Autor Tema: CNN uveo korištenje holograma u široku upotrebu  (Pročitano 2069 puta)

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
CNN uveo korištenje holograma u široku upotrebu
« poslato: Novembar 09, 2008, 05:05:34 posle podne »
preuzet tekst
Citat
CNN je počeo aktivno da koristi holograme, kako bi udaljene izveštače, odnosno reportere sa lica mesta prikazao direktno u studiju.

Ovo je prvi put da se hologramska tehnologija koristi pred očima šire javnosti, i ovakav snimak još nikada nismo videli. U stvari jesmo, ali samo na filmovima, pa smo se prvo upitali da je ovo princeza Lejla možda?

Onda smo videli da ovo definitivno nije princeza iz Star Trek serijala, već samo novinarka koju su hologramom prebacili u studijo. Da li je to budućnost došla pre nego što smo je očekivali ili je sve ovo samo još jedna manipulacija uz izgovor da tehnologija nije još uvek dovoljno zrela?


{youtube}Xguu48_bShk&eurl=http://www.srbijanet.rs/tehnologija/audio-video/3074-cnn-poceo-da-koristi-holograme.html{/youtube}

Š ta reći...Mogu misliti šta imaju što nije za širu upotrebu...

Bosko Sa kanala Pink-a

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 461
    • Pogledaj profil
Odg: CNN uveo korištenje holograma u široku upotrebu
« Odgovor #1 poslato: Novembar 09, 2008, 09:49:01 posle podne »
Cekaj jel sada ovo stvarno postoji ili..!? Mislim, nikakva najava za to, trebalo je da \\\"stigne\\\" kasnije?

A i nije mi jasno, pogotovu kada citam komentare na youtube-u?

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: CNN uveo korištenje holograma u široku upotrebu
« Odgovor #2 poslato: Novembar 10, 2008, 01:17:17 pre podne »
Postoji,video si i sam na snimku,u noći izbora u USA su to iskoristili prvi put.

E sad,neke konkurentske stanice su objavile niz tekstova koji tvrde da to baš i nije hologram u pravom smislu reči...Uostalom evo teksta

Citat

CNN\\\'s holograms not really holograms
Last Updated: Thursday, November 6, 2008 | 6:44 PM ET Comments176Recommend273
By Peter Nowak, CBC News
CNN reporter Jessica Yellin said she was following in the tradition of Princess Leia.CNN reporter Jessica Yellin said she was following in the tradition of Princess Leia. (CNN)

CNN made waves on Tuesday night by incorporating three-dimensional holograms into its coverage of the U.S. election. The only problem was, they weren\\\'t really holograms.

\\\"They were quite sophisticated, no doubt,\\\" said Hans Jürgen Kreuzer, a professor of theoretical physics at Dalhousie University and an expert on holography who watched the 3-D interviews. \\\"But I immediately said to my wife that I don\\\'t think it has anything to do with holograms.\\\"

At about 7 p.m. ET, reporter Jessica Yellin, who was in Chicago, spoke with New York-based anchor Wolf Blitzer live \\\"via hologram,\\\" CNN said.

Yellin appeared somewhat fuzzy and her image, apparently projected a few feet in front of Blitzer, appeared to glow around the edges. \\\"You\\\'re a terrific hologram,\\\" Blitzer said to her.

\\\"It\\\'s like I follow the tradition of Princess Leia,\\\" she said, referring to the Star Wars character.

Yellin explained that her image was being filmed in Chicago by 35 high-definition cameras set in a ring inside a special tent, which were processed and synchronized by 20 computers to the cameras in the New York studio.

The network, which made use of three-dimensional imaging technology produced by Norway-based Vizrt and Israel-based SportVu, billed the interview as a first for television. CNN also aired a second \\\"hologram\\\" interview between anchor Anderson Cooper and rapper Will.I.Am, who was also in Chicago.

