Autor Tema: Biblija  (Pročitano 10603 puta)

attila f

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 138
    • Pogledaj profil
Biblija
« poslato: Decembar 09, 2008, 04:14:49 pre podne »
Biblija je jedinstvena knjiga. Ona sebi uzima za pravo da ljudima kaže šta ne bi smeli, a šta bi trebalo da čine. Ona zahteva da joj se ljudi potpuno pokore. Baš zato što zahteva potpunu pokornost, Biblija i nailazi na veliki otpor. Čovek današnjice ne želi da ima nekog iznad sebe. On hoće da bude \\\"nezavisan\\\". A Biblija je valjda, i jedina knjiga na svetu, koja čoveku pokazuje i dokazuje da ne može, zapravo da nije u stanju da bude nezavisan. Istorija je, rekao bih, dovoljan dokaz za to, jer kada god su ljudi odbacivali uputstva ove knjige, padali su na vrlo nizak nivo svesti i morala.

U velikoj su zabludi oni koji kažu da Bibliju treba zanemariti, čak uništiti, kako bi čovek postao slobodan. I poznata rečenica \\\"Religija je opijum za narod\\\", bavi se takvom rabotom. Međutim, što se čovek više odvaja od Boga i Njegovih uputstava, to se više množi bezakonje, a čovek sam pada u ropstvo greha i poroka.

Tek kada se pouzdaju u Boga i Njegovu Reč, ljudi nalaze pravu slobodu. Reč Božja ne ugnjetava čoveka. Naprotiv. Ona želi da mu bude od koristi. Božja Reč je za čoveka i njegov život kao saobraćajni znak za saobraćaj. Saobraćajni znaci se ne postavljaju da bi terorisali vozače, nego da bi im sačuvali živote. Pred krivinom se postavlja znak koji pokazuje na koju stranu put skreće. Oprezan vozač, kada dođe do znaka, smanjuje brzinu i bezbedno prolazi opasno mesto. Oni koji se ne obaziru na znake, kojima nije potreban \\\"savetodavac\\\", oni su nezavisni, ali zato, koje li ironije, često završe u jarku kraj puta.

Ako je zanemarivanje Biblije i njenih upozorenja jedan od napada na Božju Reč, drugi način, koji je možda još gori od prvog, sastoji se u tome da se Biblija priznaje, ali i izjednačuje sa drugim delima književnosti. \\\"Svi putevi vode u Rim\\\" je možda najpoznatija sekularna analogija za verovanje da mnogi putevi vode ka Bogu. Ali Biblija to ne dopušta. Ona uzima za sebe ekskluzivno pravo i apsolutni autoritet ne deleći svoje mesto ni sa jednom knjigom.

U prvom redu Biblija se razlikuje od drugih knjiga po svežini koja zrači iz nje. Ne treba posebno naglašavati da se punina ovog iskustva može doživeti jedino ako joj se pristupi bez predrasuda. Ko u ovoj knjizi traži odgovor na pitanje šta mu donosi budućnost, u smislu hoće li sutra sresti osobu svog života, ili je čita da bi joj se narugao, biće razočaran. Biblija nije knjiga gatara, iako sadrži mnoga proroštva. Biblija nije naučni udžbenik, mada, kada o naučnim stvarima govori, nigde ne greši. Približno 2500 godina pre nego što je \\\"nauka\\\" prihvatila činjenicu da je Zemlja okrugla, u vreme kada je zvanična nauka tvrdila daje Zemlja ravna ploča koju na svojim leđima nose dve džinovske kornjače, Biblija je dala ovakav opis smaragdne planete: \\\"Krug zemaljski si o ništa okačio\\\".

Biblija je neiscrpna. Možete je čitati jednom, dva puta, trideset puta i uvek je sveža i lepa. \\\"Biblija je još uvek isto toliko silan izvor života kao nekada. Recite da li je Biblija ikada ikoga pokvarila? Ona je Božja Reč, čisti povetarac večnosti. Možeš je čitati koliko god hoćeš, a da se ipak ne zamoriš\\\" - pisao je jedan velikan književnosti.

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #1 poslato: Decembar 09, 2008, 04:39:58 pre podne »
Za svakog dogmatu Jedna Knjiga predstavlja Sve. Koliko vidim Attila ti jesi dogmata i ja nemam ništa protiv toga. Ali sama biblijska egzegetika te  demantuje u mnogim stvarima koje si izneo.
Biblija, otuda ne zahteva da joj se ljudi u potpunosti pokore! To je zahtevao Jahve, Starozavetni Bog. Toga u Novom Zavetu nema. Hrišćanstvo, dakle Hristov nauk i učenje, prema Jevanđeljima, je sve samo ne pokoravanje. Sa pokoravanjem su počele da se bave Crkve. Sve odreda.

attila f

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 138
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #2 poslato: Decembar 09, 2008, 05:49:20 pre podne »
Upoznanje Božijeg karaktera  i Njegova očekicvanja od nas ljudi je opisana u Bibliji, koja je njegova Reč.
Pokoravanje  autoritetu Božije Reči je ono što sam hteo da naglasim.Sa ovim crkvene dogme nemaju ništa.
I sam Isus je rekao:
Ako imate ljubav k meni, zapovesti moje držite. (Jovan 14:15)
Ko ima zapovesti moje i drži ih, on je onaj što ima ljubav k meni; a koji ima ljubav k meni imaće k njemu ljubav Otac moj; i ja ću imati ljubav k njemu, i javiću mu se sam. (Jovan 14:21)
Ako zapovesti moje uzdržite ostaćete u ljubavi mojoj, kao što ja održah zapovesti Oca svog i ostajem u ljubavi Njegovoj. (Jovan 15:10)

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #3 poslato: Decembar 09, 2008, 06:38:47 pre podne »
Takođe, sa Dogmatom ne postoji mogućnost da se vodi dijalog. Dogmata je \\\"naoružan\\\" citatima i parafrazama Jedne Knjige.

