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (Sl.glasnik RS, br. 62/03, 58/04) i Zakonom o srednjoj školi (Sl. glasnik RS, br. 50/92, 53/93, 67/93, 48/94, 24/96,  23/02, 62/03, 64/03).
--- Kraj citata ---


Mislim da bi ovde trebalo da prestane svaka diskusija o legalnosti takvih poteza nekih škola kao i da bi trebalo hitno sankcionisati one koji krše zakon i Ustav.

Ako ćemo plaćati,onda daj da smanjimo broj državnih ustanova,razjurimo bandu,i onako već odavno ne \\\"proizvode\\\" adekvatan profil učenika,prestanimo da izdvajamo za obrazovanje i zarade zaposlenih u tom sektoru (što nije baš mala stavka pošto imaju zarade iznad proseka zaposlenih u privredi i proizvodnim zanimanjima)pa hajde da se upisujemo u privatne škole.Koliko ko ima para takvu će školu i pohađati,a one će biti strogo kontrolisane od države pa će se izbeći ovaj haos koji sada vlada u obrazovanju,da je moguće da učenik izađe iz osmogodišnje škole a da nije u potpunosti pismen (bukvalno).Ove polupismene koji ne znaju zajedno ili odvojeno pisanje reči,upotrebu znakova interpunkcije i slično ni ne računam,to je već svakodnevna pojava u poslednjim generacijama...

Gordana Kuzmanovic Sadzakov:
Naplatom upisnine krši se zakon i to je jasno!
 Našoj deci šaljemo poruku da živimo u zemlji u kojoj neki mogu da krše zakon, a drugi ne! Tužan primer za dete od 15 godina :( .
  Smatram da se pare, za koje opet smatram da su neophodne školama , mogu obezbediti na razne druge kreativne načine. Na primer uključivanjem što većeg broja profesora i učenika u pisanje projekata, osnivanjem fonda za potrebe škole, organizovanjem nekih koncerata, predstava, opet od strane profesora i učenika iste... Samo ..najlakše je ovako, prekršiti zakon , pa nikom ništa!

 Ako je upis 2000, a učenika ima npr. 400 = 800.000,00  bez ikakvog rada, bez poštovanja zakona, bez obrazloženja, za tih 2-3 dana upisa.
 Š ta reći dalje!?

Marina Kovacev:
Posto sam zavrsila skolu, sada mogu ovo i javno da kazem. Znala sam i prosle godine da nije obavezno platiti tih 2000, vec samo nekih 500 dinara. I tako je vise od pola moje generacije zajedno odlucilo da uplati samo taj obavezan iznos. E, onda je nastao haos u skoli, pa da nas ne bi \\\"uzeli na zub\\\", mnogi su doplatili onih 1500 din, a ostatak djaka, koji je ostao odlucan pri svom stavu da ne doplacuje upisninu, je s vremena na vreme \\\"prozivan\\\", tj. sami su placali fotokopiranje, svedocanstva, cak je postojao spisak tih ucenika koji nisu platili! I eto... obrazlozenje je bilo da skola bez tog novca ne moze da nastavi opremanje... OK; slazem se da Gimnazija poslednjih godina zaista ulaze u kabinete, table, kompove, salu, medijateku... ali mislim da je potrebno istaci roditeljima tacne stavke na koje ce taj doprinos biti potrosen i da se onda mnogi nece buniti oko uplata...

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju