Autor Tema: Buka oko upisnina?  (Pročitano 2376 puta)

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Buka oko upisnina?
« poslato: Jul 14, 2008, 08:59:47 posle podne »
Još od mojih školskih dana škole naplaćuju upis školarcima po par hiljada dinara, digla se neka prašina da se prijavljuju škole koje naplaćuju upis, šta mislite o tome???

Milen Vesović

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 160
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #1 poslato: Jul 14, 2008, 11:07:15 posle podne »
Mislim da je skolama potreban taj novac, jer one ne mogu da se izdrzavaju samo od milostinje koju dobijaju od Ministarstva prosvete!!! Sad je samo pitanje kako koje skole iskoriste taj novac. Licno smatram da Ekonomsko-trgovinska skola na pravi nacin upotrebljuje ta novcana sredstva....

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #2 poslato: Jul 15, 2008, 02:22:47 pre podne »
Citat
Pravo svih i pod jednakim uslovima na besplatno srednje obrazovanje zagarantovano je Ustavom Republike Srbije (Sl. glasnik RS, br. 83/06) i uređeno Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (Sl.glasnik RS, br. 62/03, 58/04) i Zakonom o srednjoj školi (Sl. glasnik RS, br. 50/92, 53/93, 67/93, 48/94, 24/96,  23/02, 62/03, 64/03).


Mislim da bi ovde trebalo da prestane svaka diskusija o legalnosti takvih poteza nekih škola kao i da bi trebalo hitno sankcionisati one koji krše zakon i Ustav.

Ako ćemo plaćati,onda daj da smanjimo broj državnih ustanova,razjurimo bandu,i onako već odavno ne \\\"proizvode\\\" adekvatan profil učenika,prestanimo da izdvajamo za obrazovanje i zarade zaposlenih u tom sektoru (što nije baš mala stavka pošto imaju zarade iznad proseka zaposlenih u privredi i proizvodnim zanimanjima)pa hajde da se upisujemo u privatne škole.Koliko ko ima para takvu će školu i pohađati,a one će biti strogo kontrolisane od države pa će se izbeći ovaj haos koji sada vlada u obrazovanju,da je moguće da učenik izađe iz osmogodišnje škole a da nije u potpunosti pismen (bukvalno).Ove polupismene koji ne znaju zajedno ili odvojeno pisanje reči,upotrebu znakova interpunkcije i slično ni ne računam,to je već svakodnevna pojava u poslednjim generacijama...

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #3 poslato: Jul 15, 2008, 05:32:09 posle podne »
Naplatom upisnine krši se zakon i to je jasno!
 Našoj deci šaljemo poruku da živimo u zemlji u kojoj neki mogu da krše zakon, a drugi ne! Tužan primer za dete od 15 godina :( .
  Smatram da se pare, za koje opet smatram da su neophodne školama , mogu obezbediti na razne druge kreativne načine. Na primer uključivanjem što većeg broja profesora i učenika u pisanje projekata, osnivanjem fonda za potrebe škole, organizovanjem nekih koncerata, predstava, opet od strane profesora i učenika iste... Samo ..najlakše je ovako, prekršiti zakon , pa nikom ništa!

 Ako je upis 2000, a učenika ima npr. 400 = 800.000,00  bez ikakvog rada, bez poštovanja zakona, bez obrazloženja, za tih 2-3 dana upisa.
 Š ta reći dalje!?

Marina Kovacev

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 750
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #4 poslato: Jul 16, 2008, 05:47:58 posle podne »
Posto sam zavrsila skolu, sada mogu ovo i javno da kazem. Znala sam i prosle godine da nije obavezno platiti tih 2000, vec samo nekih 500 dinara. I tako je vise od pola moje generacije zajedno odlucilo da uplati samo taj obavezan iznos. E, onda je nastao haos u skoli, pa da nas ne bi \\\"uzeli na zub\\\", mnogi su doplatili onih 1500 din, a ostatak djaka, koji je ostao odlucan pri svom stavu da ne doplacuje upisninu, je s vremena na vreme \\\"prozivan\\\", tj. sami su placali fotokopiranje, svedocanstva, cak je postojao spisak tih ucenika koji nisu platili! I eto... obrazlozenje je bilo da skola bez tog novca ne moze da nastavi opremanje... OK; slazem se da Gimnazija poslednjih godina zaista ulaze u kabinete, table, kompove, salu, medijateku... ali mislim da je potrebno istaci roditeljima tacne stavke na koje ce taj doprinos biti potrosen i da se onda mnogi nece buniti oko uplata...

Ivan B.

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 813
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #5 poslato: Jul 16, 2008, 08:36:59 posle podne »
Davno bilo...mene interesuje neka druga.

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #6 poslato: Jul 21, 2008, 12:22:45 pre podne »
Ako đaci plaćaju školarine, što se onda opterećuje budžet školama, ima tu nejasnoća...

