Autor Tema: Crveno slovo u crkvenom kalendaru  (Pročitano 1811 puta)

Bojan Maletic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3394
    • Pogledaj profil
Crveno slovo u crkvenom kalendaru
« poslato: Avgust 04, 2008, 11:11:20 posle podne »
U petak 30.07 je bio crkveni praznik Ognjena Marija...
Od malena,od kada znam za sebe svaki raspust(i zimski i letnji) sam provodio u selu nadomak Sapca (Macvanski Prnjavor),posto mi je otac poreklom odatle,imam tamo jako puno rodbine ali sam uvek najvise vremena provodio kod strica i strine,oboje su sada vec ljudi u poodmaklim godinama,ali su oduvek bili veoma pobozni,i od njih sam naucio mnogo stvari o Crkvi,Svecima i Bogu... Osim toga sto sam naucio sta je slava,strina,dobrocudna baka je oduvek skretala bratu i meni paznju da se na crkvene praznike ne ide na kupanje,cak ni u kadi,tusiranje da ali kupanje ni slucajno...nikada nije objasnila zasto... ali se to znalo da je tako i tako je moralo biti...
Dani kada je posebno obracala paznju na brata i mene su bili kada je bio Sv.Prokopije,Ognjena Marija,Blazena Marija ,tik praznicima se na zalost mnogo ljudi utopi,dosta njih su i bili dobri plivaci...
...Milan je oduvek bio dobro dete,roditelji su mu bili mirni i vredni ljudi,retko dobri ljudi,koji se retko srecu,Milan je imao i godinu dana mladju sestru,mnogo su se voleli i bili su nerazdvojni... Pre godinu ipo ih je zadesila nesreca,glava porodice,Milanov otac je umro,srce mu otkazalo,imao je 51god... Celo domacinstvo je bilo spalo na Milana,nikada se nije zalio,bio je mnogo vredan,dobio je poziv za vojsku,njegovoj sreci nije bilo kraja,oduzice dug prema drzavi i u selu je to veoma bitno posto po njihovom ubedjenju ko nije sposoban za vojsku nije ni za zenu...
I njegova majka i sestra su se tome radovale,ali su ga sa suzama ispratile... proslo je i tih 6 meseci,Milan se vratio iz vojske,resio je da se malo odmori od obaveza pre nego sto nadje posao da malo uziva sa sestrom koju je neizmerno voleo i koja mu je najvise nedostajala u dugim strazarskim danima...i vreme ih je posluzilo,doslo je leto i topli dani...taj dan je bilo posebno vruce,majka ih je upozorila da je \\\"svetac\\\",da je Ognjena Marija,ali su oni krisom otisli na Drinu da se osveze,.on je bio neplivac a sestra je nesto malo znala...
Kada su stigli on nije hteo u vodu,ona je usla,Drina je veoma nezgodna reka,bistra i hladne,veoma brza na nekim mestima plitka a na samo 2metra dalje duboka preko glave,odjednom se prolomio strahovit krik,nesto se dogodilo sa sestrom,on je ne razmisljajuci i ne hajuci za svoj zivot uskocio u vodu,to su videli i neki Bosanci koji su tu bili isto da se malo osveze ali sa druge strane,brzo su upalili motor od camca i krenuli ka Milanu,on je uspeo da vikne da spasu nju,ljudi su mislili da on zna da pliva,nju su izvukli,kada su se okrenuli njega vec nije bilo... sestra je bila skocila za bratom,opet su je izvukli,ali ovoga puta se opirala i borila da ostane i ona u Drini,da zajedno sa bratom ode u smrt...krivi sebe za smrt brata,pokusala je da se izbode nozem lekari su je jedva spasli,majka kune pokojnog muza sto nije uzeo i cerku,a ona bi mu lako dosla da bar na onom svetu budu svi zajedno,ona je htela da se obesi,komsije su je skinuli sa konopca... i majka i cerka su trenutno na psihijatriji u Sapcu,pustice ih na Milanovu sahranu... telo mu jos nije nadjeno,ronioci su ga locirali sonarom,tu je voda posebno duboka i brza...a on je jos uvek dole... da li je bio to samo nesrecan splet okolnosti,ili je Ognjena Marija uzela svoj danak po ko zna koji put... Komsija neka ti je laka crna zemlja,slava ti i hvala

