Autor Tema: Usvajanje dece  (Pročitano 12187 puta)

Zorica Georgijević

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 43
    • Pogledaj profil
Usvajanje dece
« poslato: Septembar 14, 2007, 07:43:47 posle podne »
Sve je više mališana koji iz mnogobrojnih razloga ostaju bez svojih bioloških roditelja.Mislite li da je usvajanje dece i prihvatanje kao svoje humano?

Marina Kovacev

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 750
    • Pogledaj profil
Odgovor:Usvajanje dece
« Odgovor #1 poslato: Septembar 14, 2007, 09:29:56 posle podne »
Naravno da je humano... Ali je kod nas proces veoma komplikovan, a malisana kojima trebaju brizne mame i tate je previse...

Zorica Georgijević

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 43
    • Pogledaj profil
Odgovor:Usvajanje dece
« Odgovor #2 poslato: Septembar 14, 2007, 09:38:05 posle podne »
:evil:  Zašto veæina daje takav odgovor:\\"Kod nas taj proces dugo traje...\\" Pa sa razlogom dugo traje! Potrebno je mnoštvo dokumentacije, potrebno je odreðeno vreme koje æe dete provesti u toku procesa usvajanja, potrebno je ostvariti kontakt izmeðu bioloških roditelja i staratelja... Ako neko zaista ima želju da usvoji dete, nije mu problem da čeka odreðeni vremenski period...

Marina Kovacev

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 750
    • Pogledaj profil
Odgovor:Usvajanje dece
« Odgovor #3 poslato: Septembar 15, 2007, 09:01:36 posle podne »
Sa svojih 17 godina definitivno ne mogu da usvojim dete, ali postoje drugi nacini da njihovo detinjstvo cinimo bar malo lepsim i veselijim. U svakom slucaju - svaka cast ljudima koji im pruze dom.

mumba

  • Gost
Odgovor:Usvajanje dece
« Odgovor #4 poslato: Septembar 15, 2007, 10:51:12 posle podne »
moji poznanici su usvojili dete ali im je trebalo 3 godine da to realizuju veoma dug i mukotrpan proces ali zaista se isplati čekati.veoma hrabar i human potez sa njihove strane.

Olja Milovanov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 693
    • Pogledaj profil
Odgovor:Usvajanje dece
« Odgovor #5 poslato: Septembar 16, 2007, 01:29:24 pre podne »
Mislim da je usvajanje dece veoma humano ali nosi sa sobom mnostvo odgovornosti... Zbog toga, kad se neko odluci na takav korak, treba da bude potpuno siguran da je spreman i u mogucnosti da detetu pruzi sve sto mu je  potrebno. Mislim da upravo zbog toga proces usvajanja dece traje tako dugo. Jer ipak, to su ljudska bica a ne neke materijalne stvari... A i na ovom svetu postoji toliko neodgovornih ljudi. U svakom slucaju, veliki je plus kad se nekom detetu pruzi krov nad glavom. Bilo bi lepo da svako dete ima svoj dom u kome bi se osecalo zbrinuto, sigurno i okruzeno ljubavlju...

Tatjana Hodi

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 60
    • Pogledaj profil
Odgovor:Usvajanje dece
« Odgovor #6 poslato: Septembar 16, 2007, 11:29:10 posle podne »
ljudi samo zele da budu sigurni da daju decu u prave ruke.Kada se dete rodi u porodici ne bira roditelje,a oni mogu da budu i neodgovorni,ali sta je tu je-njihovo je,a ovako socijalna ustanova moze da vidi kakvim ljudima se dete daje.To je dobro,jer morate priznati da danas postoje ljudi kojima ne bi trebalo u drustvu ni spominjati dete,a ne dati u ruke...

edit:zaboravila sam da dodam da mislim da je humano;)

Menjano: TaTjAnA,   16.09.07 16:31

Igor Trbic

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odgovor:Usvajanje dece
« Odgovor #7 poslato: Septembar 17, 2007, 07:11:49 posle podne »
slazem se sa svima, jesti i mukotrpno i dugotrajno ali pre svega humano! moji tetka i techa su usvojili jedno dete. to je isto jako dobro za roditelje koji ne mogu da imaju dece a bili bi sjajni roditelji! mada sa druge strane u srbiji vlada bela kuga, tako da treba i vishe dece samim tim, ali naravno ne smemo zaboraviti i decu bez roditelja i krova nad glavom! zato dok nam ne zabrane ko Kinezima treba nam shto vishe novorodjenchadi a i treba usreciti decu bez roditelja.....kako su pre par stotina godina porodice imale i po 15-20 dece.....shto da ne! :)