Milen Vesović

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 160
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #7 poslato: Avgust 03, 2008, 06:07:58 posle podne »
Robbyn napisao/la:
Citat
Citat
Pravo svih i pod jednakim uslovima na besplatno srednje obrazovanje zagarantovano je Ustavom Republike Srbije (Sl. glasnik RS, br. 83/06) i uređeno Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (Sl.glasnik RS, br. 62/03, 58/04) i Zakonom o srednjoj školi (Sl. glasnik RS, br. 50/92, 53/93, 67/93, 48/94, 24/96,  23/02, 62/03, 64/03).


Mislim da bi ovde trebalo da prestane svaka diskusija o legalnosti takvih poteza nekih škola kao i da bi trebalo hitno sankcionisati one koji krše zakon i Ustav.

Ako ćemo plaćati,onda daj da smanjimo broj državnih ustanova,razjurimo bandu,i onako već odavno ne \\\"proizvode\\\" adekvatan profil učenika,prestanimo da izdvajamo za obrazovanje i zarade zaposlenih u tom sektoru (što nije baš mala stavka pošto imaju zarade iznad proseka zaposlenih u privredi i proizvodnim zanimanjima)pa hajde da se upisujemo u privatne škole.Koliko ko ima para takvu će školu i pohađati,a one će biti strogo kontrolisane od države pa će se izbeći ovaj haos koji sada vlada u obrazovanju,da je moguće da učenik izađe iz osmogodišnje škole a da nije u potpunosti pismen (bukvalno).Ove polupismene koji ne znaju zajedno ili odvojeno pisanje reči,upotrebu znakova interpunkcije i slično ni ne računam,to je već svakodnevna pojava u poslednjim generacijama...


Pa bas nam privatne skole ne garantuju pismenije kadrove od drzavnih skola, NAPROTIV!

Milen Vesović

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 160
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #8 poslato: Avgust 03, 2008, 06:12:01 posle podne »
Axl napisao/la:
Citat
Ako đaci plaćaju školarine, što se onda opterećuje budžet školama, ima tu nejasnoća...

Sredstva za obrazovanje nikada ne mogu da budu velika. Obrazovanje predstavlja glavne stavke u budzetima zemalja Evropske Unije! Sredstva se koriste i za seminare profesora, koji se time unapredjuju. Jedan seminar najmanje kosta 40 hiljada dinara po profesoru.

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #9 poslato: Avgust 03, 2008, 08:09:49 posle podne »
mika3 napisao/la:
Citat


Pa bas nam privatne skole ne garantuju pismenije kadrove od drzavnih skola, NAPROTIV!


Grešiš...Možda u sadašnjim uvrnutim uslovima koji vladaju u Srbiji,ali sada u ovoj zemlji nije ništa normalno pa se to odražava i na sistem obrazovanja,ali kada (ako) stvari budu legle na svoje mesto,privatne škole će se utrkivati za broj učenika i kvalitet obrazovanja koje budu pružale,trudiće se da budu opremljene najsavremenijim nastavnim sredstvima koja će prevazilaziti tablu i kredu što je slučaj uglavnom u većini naših škola.
Čista tržišna ekonomija...I naravno,kada izgrade ime i reputaciju,sigurno im neće biti potrbno da izlaze nekvalitetni kadrovi...A u državnim školama je svejedno.Još iz vremena kada sam ja išao,a vremena su bila mnogo bolja nego sada.

Milen Vesović

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 160
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #10 poslato: Avgust 04, 2008, 01:38:54 pre podne »
Drzava treba da podrzava drzavne skole!!! Samo cu podsetiti da u Francuskoj i jos nekim mocnim zemljama EU privatne skole i visoke obrazovane ustanove zauzimaju samo 2%, ostalih 98% su drzavne. Najveci problem je sto u drzavnim skolama i na fakultetima postoji korupcija, ali je na privatnim daleko ucestalija pa neretko imamo diplomirane... bez ijednog dana provednog na privatnom fakultetu.

mmmmmmmmmm vvvvvvvvvvvvvvvvv

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #11 poslato: Avgust 21, 2008, 04:08:07 posle podne »
Blizi se upis i onih uceniks koji ce u drugu,trecu cetvrtu godinu.U svakoj generaciji po osam  odeljenja, u svakom odeljelju po tridesetak djaka.To vam je oko 1000 djaka po dve hiljade dinara.
A i ko kaze da becejske skole naplacuju upis?To je roditeljski doprinos,koji mi roditelji verovatno dajemo dobrovoljno!:)

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #12 poslato: Septembar 02, 2008, 04:45:30 posle podne »
Prošao i upis!
 ...pa kako to obično i biva... \\\"tresla se gora rodio se miš\\\", a roditeljski novčanici ostali bez tih 2000 + knjige+ sveske+....

@ upis i doprinos bi trebali biti različiti pojmovi... a nisu... kanda.

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Buka oko upisnina?
« Odgovor #13 poslato: Septembar 02, 2008, 05:04:21 posle podne »
I moja sestra je dobila uplatnicu za medicinsku školu, samo je bila drugacije preformulisana...