Autor Tema: Tri prsta  (Pročitano 4818 puta)

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Tri prsta
« poslato: Avgust 16, 2008, 04:00:33 pre podne »
Svi smo nedavno videli ovo,slika koja je možda obišla svet



Postoji i anegdota,ne znam koliko istinita da je američki predsednik Buš pitao Tadića zašto je to uradio,te mu je ovaj dao neko značenje toga koje blago nema veze sa životom,kao ni on sam uostalom.
Kao ni većina ljudi koji upotrebljava ovaj pozdrav...
Da li ste se ikada upitali odakle potiče ovaj način pozdravljanja?Š ta on znači?

Kao prvo,nije ništa originalno i nije svojstveno samo srpskom narodu,što će većina onih koji ga koriste reći na prvu loptu.Evo nekih primera,koji baš i ne služe na čast.







Začuđeni?I ja sam bio kada sam pročitao i video...Sećam se kada su bili oni nemiri u Albaniji kada je bilo provaljeno u vojne magacine krajem 90-ih što je bila uvertira za oružanu pobunu na Kosovu da sam video snimke CNN-a koji su snimali albanske vojnike koji su ih pozdravljali sa tri uzdignuta prsta :laugh:
Bilo je polemika u našoj javnosti o tome te je dato objašnjanje da su ti polupismeni ljudi nagledani snimaka sa jugoslovenskih ratišta u prethodnom periodu (Bosna i Hrvatska) samo imitirali šta su videli na tim snimcima :woohoo:

Još malo istražujući našao sam ovo objašnjenje koje mi se čini jedino ispravnim i logičnim,s obzirom da se ni sam ne sećam upotrebe ovog pozdrava pre tih nesrećnih 90-ih i da je sve to produkt Miloševićeve ratno-huškačke mašinerije.
{youtube}4kidaMgSfgk&feature=related{/youtube}

Š ta vi mislite o svemu ovome?

ako ako

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 159
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #1 poslato: Avgust 16, 2008, 04:47:05 pre podne »
Ja sam prvi put video taj pozdrav na demonstracijama 9.marta 1991 protiv onog rezima, a ucinio ga je Vuk Draskovic. Ne secam se da sam ga ikada pre toga video. A nekako mislim da ga ni Vuk nije uradio kao nesto ranije smisljeno nego spontano i kasnije se to primilo u narodu. Opet moguce je i da je sve pocelo i ranije no ja se ne secam. Inace secam se i da su i crkva i Patrijarh negde sredinom 90ih objasnjavali da to nije hriscanski pozdrav.

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #2 poslato: Avgust 16, 2008, 05:02:19 pre podne »
Na fortografijama ustaskih postrojbi, nemackih vojnika itd. vide se dva prsta koja simbolizuju slovo V, to jest Viktoriju iliti Pobedu! Sto i jeste bio fasisticki pozdrav...

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #3 poslato: Avgust 16, 2008, 05:09:47 pre podne »
Izvini Rez ali ja na onim fotkama vidim  TRI prsta,a mogu ti okačiti i gomilu drugih na kojima su takođe TRI RAZDVOJENA ispružena prsta.To o čemu ti pišeš su koristile savezničke jedinice u drugom svetskom ratu i Čerčil

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #4 poslato: Avgust 16, 2008, 06:11:17 pre podne »
U literaturi o fašizmu sam se načitao o dVa prsta. Izvini Robbyne. Razdvajanje prstiju /pa se vide tri prsta/ je samo posledica opuštenijeg odnosa prema \\\"znaku\\\" Viktorije...Uostalom i jedni i drugi su pribegavali rimokatoličkoj simbologiji...

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #5 poslato: Avgust 16, 2008, 06:15:14 pre podne »
E, sad, novopečeni pravoslavni, ortodoksni ziloti prave te paralele...A Tadić im je baš onako potaman /setite se radikalske retorike prema Tadiću/.

G. P.

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 936
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #6 poslato: Avgust 16, 2008, 07:04:28 pre podne »
Zlonamerno lupetanje o 3 prsta....

Jos jedan primer: uzdignut palac uglavnom se koristi kao \\\"sve je u redu\\\" a negde kao uvreda.

