Društvo > Religija

Biblija

(1/17) > >>

attila f:
Biblija je jedinstvena knjiga. Ona sebi uzima za pravo da ljudima kaže šta ne bi smeli, a šta bi trebalo da čine. Ona zahteva da joj se ljudi potpuno pokore. Baš zato što zahteva potpunu pokornost, Biblija i nailazi na veliki otpor. Čovek današnjice ne želi da ima nekog iznad sebe. On hoće da bude \\\"nezavisan\\\". A Biblija je valjda, i jedina knjiga na svetu, koja čoveku pokazuje i dokazuje da ne može, zapravo da nije u stanju da bude nezavisan. Istorija je, rekao bih, dovoljan dokaz za to, jer kada god su ljudi odbacivali uputstva ove knjige, padali su na vrlo nizak nivo svesti i morala.

U velikoj su zabludi oni koji kažu da Bibliju treba zanemariti, čak uništiti, kako bi čovek postao slobodan. I poznata rečenica \\\"Religija je opijum za narod\\\", bavi se takvom rabotom. Međutim, što se čovek više odvaja od Boga i Njegovih uputstava, to se više množi bezakonje, a čovek sam pada u ropstvo greha i poroka.

Tek kada se pouzdaju u Boga i Njegovu Reč, ljudi nalaze pravu slobodu. Reč Božja ne ugnjetava čoveka. Naprotiv. Ona želi da mu bude od koristi. Božja Reč je za čoveka i njegov život kao saobraćajni znak za saobraćaj. Saobraćajni znaci se ne postavljaju da bi terorisali vozače, nego da bi im sačuvali živote. Pred krivinom se postavlja znak koji pokazuje na koju stranu put skreće. Oprezan vozač, kada dođe do znaka, smanjuje brzinu i bezbedno prolazi opasno mesto. Oni koji se ne obaziru na znake, kojima nije potreban \\\"savetodavac\\\", oni su nezavisni, ali zato, koje li ironije, često završe u jarku kraj puta.

Ako je zanemarivanje Biblije i njenih upozorenja jedan od napada na Božju Reč, drugi način, koji je možda još gori od prvog, sastoji se u tome da se Biblija priznaje, ali i izjednačuje sa drugim delima književnosti. \\\"Svi putevi vode u Rim\\\" je možda najpoznatija sekularna analogija za verovanje da mnogi putevi vode ka Bogu. Ali Biblija to ne dopušta. Ona uzima za sebe ekskluzivno pravo i apsolutni autoritet ne deleći svoje mesto ni sa jednom knjigom.

U prvom redu Biblija se razlikuje od drugih knjiga po svežini koja zrači iz nje. Ne treba posebno naglašavati da se punina ovog iskustva može doživeti jedino ako joj se pristupi bez predrasuda. Ko u ovoj knjizi traži odgovor na pitanje šta mu donosi budućnost, u smislu hoće li sutra sresti osobu svog života, ili je čita da bi joj se narugao, biće razočaran. Biblija nije knjiga gatara, iako sadrži mnoga proroštva. Biblija nije naučni udžbenik, mada, kada o naučnim stvarima govori, nigde ne greši. Približno 2500 godina pre nego što je \\\"nauka\\\" prihvatila činjenicu da je Zemlja okrugla, u vreme kada je zvanična nauka tvrdila daje Zemlja ravna ploča koju na svojim leđima nose dve džinovske kornjače, Biblija je dala ovakav opis smaragdne planete: \\\"Krug zemaljski si o ništa okačio\\\".

Biblija je neiscrpna. Možete je čitati jednom, dva puta, trideset puta i uvek je sveža i lepa. \\\"Biblija je još uvek isto toliko silan izvor života kao nekada. Recite da li je Biblija ikada ikoga pokvarila? Ona je Božja Reč, čisti povetarac večnosti. Možeš je čitati koliko god hoćeš, a da se ipak ne zamoriš\\\" - pisao je jedan velikan književnosti.

Zoran Suboticki:
Za svakog dogmatu Jedna Knjiga predstavlja Sve. Koliko vidim Attila ti jesi dogmata i ja nemam ništa protiv toga. Ali sama biblijska egzegetika te  demantuje u mnogim stvarima koje si izneo.
Biblija, otuda ne zahteva da joj se ljudi u potpunosti pokore! To je zahtevao Jahve, Starozavetni Bog. Toga u Novom Zavetu nema. Hrišćanstvo, dakle Hristov nauk i učenje, prema Jevanđeljima, je sve samo ne pokoravanje. Sa pokoravanjem su počele da se bave Crkve. Sve odreda.

attila f:
Upoznanje Božijeg karaktera  i Njegova očekicvanja od nas ljudi je opisana u Bibliji, koja je njegova Reč.
Pokoravanje  autoritetu Božije Reči je ono što sam hteo da naglasim.Sa ovim crkvene dogme nemaju ništa.
I sam Isus je rekao:
Ako imate ljubav k meni, zapovesti moje držite. (Jovan 14:15)
Ko ima zapovesti moje i drži ih, on je onaj što ima ljubav k meni; a koji ima ljubav k meni imaće k njemu ljubav Otac moj; i ja ću imati ljubav k njemu, i javiću mu se sam. (Jovan 14:21)
Ako zapovesti moje uzdržite ostaćete u ljubavi mojoj, kao što ja održah zapovesti Oca svog i ostajem u ljubavi Njegovoj. (Jovan 15:10)

Zoran Suboticki:
Takođe, sa Dogmatom ne postoji mogućnost da se vodi dijalog. Dogmata je \\\"naoružan\\\" citatima i parafrazama Jedne Knjige.

\\\"Demon analogije\\\" uvek će Dogmatu dovesti do Jedne Knjige u kojoj će pronaći odgovor na svaku situaciju, svaku pojavu, svaki fenomen, vidljivi ili nevidljivi.

Ali, Bože moj, kao što mene Dogmata vidi kao Slepog i Gluvog za Svete Tajne, tako i ja Dogmatu vidim kao Slepog i Gluvog za Svet s onu stranu Tajni...

Elem, uprkos tome bio bih ti zahvalan Attila da mi pojasniš šta ti podrazumevaš pod pojmom Biblija? Na šta se pozivaš? Na Stari i Novi Zavet? Ili samo na Novi Zavet?

attila f:
Sveto Pismo je posebno Božije otkrivenje ljudima, koji se deli na Stari i Novi zavet.Starozavetne i novozavetne knjige čine celinu,Sveto Pismo,Bibliju.
Biblija je dobila ime zato što predstavlja čitavu biblioteku od 66 knjiga.
A naziv Sveto Pismo ima zato što je njen autor Duh Sveti, koji je nadahnuo proroke i apostole i vodio ih u pisanju Božijeg otkrivenja.
Zato što je Sveto Pismo Duhom nadahnuto, zato što je Bog autor, sledbenici Gospoda Isusa Hrista prihvataju ga kao vrhunski autoritet za sva pitanja vere i ponašanja.
Timotiju Poslanica Druga 3:16-17
\\\"Sve je pismo od Boga dano,i korisno za učenje, za karanje, za popravljanje, za poučavanje u pravdi,
Da bude savršen čovjek Božiji, za svako dobro djelo pripravljen.\\\"

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju