Autor Tema: Becejski kuvar  (Pročitano 1959 puta)

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Becejski kuvar
« poslato: Mart 18, 2008, 07:23:15 pre podne »
... Listala ja ovaj nas forum i negde ne mogu da pronadjem  sta i kako kuvati kad nemas ideju.
\\\'ajd da svako napise recept za neko jelo,( preporuka- vise puta) pa da sastavimo nas bečejski kuvar.
.. Evo recepta koji je u vreme bombardovanja obisao celu nasu zemlju. Smislila ga moja malenkost i naravno ,kako je bombardovanje bilo u prolece, sluzi se uz mlado kiselo mleko u onim zemljanim posudicama.
Prijatno!!!

ps. recept je vegetarijanski, a za ljude koji jedu meso sojine ljuspice se zamenjuju mlevenim mesom!

 Vegetarijanske lazanje
    Recept za 4 osobe
 
Potreban materijal:
Testo
1 zumance
5 kutlaca (posluzaonica za supu) belog brasna
1/2 kk soli
Fil
Solja (od nes kafe- moja) ljuspica od soje
1/2 l soka od paradajsa
2 cena belog luka-sitno isecen
1 glavica  (srednja) sitno na kockice isecenog crnog luka
potrebni zacini(dalje ih navodim)
Sos
1 supena kasika (dalje sk) brasna
malo ulja 1/2 l mleka
100-150 g rendanog tvdog sira
Bag zacin
so
1/2 do 3/4 pavlake
1 celo jaje
 
Postupak:
Potopis ljuspice soje u 3 puta vecu kol. vode sa 1-2 lovorova lista 1/2 kk Bag zacina prstohvatom soli i origanom da odstoji najmanje pola sata.Ocedis i prebacis u tiganj u kome se nalaze 2 sk ulja(ugrejanog) dodas obe vrste luka po zelji 1 sk majoneza, probas da li je dovoljno slano ako ne dodas soli po ukusu ( ne boju se! ovaj fil treba da je snaznog ukusa jer je sve ostalo neutralno).Dinstas na tihoj vatri 15-20 min.(sve vreme treba tiho da vrijucka uz povremeno mesanje).Nakon toga dodas paradajs sok i ukuvavas na tihoj vatri jos oko 1/2 sata.Dodas jos zacina po zelji( majcina dusica,kineski zacin- mesavina 5 zacina ima ga hit space, bosiljak ili bilo sta sto imas..................)Obavezno pred kraj dodaj 1 kk secera!( u sva jela sa paradajsom ga ja dodajem)
Za to vreme si umesila testo:
Odvoj zumance od belanceta i stavi ga u plasticnu ciniju u kojoj ces mesiti testo dodaj brasno, predhodno prosejano, so i malo tople vode(1/5dl otprilike) pa polako zamesi tvrdo testo( svo brasno mora da se umesi, a ne sme da se lepi) Kada si to uradila (oko3-5 min.) loptu izvrni na pobrasnjavljeni sto- dasku i poklopi sa cinijom u kojoj si ga mesila oko 10 minuta. Nakon toga ga razvijes sto tanje 2mm u veliki list koji jednostavno urolas u oklagiju i preseces ostrim nozem po duzini oklagije. testo ti se prosto kako bih rekla otvori te imas kao pravougaonik.Zatim ga preseces po duzini jos 2 puta ( imas 3 uzduzna pravougaonika) , zatim po sirini najpre na pola pa svaku polovinu jos na pola! Nemoj da se obeshrabris, ovo samo komplikovano zvuci ne znam kako da ti sto slikovitije predstavim. Ostavis testo opet da se malo odmori pa sipas u vecu serpu/lonac vodu za testo posolis je sa 1kk soli i sipas u nju malo ulja .Kada voda provri smanjis vatru i ubasis testo, promesas obavezno gotovo je kada testo ispliva na povrsinu- oko 8 min.
U medjuvremenu si spremila sos
Na malo ulja uprzis 1 vrhom punu sk brasna kada tek malo pozuti dodas 1/2 l mleka smanjis vatru dodas Bag zacin ,malo soli i kada se sos napravi ako imas dodas malo djumbira(zacin ima ga hit space), skines sa vatre dodas izrendan sir, pavlaku i celo jaje.
Sada je sve gotovo za tepsiju vel. 30x20(ugrej rernu dok radis pripremu).Redjas prvo testo pa fil i na kraju sos pa tako redom dok ne utrosis sav materijal.Gornji sloj je beli sos!( 3-4 reda svega).Stavi u rernu i peci oko 1/2 sata dok gornji sloj ne porumeni! Kada je gotovo izvadi i rerne po zelji pospi parmezanom ili sa malo rendanog sira saceka oko 5 min. da se proholadi( lepse se sece) pa iseci na jednake delove Prvo na pola uz duz i popreko pa jos na pola ..... na velicinu porcije koja ti odgovara.Vegetarijanske lazanje se obavezno jedu sa pavlakom( Dodas kasikicu na svako parce od gore)
EEEEEEE sada ti ostaje samo da uzivas u delu rukica svojih!
Prijatno!
Nadam se da sam bila jasna, kratka bas i nisam Ljubim vas! Lusy

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Becejski kuvar
« Odgovor #1 poslato: Mart 18, 2008, 07:37:36 pre podne »
... e pa prijatno!!!:)

rki ska

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1516
    • Pogledaj profil
Odg: Becejski kuvar
« Odgovor #2 poslato: Jul 13, 2008, 09:04:58 pre podne »
testo za pizz-u. za jednu alavu,a moze i za dve osobe,
250-300g brasna
1/3 kvasca
2 supene kasicice maslinovog ulja (moze i suncokretovog)
2 supene kasike secera
kada se rastopi kvasac,dodati dve kasicice soli
kad se sve lepo zamuti(napravi se testo da bude tek lepljivo) premazati grudvicu testa sa uljem i ostaviti da odstoji 15-20 min u zavisnosti kojom se brzinom testo fermentise (nadigne)
tako nadignuto testo razvuci u tepsiju i nafilovati po zelji. ne fermentisano testo se tesko razvlaci.ako ne uspete iz prve da ga razvucete-ponovo ga zamesite i ostavite da odstoji 10-15 min
testo se pece na 250 c 10 do 13 min zajedno sa filom,ne 15 min!

prijatno!

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Becejski kuvar
« Odgovor #3 poslato: Avgust 18, 2008, 05:26:18 posle podne »
Egzotični doručak na bečejski način :)

 Isecite hleb od juče na tanke kriške (preporuka integralni)
Poprskajte ih soja sosom ili tek-tek posolite sa morskom soli.
Preko svake kriške stavite tanko isečen sir po želji ( da pokrije krišku), malo origana i susama.
Zapecite u predhodno ugrejanoj  rerni na 220 stepeni tek da se sir istopi!.
Služite sa breskvama isečenim na kriške i šljivama na osmine, uz šolju jogurta.
Prijatno.:)

 Doručak koji vam daje sve neophodno za početak dana. Probajte!

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Becejski kuvar
« Odgovor #4 poslato: Avgust 18, 2008, 05:50:43 posle podne »
Kako je vreme zimnice, za one koji vole da klopaju domaće stvari evo...


Džem od šljiva

Kofa šljiva
Oprati!
Izvaditi koštice i svaku šljivu iseći na osmine.
Na svaki kilogram šljiva bez koštice dodati 350g šećera i jedan vanil šećer.
(Kofa, normalne veličine ima otprilike 5 kg ošišćenih šljiva)!
Sve promešati i dodati 1 dl ruma!
Ostaviti da stoji 12 sati.( povremeno promešati!)

Kuvati na srednjoj vatri u 2 suda, tako da smesa pokrije dno.
Džem je skuvan, kada povučete varjačom i ostaje trag ( oko 15 min. po turi!)
Za sve ovo je potrebno: 1 sat da se pripreme šljive i oko 2 sata za kuvanje!

Sipati u predhodno oprane male tegle koje su sterilisane u rerni na 100 stepeni sa metalnim poklopcima... tada vam nije potreban konzervans i drugi otrovi! Dobije se oko 8 teglica.
Ako ste vredni i dopada vam se ponovite za koji dan!:)

Služiti uz puter ili pavlaku.
 Prijatno! :)

Ivan B.

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 813
    • Pogledaj profil
Odg: Becejski kuvar
« Odgovor #5 poslato: Februar 02, 2010, 08:13:31 posle podne »
Za kuvanje cvekle nema mnogo razmišljanja i filozofiranja.

Ivan B.

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 813
    • Pogledaj profil
Odg: Becejski kuvar
« Odgovor #6 poslato: Februar 07, 2010, 06:42:31 posle podne »
Za spremanje spremanje španaća po mom receptu ide ovako:


3 X 200 grama,tj. 3 kese se očiste i stave na kuvanje ili da se malo popari.

U to vreme očišćena glavica belog luka,a stavim i crnog dve osrednje glavice(iseckane na što sitnije),stavim na ulje i malo vode.Tu dodam malo i gradištanskog ZAČINA,jednu supenu kašiku.Kada malo ogrezne dodam kašiku brašna,naravno supenu.

Dotle se španać skuvao i usitnio malo nožem...,pa se sve to sjedini uz dodavanje bechejskog mleka da proključa.

Kako se pohuje,neka vam piše neko drugi.

Posle takvog ručka zaista ne ličim na pacifistu.

I jedno obaveštenje:NEMOJTE DA PODGREVATE Š PANAĆ,JER ONDA NITRATI PRELAZE U NITRITE...Prokleta hemija...

Pera Petlic

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 209
    • Pogledaj profil
Odg: Becejski kuvar
« Odgovor #7 poslato: Februar 07, 2010, 07:02:04 posle podne »
Ivanhoe verovao ili ne supruga mi upravo završava kuvanje španaća...mmmmmm i normalno fašir.... ;)

Ivan B.

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 813
    • Pogledaj profil
Odg: Becejski kuvar
« Odgovor #8 poslato: Februar 07, 2010, 08:34:30 posle podne »
Teško je danas naći takvu ženu.

Pera Petlic

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 209
    • Pogledaj profil
Odg: Becejski kuvar
« Odgovor #9 poslato: Februar 07, 2010, 08:55:45 posle podne »
Ivanhoe napisao/la:
Citat
Teško je danas naći takvu ženu.


...DA SIGURNO...samo čisto obrati na taj naglasak moju ženu( i ne filoz. puno u vezi toga)...

...verovatno zato sam sebi kuvaš i spremaš ili je možda nešto drugo upitanju :huh: ...

Ivan B.

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 813
    • Pogledaj profil
Odg: Becejski kuvar
« Odgovor #10 poslato: Februar 07, 2010, 09:41:59 posle podne »
Golum973 napisao/la:
Citat
Ivanhoe napisao/la:
Citat
Teško je danas naći takvu ženu.


...DA SIGURNO...samo čisto obrati na taj naglasak moju ženu( i ne filoz. puno u vezi toga)...

...verovatno zato sam sebi kuvaš i spremaš ili je možda nešto drugo upitanju :huh: ...


Sad si me iziritirao.Odoh do grba da \\\"popišem\\\" slobodne domaćice.POzzz