Autor Tema: Nasilje!  (Pročitano 21493 puta)

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Nasilje!
« poslato: Oktobar 08, 2008, 11:33:08 posle podne »
Nasilje se, na žalost, ogleda svuda oko nas!
Stanuje na ulici, u porodici, školi, poslu, kafićima i klubovima, sportu...šalteru, telefonskom razgovoru i ne znam gde sve ne već. :(

 Koji je Vaš stav o tome!

... Da li reagujete, ako vam se nemila scena dešava pred očima?

... ako vidite da mala, siromašna deca pretovarena vuku smeće iz kontejnera, ko zna gde?
... ako živite u zdradi, pa čujete svađu vaših komšija i vrisku dece i čini vam se da upravo počinje horor film?
...ako se neko na poslu/školi, iživljava na vašem kolegi/nici, samo zato što je taj neko ustao na levu nogu, a to sa poslom veze nema?
...ako... ma poduži spisak!

...uz napomenu da nasilje može biti i psihičko!

Da li ostajete po strani, po onoj: ma nije to moja stvar, ili...?

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 09, 2008, 12:15:59 pre podne »
Uglavnom jako volim da gledam svoja posla...

TiDža84

  • Gost
Odg: Nasilje!
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 09, 2008, 02:25:01 pre podne »
Na zalost,vreme u kojem zivimo nas je primoralo da zatvaramo oci pred ovakvim situacijama,da okrecemo glavu na drugu stranu i ne mesamo se.Ja sam jedna od onih koja isto to radi...Kao sto kaze Robbyn,gledam svoja posla.

mumba

  • Gost
Odg: Nasilje!
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 09, 2008, 05:01:39 pre podne »
gledam svoja posla jer ko se meša taj najebe najviše! mada bude nekada i da reagujem!

Boris Majstorovic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1820
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 10, 2008, 01:16:04 pre podne »
Ja imam jedno loše iskustvo sa tim i mislim da je najbolje da u datoj situaciji pozoveš policiju!

Bojan Maletic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3394
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #5 poslato: Novembar 15, 2008, 01:34:35 pre podne »
TiDža84 napisao/la:
Citat
Na zalost,vreme u kojem zivimo nas je primoralo da zatvaramo oci pred ovakvim situacijama,da okrecemo glavu na drugu stranu i ne mesamo se.Ja sam jedna od onih koja isto to radi...Kao sto kaze Robbyn,gledam svoja posla.

ja ne podrzavam ovakav stav,jer nasilje je nasilje,nebitno da li je to u zgradi,na pijaci,u diskoteci ili na ulici,vi hocete da kazete da bi pored vas mogli tuci ili ubadati coveka nozem,a vi biste okrenuli glavu? Postavite sebe u tj polozaj,kako bi bilo da vas neko tuce,ili ubada nozem,a prolaznik samo okrene glavu.... kakav bi to bio osecaj???

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #6 poslato: Novembar 25, 2008, 04:57:52 posle podne »
Nikada nisam podrzavala bilo kakav vid nasilja.Posto je tema dosta sirokog spektra,pokusacu da odgovorim najkrace sto mogu.

Nasilje na ulici vrsi uglavnom omladina koja je besposlena.Roditeljima je vazno da im daju dzeparac koliko traze,a oni vec od dosade ne znaju sta ce...Ima i ona druga vrsta omladine koja nema novaca,pa upravo iz tog razloga vrse nasilje nad svojim vrsnjacima.Da li su to komleksi,ljubomora ili sta vec?Ne znam.

Nasilje u skoli je danas kod nas u Beceju veoma aktuelno.Zao mi je sto opstina zatvara oci pred tim problemom.Svi smo svesni da postoji,ali niko ne reaguje.Primer:
Moja deca idu u skolu(nije bitan naziv te skole),Pre par dana razredna je sakupila djeke,i rekla im da ne nose mobilne telefone,nakit,novac i druge vredne stvari.Zbog toga sto u skoli postoji grupa decaka koji tacno znaju koji ucenik sta poseduje.Sacekaju ga,istuku ili mu zaprete,i pokupe sve sto ima kod sebe.Skola zna za taj problem,ali nisam sigurna da zna i opstina.Mi,kao roditelji smo u neizmernom strahu kada nam deca krecu i kada se vracaju iz skole.Ali svi cute...Zasto?

Nasilje u porodici je najzastupljenije.Razloge za to ne znam,mada sam cesto gledala emisije koje govore o tom problemu.Uglavnom nasilje vrse muskarci.
Najostrije osudjujem svaki vid nasilja.Ali opet...kad malo bolje razmislim...Svi oni koji trpe bilo kakav vid nasilja,imaju svoje razloge.Mada,slozicete se sa mnom,to ne moze da traje doveka!

velimir cvejanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 416
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #7 poslato: Novembar 25, 2008, 05:15:02 posle podne »
Kod svakog problema postoji uzrok, a postoji i nacin da se resi, najcesce postoji i neko ciji je posao da taj problem resi. Rizikujem da neko glupo protumaci moj post kao pokusaj da stitim opstinu, ali zaista ne vidim potrebu da opstinari, ko god to bio, prate decu od kuce do skole i obratno, ili dezuraju za vreme odmora u skolskom dvoristu. Da opstinari oduzimaju dzeparac obesnoj nasilnoj deci, pa nece biti nasilni, i da ga daju onima koji su nasilni jer imaju novac. Deca nose od kuce i dzeparac, i uzinu, i toleranciju, i nasilje, obrasce ponasanja... Ponavljam, ne pada mi na pamet da branim opstinu, ali me iritira takvo pausalno pronalazenje krivca. Ja jutros pokisao dolazeci na posao, izem ti opstinu... A nesto sam i sa parama kratak, bice da su Ujedinjene nacije krive...