Ova prica o 3 prsta je kao da nadjes nekog vozaca formule 1 koji pokazuje palac i onda komentarises: KAKAV JE TO ZNAK? EVO LJUDI VIDITE DOKAZE- TAJ ZNAK SE KORISTI ZA VREDJANJE. DA LI OVAJ NAS VREDJA? - sve u svemu prazna prica...

p.s. Inace - ono i jesu dva prsta - u opustenijoj varijanti, ako neko kaze da vidi 3 - to je ok ali ako malo bolje pogledam.... ja negde vidim i 4.

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #7 poslato: Avgust 16, 2008, 07:27:15 pre podne »
Možda se ovde bolje vidi da su u pitanju TRI prsta (bez opuštene varijante)i da takođe označavaju neko trojstvo,tj. zaklinju se Bogu,Rajhu i narodu i Adolfu Hitleru.

{youtube}AUU9OMwljkY{/youtube}

A OVAKO je izgledalo polaganje zakletve negde oko drugog svetskog rata srpske vojske,takođe tri prsta ali skupljena,ni nalik ovome sada,i to je ono što je u tradiciji i istoriji srpskog naroda.



Interesantno je šta na ovu temu kažu na jednom nacionalističkom forumu,oni takođe smatraju da uzdignuta tri prsta nisu izvorni srpski pozdrav pa ću dati neke navode:

Citat
Последњих година србски поздрав победи, салутирање, уобичајено се врши са три раширена прста: палцем, кажипрстом и средњим прстом, а да се ретко ко упитао шта овај поздрав значи, одакле и од када потиче. Они који су себи заиста поставили ово питање, дошли су до врло неочекиваних сазнања.
Ако питате самозване \\\"стручњаке\\\" од када се овај поздрав користи међу Србима, неретко ће те добти одговор \\\"одувек\\\", а ако их питате шта значи, рећи ће вам да три прста представљају Свету Тројицу. Истинитост ових њихових тврдњи можемо врло лако проверити. Ако је заиста истина да се овај поздрав користи «одувек», за очекивати је да га видимо на сликама старих србских уметника који су дочаравали тренутке из наше славне историје. Ако не ту, а оно барем од када се појавио фотоапарат. Било би врло природно видети одушевљене србске борце после Церске или Колубарске битке, или после пробоја Солунскога фронта како показују три прста. Међутим, таквих слика и фотографија нема.Чак ни у многобројним записима, било историографским, социолишким или етнографским, нигде нема ни словца о та три прста.
У том случају кренимо и даље, према данашњици. Долазимо до Другог светског рата. За очекивати је да ћемо овакав поздрав видети на мноштву фотографија бораца Равногорског, четничког, покрета чији «наследници» највише и користе овакав поздрав. Ипак, ни ту се ама баш ни на једној слици не види да ико показује три прста, нити се и у једном опису неког значајног догађаја помиње да је ико икада показао три прста као знак некаквог одушевљења. Интересантно је да то чак не помињу ни странци који су у то време боравили у четничким јединицама. Нигде ништа о три прста код Срба.
Ипак, успели смо пронаћи неке изворе из времена Другог светског рата, који помињу, или показују овакав поздрав. Изненађује чињеница да ти извори не воде ка србским четницима, или било којим другим србским јединицама, већ на сасвим супротну страну, ка хрватским усташама. Наиме, хрватске усташе, о којима не треба посебно трошити речи, полагали су заклетву своме «поглавнику» пред римокатоличким свештеником са раширена три прста, палцем, кажипрстом и средњим прстом, десне руке. Овакав поздрав хрватске усташе преузеле су од немачких СС јединица, мада се по неким изворима наслућује да су Хрвати овакав поздрав користили чак и у Првом светском рату.