The CNN anchors were not really speaking to three-dimensional projected images, but rather empty space, Kreuzer said. The images were simply added to what viewers saw on their screens at home, in much the same way computer-generated special effects are added to movies.

Kreuzer said the images were tomograms, which are images that are captured from all sides, reconstructed by computers, then displayed on screen.

Holograms, on the other hand, are projected into space.

CNN officials could not be reached for comment.

Kreuzer said technology is not far from being able to produce what CNN had tried to do, although capturing and projecting holograms of big objects like people is still a ways off.

Holographic images are generally captured and projected using coherent light such as lasers. A laser would need to be more than six feet in diameter to capture a person\\\'s image, which Kreuzer said is impossible because such a light would be blinding.

It may soon be possible to capture and project large objects using other sources of coherent light, such as light-emitting diodes. LEDs are considerably cheaper and safer than lasers, Kreuzer said.

\\\"There will be some rapid development now because of the cheapness of these LEDs,\\\" he said. \\\"You can use a thousand if you want.\\\"


Sve u svemu,prilično fascinantno,i ponovo kažem,ako je ovo za širu javnost,samo mogu da zamislim šta rade tamo u vojsci...
Sledeći put,kada vidimo Obamu kako slobodno šeta među masom,zapitajmo se da li je stvarno on ili samo hologram...

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: CNN uveo korištenje holograma u široku upotrebu
« Odgovor #3 poslato: Januar 24, 2009, 12:28:25 pre podne »
Ma ovo veze sa hologramima nema. Kao prvo, hologram je 3D, sto bi znacilo da su oni nju projektovali 3d u studiju ispred ovog voditelja, sto nisu uradili. On gleda u neki monitor iza \\\"njene projekcije\\\" i tamo je vidi. A ona je projektovana i ubacena u video feed da bi je mi videli...

Mislim...nista posebno.

Zasad ce projekcija u slobodnom prostoru biti malo teza za izvesti, jer koliko ja znam ne postoji tehnologija koja sprecava disipaciju projektovane svetlosti...

Goran Relic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 687
    • Pogledaj profil
Odg: CNN uveo korištenje holograma u široku upotrebu
« Odgovor #4 poslato: Januar 24, 2009, 01:09:44 pre podne »
Jbote ovo dobro izgleda.
Jes da nije pravi 3d al extra.

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: CNN uveo korištenje holograma u široku upotrebu
« Odgovor #5 poslato: Januar 24, 2009, 01:32:03 pre podne »
Evo i objašnjenja \\\"odgovornih\\\"...
{youtube}FD2362cHM_U&feature=related{/youtube}

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: CNN uveo korištenje holograma u široku upotrebu
« Odgovor #6 poslato: Januar 24, 2009, 10:05:17 pre podne »
\\\"Objasnjenje\\\"... puno prica, a nista ne kaze. Jedino sto me nerviraju ovi uvlakaci od americkih \\\"anker\\\" novinara...uzasno su sa njihovim \\\"amazing, wonderful, extra, super, brilliant\\\" i sl...

Goran Relic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 687
    • Pogledaj profil
Odg: CNN uveo korištenje holograma u široku upotrebu
« Odgovor #7 poslato: Januar 24, 2009, 02:04:15 posle podne »
Lalo,
Tebi to što su prikazali nije ništa posebno. Možda si očekivao teleportovanog voditelja u studiju.

Pa nisu ti oni krivi što ti živiš u Srbiji i morš da kad duva vetar šteluješ konzervu od nes kafe da bi imao internet.

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: CNN uveo korištenje holograma u široku upotrebu
« Odgovor #8 poslato: Januar 24, 2009, 09:22:45 posle podne »
@ RELAX
Vidi da se razumemo. Ne smeta meni to sto oni to reklamiraju. Ok, i ovo je napredak u video emitovanju. Ali mi jako smeta sto ga reklamiraju kao nesto sto NIJE...ertem?

PS
Namestio sam grid, i sad mi ne smeta vetar. :P