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #8 poslato: Novembar 25, 2008, 05:26:15 posle podne »
Cvejo,mora da si mnogo pokisao,pa je to razlog sto nisi razumeo moj post!
;)

Ne krivim ja opstinu,krivim sve one koji zatvaraju oci pred ovim,jako velikim,problemom.Skole nece da prijave problem,zbog svoje reputacije,i niko nista ne zna,a svi sve znaju!U tome je poenta celog mog posta.
Moje dete je pre mesec dana doslo sa razbijenom usnom.Skola se ogradila od svega,jer,Boze moj,to se nije desilo u skoli.A decko koji ga je udario ide sa njim u razred!Potvrde od lekara smo dobili,osiguranje ne ne obuhvata takav vid povreda.Skola cuti.

Ko tu moze da reaguje?

velimir cvejanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 416
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #9 poslato: Novembar 25, 2008, 05:40:00 posle podne »
Pre svega roditelji, pa skola, a ako nece, roditelji imaju nacina da \\\"nateraju\\\" skulu da reaguje. Opstina sigurno ne. Ako pricamo o reakciji na opstem planu, imamo LPA cija je realizacija u Beceju medju najboljima u Srbiji, imamo sada i BAP. No, sve to ne moze spreciti slucaj da mali dripac razbije usta drugu. I moja su deca isla (i idu) u skolu, bilo je slicnih situacija sa identicnim posledicama. Skola je cutala, a i nije imala sta veliko da kaze... No, mali dripac je imao tatu, drug sa razbijenim ustima je imao tatu, i stvar je sredjena... O detaljima ne bih.

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #10 poslato: Novembar 25, 2008, 05:43:32 posle podne »
Samo roditelji Ninice i građani i to da upute na prave adrese. Š koli, policiji...jeste mukotrpno... ali jedino to može doneti rezultat.  Jedino od malog ka velikom i jedino udruženi!

Valjalo bi ponekada odvoliti i vreme pa doći na neku tribinu koja se bavi Nasiljem... a bilo ih je.... samo su bile malo posećene.:dry:

Kada nam u dvorištu poraste korov  imamo dve mogućnosti:
- žmurimo i kažemo... baš je lepa trava!
- isčupamo korov zajedno sa korenom!

Mnogi se danas, nažalost odluče za prvu mogućnost!

velimir cvejanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 416
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #11 poslato: Novembar 25, 2008, 05:46:38 posle podne »
Lusy napisao/la:
Citat
Samo roditelji Ninice i građani i to da upute na prave adrese. Š koli, policiji...jeste mukotrpno... ali jedino to može doneti rezultat.  Jedino od malog ka velikom i jedino udruženi!

Valjalo bi ponekada odvoliti i vreme pa doći na neku tribinu koja se bavi Nasiljem... a bilo ih je.... samo su bile malo posećene.:dry:

Kada nam u dvorištu poraste korov  imamo dve mogućnosti:
- žmurimo i kažemo... baš je lepa trava!
- isčupamo korov zajedno sa korenom!

Mnogi se danas, nažalost odluče za prvu mogućnost!

Ima i treca mogucnost - sednemo u korov i psujemo opstinu :silly:

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #12 poslato: Novembar 25, 2008, 05:57:39 posle podne »
Često imam utisak da čovek sam pred sobom zatvara oči i da neće da shvati da u njemu leži sva snaga ovog sveta. Čovek je jedno od mnogo i ima istu vrednost kao i to mnogo, al on to gurne pod tepih, opruži se na krevet i kaže: Ništa ne valja... !?... prosto mu je lepo da leži na tom krevetu i da izgovara te reči... u protivnom bi mogao mnogo da uradi, uredi i promeni stvari!...al\\\' lepše je ležati :( .... a to vodi u sve veći ponor!

Ovo ne govorim Ninici!
Ninica je napravila prvi korak i videla problem, za razliku od mnogih, koji odbijaju da ga vide!
Sada treba dalje! :)

-ubediti ljude da gledaju očima koje hoće da vide
- preduzeti konkretnu radnju...
... e to je mnogo teško, ali nije neostvarljivo! :)

velimir cvejanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 416
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #13 poslato: Novembar 25, 2008, 06:03:35 posle podne »
Bledolika skvo govoriti pravu stvar!

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Nasilje!
« Odgovor #14 poslato: Novembar 25, 2008, 06:04:31 posle podne »
Cvejo izvini sto sam rekla \\\"opstina\\\".Pod tim pojmom nisam mislila zgrada opstine i oni koji rade u njoj,vec celokupno drustvo.Svi smo mi,stanovnici Beceja,opstina!

Videti problem ne znaci nista,problem treba resiti.Znaci, kao sto Lusy kaze,krenuti od korena!