Слично су заклетву полагали и припадници Краљеве војске. И код једних и код других, мали и домали прст су спојени и савијени уз длан, код усташа јер другачије не могу да се рашире остала три прста, а код Краљеве војске да се покаже једниство Божанске и људске природе у Господу Исусу Христу. Ратницису заклетву Краљу Петру II Kaрађорђевићу полагали са спојеним палцем, кажипрстом и средњим прстом, као символом јединства Свете Тројице, управо онако како се православни осењују часним Крстом.
Порекло оваквог коришћења спојена три прста, као и малог и домалог спојених и савијених на длану, потиче још из четвртога века, и времена Светога Мелетија Архиепископа антиохијскога. У то време су се Хришћани борили са aријанским јеретицима. Између осталога, спор око природе Господа Исуса Христа довео је и до тога да Архиепископ Антиохијски Мелетије руком дочарава присутнима на Сабору тројично јединство Божије. Када је Архиепископ Мелетије спојио три претходно раширена прста, из њих се виде светлост као муња.

Прво раздвајање прстију, «раздвајање Свете Тројице» код Срба десило се почетком деведесетих година прошлога века, и за то је најодговорнији тадашњи вођ опозиције, а данас антисрбски прегаоц Вук Драшковић. Од времена успона несрећнога Драшковића Срби заборављају стари хришћански поздрав са спојена три прста и узимају антихришћански са раздвојена три прста. На ово су упозоравали и различити четнички листови у емиграцији, али и разне омладинске националне организације у отаџбини. Остаје нам нада да ће будући нараштаји имати уши да чују упозорења која им данас упућујемо, те да ћемо одбацити овакав начин салутирања и обновити православни поздрав који користимо већ дуже од хиљаду година.


Tako da mislim da nema ničeg zlonamernog u ovome,više je stvar u osvešćivanju instant-patriJota i vraćanju nekoj tradiciji i korenima...

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #8 poslato: Avgust 16, 2008, 07:53:27 pre podne »


A najprikladniji komentar na ovu sliku bi bio Monkey see, monkey do

Na žalost,isto bi se moglo odnositi i na prvu sliku koju sam postavio,a to nam je kao neki \\\"otac nacije\\\"...

Bosko Sa kanala Pink-a

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 461
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #9 poslato: Avgust 16, 2008, 01:47:22 posle podne »
Taj text koji si celokupan skinuo Robine, negde nasao, prenosi se internetom.
A taj text je prvi put ugledao dana na stormfront-u jos pre 3 godine kada niko nije imao pojma o tome...Ali ja jesam :)

Povela se tema posle svega toga, ovog dizanja 3 prsta sa tadicem, i nikako ne mogu da nadjem sada na netu objasnjenje ucenih ljudi, istoricara, heraldicara, ali mislim da sam citao nedavno na sajtu Blic-a, ali nikako ne mogu da nadjem...

Ne znam sta hoces da kazes ovim? Cinjenica jeste da to pre Draskovica nije postojalo, nema ni jedna istorijske slike da ces videti nekog da dize 3 prsta, ima samo jedna, na kojoj je predstavljena neka bitka.

Ali evo, procitaj ovo pa ce ti biti mozda jasnije...

01. Vezano za Tadicevo objasnjenje Bushu o \\\"svetom trojstvu\\\"!

\\\"Verski analitičar Živica Tucić smatra da je predsednik umesto izraza „sveto trojstvo“ mogao da upotrebi „sveta trojica“, jer se prvi više vezuje za hrvatsku verziju.

- To mu ne treba zameriti jer se školovao u vreme kada je maternji jezik bio srpskohrvatski. U svakom slučaju, oba naziva potiču od grčkog „trijada“. Tri prsta kao znamenje pravoslavlja sami tako interpretiramo, jer nigde ne možete naći pisani trag koji svedoči da je smo baš mi u pravu. Nema ni govora da ćete tri prsta videti na freskama - tvrdi Tucić. Ostali hrišćani, rimokatolici i protestanti takođe veruju u „trojicu“, dodaje on, a opet se nikad ne bi setili da to povežu.\\\"


02. Heraldičar Dragomir Acović izričit je u tvrdnji da uzdignuta tri prsta nemaju veze sa ustašama, već da je to uobičajena praksa u mnogim hrišćanskim zemljama pri polaganju zakletve.

- Doduše, to su najčešće tri spojena prsta. Kod nas je takvo obeležje uvedeno krajem 19. veka, ali je postojala i varijanta da dva prsta budu ispružena, a palac savijen - ističe Acović.

