Autor Tema: Deca i narkomanija  (Pročitano 3395 puta)

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Deca i narkomanija
« poslato: Avgust 18, 2008, 05:39:47 posle podne »
Nedavno me sin pita:
-\\\"Mama sta znaci droga?\\\"

Iznenadjeno ga pitam od koga je cuo tu rec.On mi odgovori:
_\\\"Pa znas,Dusan mi je rekao da sportista mora da se drogira da bude jak!\\\"

Uzela sma mog Jovana u krilo,i dugo smo razgovarali.Nadam se da je razumeo sta sam zelela da mu kazem.Otisla sam kod Dusanove mame i zamolila sam i nju da razgovara sa svojim detetom.

Jos uvek sam iznenadjena.Boze,pa mi nismo znali ni sta ta rec znaci,kamoli da smo negde,u skrivenom kutku,sa drugarima razgovarali o tome!

Plasim se!Kao i svaki roditelj!Mada verujem da sve polazi od kuce.Od tada cesto razgovaram sa svojom decom.Zamolila sam ih da za sve sto ih zbunjuje,da se prvo obrate meni,da prvo pitaju mene...

Sta vi mislite o ovome?

Nebojsa Vucic

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 172
    • Pogledaj profil
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #1 poslato: Avgust 31, 2008, 03:18:07 pre podne »
Slazem se sa tobom, bez obzira sto jos nemam decu i nisam ozenjen..Ali sasvim je ovo ispravno sto si rekla... Svaka cast!

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #2 poslato: Avgust 31, 2008, 03:26:28 pre podne »
LooNeY napisao/la:
Citat
Slazem se sa tobom, bez obzira sto jos nemam decu i nisam ozenjen..Ali sasvim je ovo ispravno sto si rekla... Svaka cast!


Hvala ti na podrsci!Mnogo mi znaci kada mi neko kaze da ispravno postupam i mnogo mi znaci to kada mi neko ukaze na greske ako ih cinim.Trudim se da svojoj deci pruzim maksimalnu paznju,da im dam odgovore na sva njihova pitanja ali...nekada su tokovi zivota mnogo brzi od ocekivanih...nekada se zbunim.

Ultra Boys

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 262
    • Pogledaj profil
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #3 poslato: Avgust 31, 2008, 04:02:44 pre podne »
To je bolest najveca u drustvu i treba se boriti protiv nje,ali to uopste nije lako...

Igor Selemba

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 626
    • Pogledaj profil
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #4 poslato: Avgust 31, 2008, 04:09:06 pre podne »
nazalost droga je uzela maha i u ovoj nasoj maloj varosi,mada sam ranije mislio kao \\\"ma neee to mozda samo u Novom sadu i Beogradu\\\"

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #5 poslato: Avgust 31, 2008, 08:47:12 posle podne »
Ultra Boys napisao/la:
Citat
To je bolest najveca u drustvu i treba se boriti protiv nje,ali to uopste nije lako...


A pusenje? A alkohol? A poremecen sistem vrednosti i stanje uma kod velikog dela stanovnika nam lepe drzave?  

I ova tri bih svrstao u istu kategoriju...sva tri su bolesti.

Ja mislim da mi treba da se suocimo sami sa sobom, sa realnoscu i sa istinom i da ce kad to ucinimo ovih poroka biti manje i manju opasnost izazivaju... Svako ko se suocio sam sa sobom zna da je zivot bitan, i da ga vredi ziveti pa nece ni pomisljati da ga unisti nekim od onih poroka.

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #6 poslato: Avgust 31, 2008, 11:02:57 posle podne »
Najgore mi je kad vidim male cigančiće u Novom Sadu kako se otimaju za kesu sa lepkom... :S

rki ska

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1516
    • Pogledaj profil
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #7 poslato: Septembar 12, 2008, 02:59:32 posle podne »
sama prica o stetnosti droge i alkohola moze biti dovoljna za pocetak.
ja se ne secam da je za vreme mog skolovanja bilo neko ozbiljnije predavanje o narkomaniji i alokholizmu,sve se pricalo onako usput,dve tri reci o stetnosti,slika marihuane,slika kokaina,spric,dzoint i to je sve. sve to je nedovoljna i nepotpuna informacija za jednog adolescenta (puberetliju) koji u tom periodu postavlja sebi neka pitanja,pa i pitanje \\\'kako je to biti drogiran/pijan,\\\'. da se nebi mucio trazenjem odgovora,koji bi verovatno bio \\\'pogresan\\\',trebalo bi mu u startu (pred pubertet) dati ilustrovan odgovor tj. prestraviti ga slikama! npr...