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odgovor:Usvajanje dece
« Odgovor #8 poslato: Septembar 18, 2007, 09:00:30 pre podne »
Ja maksimalno podrzavam, jednog dana ako bi se ne daj Boze nasao u situaciji da ne mogu imati dece, upustio bih se u taj mukotrpan proces ma koliko trajao, a finansijska situacija bi odredila koliko bi puta ponovio... Školovanje kao i sve ostalo je skupo u danasnje doba...

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odgovor:Usvajanje dece
« Odgovor #9 poslato: Septembar 19, 2007, 04:56:15 posle podne »
usvajanje dece je jedan od nahumanijih postupaka koje covek moze uciniti. zasto? pa ima vise razloga.
prvi i osnovni je sto pruzas SANSU jednom ljudskom bicu u zivotu
drugi, sto mu dajes toplinu doma i ljubav porodice koje ne bi imalo
treci, sto ga vaspitavas i o brazujes (skolujes) u skladu s pravim verdnostima i smanjujes broj onih koje bi \\"vaspitala ulica\\"
naravno, sem ovih altruistickih, postoje i licni razlozi - sam roditelji dobijaju ono sto im priroda ne moze podariti - da nekog vole, da imaju obaveze i odgovornosti i da ima neko ko ce im pomoci u starosti

Boris Majstorovic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1820
    • Pogledaj profil
Odgovor:Usvajanje dece
« Odgovor #10 poslato: Septembar 23, 2007, 09:35:33 posle podne »
Decu treba voleti. Ako to mozes da postignes bez zrtve i laznih izgovora onda treba imati decu. Svoju , biolosku ili usvojenu, sve jedno je.

Vladimir Zecevic

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 47
    • Pogledaj profil
Re:Usvajanje dece
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 15, 2007, 07:50:12 posle podne »
KOntam da nema osobe koja misli da je usvajanje dece nehumano, mislim da je kljucna rec sansa, kao sto rece igrutin. Sansa da nesto uspe u zivotu, mislim uspece i samo samo ovako ce bit lakse. Iako ja npr ne bi mogao da usvojim dete, pa makar i nemao nikad. Nekako nisam takva osoba.

tanja mitic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1151
    • Pogledaj profil
Re:Odgovor:Usvajanje dece
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 15, 2007, 10:20:43 posle podne »
Poražavajuæa je činjenica što su u opšte neki roditelji prisiljeni da daju decu na usvajanje jer nisu u moguænosti da ih podižu,vaspitavaju,obezbede minimalne životne potrebe....
*...od 1.622 deteta, koja su u toku prošle godine iz nekog razloga bila bez roditeljskog staranja na teritoriji Beograda, roditelji su nepoznati samo kod njih dvadesetoro. To je tek 1,2 odsto. Mnogo je više onih koje su roditelji napustili - 677 ili 41,7 odsto. Preminula oba roditelja smo imali kod 326 deteta ili 22,3 odsto. Dece, čiji su roditelji lišeni roditeljskog prava, odnosno nisu ispunjavali svoje zakonske obaveze bilo je 40, a kod 526 roditelji nisu bili u moguænosti da se staraju o njima zbog teške bolesti, izdržavanja zatvorske kazne i slično...*

Boris Majstorovic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1820
    • Pogledaj profil
Re:Usvajanje dece
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 16, 2007, 03:37:17 pre podne »
Visnjice

bar dve trecine ovih 41,7% je na donjoj granici egzistencije,bez bilo kakvih finansijskih primanja i mislim da je bolje da decu daju nekom na usvajanje, nego da ih gole i bose salju da prose ili jos nesto gore da rade.Mislim da je hrabrija odluka predati dete u dom za nezbrinutu decu i dati mu kakvu-takvu sansu da uspe, nego ga zadrzati i uskratiti mu osnovnu stvar - zivot.

Boki M

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Usvajanje dece
« Odgovor #14 poslato: Novembar 12, 2007, 12:09:12 pre podne »
Humano, ali je pitanje ko je dovoljno zreo za usvajanje. Poznajem ljude koji su usvojili a ne ponasaju se kao roditelji