I naučni saradnik Instituta za savremenu istoriju Milan Koljanin ističe da srpski i hrvatski pozdrav s tri prsta nisu jednaki.

- To kako se polagala zakletva u NDH razlikuje se od podignuta tri prsta kod nas. Tri raširena prsta su od devedesetih stekla prepoznatljivu simboliku, koja ni na koji način ne može da se veže za hrvatsku tradiciju. Uostalom, Hrvati se danas pozdravljaju s dva prsta - konstatuje Koljanin.


ETO!!!

I jos nesto!

Da li je IKO od vas video da je Bush podigao ZAISTA tri prsta, da li ste gledali prenos?
Mislim, to bi kamerman svakako zabelezio...
A na netu se vrti samo ova slika, a ako bolje pogledate to je Tadiceva ruka!!! Pogledajte polozaj prstiju totalno je identican, tako da...
A inace se zna koliko nas Bush \\\"voli\\\"... On je mnogo puta dizao tri prsta samo kaziprst, srednji i domali jer tako lepo simbolisu pocetno slovo njegovog glupog prezimena...

Bosko Sa kanala Pink-a

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 461
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #10 poslato: Avgust 16, 2008, 01:49:28 posle podne »
Da, definitivno je Tadiceva ruka na Bushu, sat je potpuno isti samo sto je belu kopchu stavio vise po strani, sto nije ni najmanji problem uraditi u Photoshopu...

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #11 poslato: Avgust 16, 2008, 04:42:16 posle podne »
maxfonpunkerska napisao/la:
Citat


Ne znam sta hoces da kazes ovim? Cinjenica jeste da to pre Draskovica nije postojalo, nema ni jedna istorijske slike da ces videti nekog da dize 3 prsta, ima samo jedna, na kojoj je predstavljena neka bitka.



Ništa posebno nisam hteo da kažem,naišao sam na par tekstova i rasprava na nekim forumima koji su me naterali da se malo dublje zapitam o tome i razmislim svojom glavom o svemu pa sam postavio temu i ovde,da vidim i Vaša razmišljanja o tome.

Siguran sam,da 99% ljudi koji su koristili i koriste taj pozdrav nisu se nikada zapitali šta pokazuju nego su samo kopirali ono što su videli na TV-u,utakmicama,skupovima...
Dokaz je i naš vrli predsednik Tadić...Jedna stvar je preuzeti i usvojiti neku gestikulaciju (sasvim nebitno ko je i kada to koristio ranije),ali sasvim druga stvar je to postavljati pod \\\"hiljadugodišnjom tradicijom\\\",jer to nije.

Po nekim mojim izvorima,taj pozdrav je prvi upotrebio Dr.Jovan Rašković `90-te godina na saboru u Lici što je masa oduševljeno prihvatila,a nešto kasnije je to iskoristio i Drašković...
Nikakva tradicija i nikakvo sveto trojstvo...Rodilo se u glavama ljudi koji su želeli da manipulišu masom radi ostvarenja nekih svojih ličnih ambicija i to je to...Nema ničega svetog u tome.

Ali,činjenica je i da se to duboko ukorenilo u srpski narod i da je jako prihvaćeno kao čin bunta i prkosa i dobro,ne vidim ništa loše u tome,ali ne izmišljati sada neku tradiciju o tome.

Samo kažem da svako treba da zna šta pokazuje.A činjenica je da ne znaju,počevši od mene,stvarno se nisam ranije upuštao u tu problematiku,primao sam objašnjenja \\\"stručnjaka\\\" tipa Tadića zdravo za gotovo.

Pa na osnovu toga,mogu da razumem da neko izmisli neki simbol kada ga nemaju,ali odbaciti stari simbol i tradiciju,a pri tome se non-stop pozivati baš na nju,malo mi je...