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Crveno slovo u crkvenom kalendaru
« Odgovor #1 poslato: Avgust 05, 2008, 02:28:39 pre podne »
UFFFF....
Zelim da ti izrazim svoje duboko saucesce.Sigurno ti je tesko.Znam da ti je tesko....
Ova prica je u meni probubila stara secanja,ponovo otvorila ranu.Kazu da vreme leci rane...neke rane ipak ostaju kao vecito zariste bola i tuge...
Cula sam za te price o Ognjenoj Mariji.Nije da nesto preterano verujem u to ali ni ja, niti bilo ko iz moje porodice ,ne ide taj dan na kupanje.
Boki,ne znam sta da napisem....
Mnogo me potresla ova prica!

Olivera Dabic

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 430
    • Pogledaj profil
Odg: Crveno slovo u crkvenom kalendaru
« Odgovor #2 poslato: Avgust 05, 2008, 08:07:20 posle podne »
Uf... Jako bolno...   :(

mumba

  • Gost
Odg: Crveno slovo u crkvenom kalendaru
« Odgovor #3 poslato: Avgust 06, 2008, 07:39:00 pre podne »
teška i žalosna priča!mada to za ognjenu mariju baš i ne verujem jer nisam pobožan ali isto tako nisam ni plivač pa ni ne idm na kupanje1 ko to zna!

Olja Milovanov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 693
    • Pogledaj profil
Odg: Crveno slovo u crkvenom kalendaru
« Odgovor #4 poslato: Avgust 08, 2008, 09:52:38 posle podne »
Bas tuzno, zaista... :(  Secam se takvih prica iz perioda kad sam bila mala, na Ognjenu Mariju i Svetog Iliju nikad ne idem na kupanje. I nas Becej, na zalost, ima par takvih prica... :(

rki ska

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1516
    • Pogledaj profil
Odg: Crveno slovo u crkvenom kalendaru
« Odgovor #5 poslato: Avgust 25, 2008, 07:48:23 pre podne »
nisam neki vernik,ali postujem sve pravoslavne obicaje. kad je crveno slovo ne radim nista ne zato sto je crveno slovo-nego zato sto vecina ljudi ne radi nista na taj dan pa nebi da ja ispadnem jedan od zaposlenih....likova :) elem...jedan dogadjaj iz leta 96 cu posebno pamtit
jednom prilikom sam otisao na tisu sa (recimo) Stevom da proverim stanje tek porinutog camca...bila je Ognjena Marija. usli smo u camac da vidimo da li propusta vodu. posto je camac bio dosta lak i nestabilan poceo je da se ljulja cim smo ja i Steva usli u njega. Steva...posto se uplasio da cemo se prevrnuti brzo krene da istrcava iz camca,u istom momentu kako je on poceo da istrcava i ja sam krenuo za njim...medjutim,dok smo istrcavali,odgurnuli smo camac od obale i obojica smo upali u vodu. da \\\'zlo\\\' bude vece...noge su nam se zabile u mulj,poceli smo sve dublje i dublje da tonemo,nismo mogli tek tako lako da se izvucemo. posle nekoliko minuta borbe nekako smo se izvukli.....bili smo prestravljeni!   da stvar bude jos zanimljivija......isti scenario nam se dogodio i na Svetog Iliju,samo sto je celu dramu oko cupanja nogu iz mulja upotpunio smrad crknute ribe koja je bila na dva metra od nas. sta mislite,da li smo se posle tog dogadjaja ja i Steva vozali camcem? ja jesam! B)

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Crveno slovo u crkvenom kalendaru
« Odgovor #6 poslato: Avgust 25, 2008, 05:36:51 posle podne »
Sweet,svaka cast na hrabrosti!Da sam ja bila na tvom mestu,nikada vise ne bih ni prosla pored Tise!