...kako narkos izgleda pre i posle dugorocnog koriscenja opijata






...ili kako se ponasa osoba pod dejstvom opijata
{youtube}HOKT34sTcv8{/youtube}

ima i strasnijih slika,ove su dovoljne za pocetak.

mumba

  • Gost
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #8 poslato: Septembar 12, 2008, 06:15:08 posle podne »
ti likovi su uzimali metadon!sudeći po izgledu face i za oovaj morfing lica je potrebno samo 2-4 godine!pa vi vidite!

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #9 poslato: Septembar 12, 2008, 08:11:01 posle podne »
Cristal Meth, Heroin, Crack, Patch... :D :D :D

Olja Milovanov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 693
    • Pogledaj profil
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #10 poslato: Septembar 12, 2008, 11:04:34 posle podne »
Uf, to je sve tako strasno...  :(
Samo se pitam sta ce biti jednog dana kad ja budem imala decu, posto se vremena strahovito brzo menjaju i takve stvari ce biti sve prisutnije medju nama... :(
Treba decu na vreme obrazovati, pricati sa njima, preuzeti sve mere kako bi shvatila posledice...

vesna bosnic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 577
    • Pogledaj profil
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #11 poslato: Septembar 13, 2008, 08:46:54 posle podne »
...da ovo je jako strasno....Iz N.Sada smo pobegli bas zbog toga....Kada sam skontala da je neki lik prodavao heroin na udici,kroz prozor od zgrade,a bio je drugi ulaz od nas....Ta sama cinjenica da ce mi deca rastiti u takvom okruzenju mi se smucila...I tako smo odlucili da je manje mesto ipak mnogo bolje za zivljenje,od velikih gradova...Pa mislim da mogu bolje da kontrolisem gde se krecu i sa kim?Najvazniji je odnos Roditelj-deca....Ako od starta otvoreno komuniciramo o svemu ne bi trebalo da imamo problema te vrste....Opet to nema veze ni sa porodicom,da li je dete u dobroj ili losoj porodici...vec sve zavisi i od njega samog....U pubertetu dete misli da je ono uvek u pravu i cesto misli da je odbaceno od svih...i tu jos dolazi drustvo....,ko zna kakvo...,jos ako se zaljubi u nekog ko je faca,a mozda narkoman...,uuuuu...jako tesko....Glava me zaboli cim pomislim na sve to...A i sama sam imala neke faze....Mada se nikada nisam prepustila tome...i nikada nisam uzivala prave droge...Dete samo ,naravno ja cu biti uvek tu, treba da shvati sta je za njega najbolje i gde taj put vodi....Znam da cu im sigurno mnogo pricati o tome....,a kada bude vreme procitace knjigu DECA STANICE ZOO....i znam da posle nje nece biti ravnodusne!

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Deca i narkomanija
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 03, 2008, 07:02:24 pre podne »
Ozbiljna tema i nažalost, sveprisutna i stvarna.
Zanimljivo je da mene droga nikada nije privlačila u smislu da je konzumiram.
Za vreme srednjoškolških i studentskih dana, družila sam se sa ljudima koji su bili pravi narkomani. Želela sam da saznam zbog čega se drogiraju.... 1000 pitanja i 1000 odgovora. Neki više nisu sa nama....
 Sa 18 godina mi je u ruke pala knjiga „Mi djeca sa kolodvora  ZOO“- tada jedini prevod u hrvatsko-srpskom izdanju i kupila sam je.  Knjigu sam progutala, a drogu nisam probala.

 Danas je ta knjiga prava kupusara... pročitali je mnogi... pročitala je i moja ćerka sa 13. Sada je kod nekih ćerkinih drugara... Uskoro će i sin da je čita... mada je potpuno upućen u priču.
Mnogo smo pričali o svemu. Čak smo organizovali kućnu projekciju filma „ Hair“...
Beskrajni razgovori i poverenje u oba smera... Nije lako objasniti deci POSLEDICE.
 
Danas ima puno knjiga i filmova na tu temu ...pa je nekako sve lakše, ako se posvetiš deci, a u isto vreme teže , jer se droga nalazi svuda oko nas!

Budite sa svojom decom! Uvek!
Tada će i deca uvek biti sa vama.

 Pokušala sam kratko da kažem nešto o čemu bih mogla napisati knjigu.