Zoran Sarajlija

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1352
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #12 poslato: Avgust 16, 2008, 05:25:33 posle podne »
Sto se mene tice asvim mi je ok sto je digao tri prsta na tribinama,jeste da malo podseca na sticanje jeftinih poena kod raje ali ajde...ne verujem da je iz neke zle namere nego vise iz kurcenja.Fakat je da ce u narodu ostati legenda da je Tadic digao trenutno srpski pozdrav Busu pod nosom.
A inace je kroz vekove bilo omiljeno koriscenje i kradja tudjih simbola i obicaja da sad ne duzim sa primerima evo dva tri najznacajnija: nacisticka svastika nema veze sa germanima maznuta od indijaca,ispruzena ruka od rimljana a najneobjasnjiviji je lav na pola evropskih grbova(!?) kao kad bi Dzibuti imao krmacu na grbu zar ne?

Bosko Sa kanala Pink-a

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 461
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #13 poslato: Avgust 16, 2008, 06:48:15 posle podne »
Da, to si u pravu Robine...
Ja od kada znam za to, bas taj text koji si ti postavljao, uvek sam pitao ljude a sto dizete Srbende tri prsta kada ne znate ni sta znaci!? Objasnite mi sta dizete?
I onda se oni skenjaju kao koji mi je sada...
Onda im ja objasnim da to nije nas \\\"izvorni\\\" i tra la la...
E pazi onda :laugh:  onda im objasnim da se umesto tri prsta koristi skupljena, spojena tri prsta, tako je pravilno.
Taj text je kruzio netom vec duze vreme i sada sve vise primecujem i na tim skupovima po BG-u gledajuci slike i sl. da ljudi \\\"upijaju\\\" to gradivo, sve manje ih dize sa tri rasirena a sve vise sa tri skupljena, ali opet, ni to nije to :) To se NE koristi za salutiranje i kurchenje i posle 2l popijenog piva, vec kao postovanje crkvi, kada si u crkvi, ispred nje...

Kao sto kaze Debeli dosta je to zapetljano i na to ne treba obradjati paznju, Rimljani su dizali shaku kao Hitcja mnooogo ranije...

A svakako da smatram to pozitivnim gestom, sto ne bi bio!? Pozdravlja svoje sportiste... Vec to ljudi kod nas u Srbiji malo vole da protumache, cim digne tri prsta odma\\\' je najgori, ne voli Madjare, tuce Hrvate, voli Seselja i sl...

Bosko Sa kanala Pink-a

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 461
    • Pogledaj profil
Odg: Tri prsta
« Odgovor #14 poslato: Avgust 16, 2008, 06:51:00 posle podne »
maxfonpunkerska napisao/la:
Citat
Da, to si u pravu Robine...
OFF: hteo sam da ispravim text pa sam ga citirao, izvinjavam se...

Ja od kada znam za to, bas taj text koji si ti postavljao, uvek sam pitao ljude a sto dizete srBende (posto vole oni to --- srBski i sl. ocito nisu culi za jednacenje suglasnika po zvucnosti) tri prsta kada ne znate ni sta znaci!? Objasnite mi sta dizete?
I onda se oni skenjaju kao koji mi je sada...
Onda im ja objasnim da to nije nas \\\"izvorni\\\" i tra la la...
E pazi onda :laugh:  onda im objasnim da se umesto tri prsta koristi skupljena, spojena tri prsta, tako je \\\"pravilno\\\".
Taj text je kruzio netom vec duze vreme i sada sve vise primecujem i na tim skupovima po BG-u gledajuci slike i sl. da ljudi \\\"upijaju\\\" to gradivo, sve manje ih dize sa tri rasirena a sve vise sa tri skupljena, ali opet, ni to nije to :) To se NE koristi za salutiranje i kurchenje i posle 2l popijenog piva, vec kao postovanje crkvi, kada si u crkvi, ispred nje...

Kao sto kaze Debeli dosta je to zapetljano i na to ne treba obradjati paznju, Rimljani su dizali shaku kao Hitcja mnooogo ranije...

A svakako da smatram to pozitivnim gestom, sto ne bi bio!? Pozdravlja svoje sportiste... Vec to ljudi kod nas u Srbiji malo vole da protumache, cim digne tri prsta odma\\\' je najgori, ne voli Madjare, tuce Hrvate, voli Seselja i sl...