\\\"Demon analogije\\\" uvek će Dogmatu dovesti do Jedne Knjige u kojoj će pronaći odgovor na svaku situaciju, svaku pojavu, svaki fenomen, vidljivi ili nevidljivi.

Ali, Bože moj, kao što mene Dogmata vidi kao Slepog i Gluvog za Svete Tajne, tako i ja Dogmatu vidim kao Slepog i Gluvog za Svet s onu stranu Tajni...

Elem, uprkos tome bio bih ti zahvalan Attila da mi pojasniš šta ti podrazumevaš pod pojmom Biblija? Na šta se pozivaš? Na Stari i Novi Zavet? Ili samo na Novi Zavet?

attila f

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 138
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #4 poslato: Decembar 10, 2008, 05:18:06 pre podne »
Sveto Pismo je posebno Božije otkrivenje ljudima, koji se deli na Stari i Novi zavet.Starozavetne i novozavetne knjige čine celinu,Sveto Pismo,Bibliju.
Biblija je dobila ime zato što predstavlja čitavu biblioteku od 66 knjiga.
A naziv Sveto Pismo ima zato što je njen autor Duh Sveti, koji je nadahnuo proroke i apostole i vodio ih u pisanju Božijeg otkrivenja.
Zato što je Sveto Pismo Duhom nadahnuto, zato što je Bog autor, sledbenici Gospoda Isusa Hrista prihvataju ga kao vrhunski autoritet za sva pitanja vere i ponašanja.
Timotiju Poslanica Druga 3:16-17
\\\"Sve je pismo od Boga dano,i korisno za učenje, za karanje, za popravljanje, za poučavanje u pravdi,
Da bude savršen čovjek Božiji, za svako dobro djelo pripravljen.\\\"

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #5 poslato: Decembar 10, 2008, 06:38:39 pre podne »
I Talmud je Sveta Knjiga pisana bogomnadahnutom rukom. O Kuranu da ne pričamo...
Bhagavat Ghita, takođe...

Od asirsko-vavilonskog epa Gilgameša do Da Vinčijevog koda knjige imaju tu sudbinu: da ih proglašavaju Svetim ili Svetogrdnim...

Nema nikakve  sumnje da je Biblija najčitanija i najprevođenija Knjiga. I najviše tumačena.
I tu dolazimo do tačke razdvajanja: kod tumačenja. Kod čitanja i učitavanja smisla. Nijedna knjiga nije proizvela više kontroverznih tumačenja od Biblije. Unutar samog korpusa hrišćanskih vernika. Nijedna knjiga nije proizvela više stradanja, sukoba, ratova od Biblije, odnosno od biblijskih Tumača. Istina, jednako toliko je proizvela i bogobojažljivih, zaplašenih, skrušenih...
A ja u Bibliji ne videh rukopis Boga. Otuda sporim njegovo autorstvo.

attila f

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 138
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #6 poslato: Decembar 11, 2008, 05:31:50 pre podne »
Kuran ,Bhagavat Ghita,Talmud,..itd, su knjige za koje su ljudi reklida su svete a ne Bog.Isprazni religiozni sistemi, koji su oponašali pravo obožavenje Boga, su svoja učenja opisali u tim knjigama.
Iako se sastoji od šezdeset šest individualnih knjiga, pisana na tri kontinenta, na tri različita jezika u periodu od preko 1500 godina, od strane 40 autora (koji su došli iz različitih društvenih slojeva), Biblija ostaje jedna jedinstvena celina od početka do kraja bez kontradiktornosti. Ova jedinstvenost je karakteriše u odnosu na sve druge knjige i dokaz je božanskog porekla reči, pošto je Bog pokrenuo ljude na takav način da su zapisali same Njegove reči.
Drugi  dokaz koji pokazuje da je Biblija zaista Božija Reč se vidi u detaljnim proročanstvima koja se nalaze na njenim stanama. U Bibliji se nalazi stotine detaljnih proročanstava koja govore o budućnosti pojedinih nacija uključujući Izrael, o budućnosti određenih gradova, budućnosti čovečanstva kao i o dolasku onog koji će biti Mesija, Spasitelj ne samo Izraela, već svih koji bi poverovali u Njega. Za razliku od proročanstava koja su nađena u drugim religioznim knjigama ili onih koje je pisao Nostradamus, biblijska proročanstva su izuzetno detaljna i nikada se nije desilo da se nisu obistinila. Postoji preko trista proročanstava u vezi sa Isusom Hristom samo u Starom Zavetu. Ne samo da je bilo prorečeno gde će se roditi i u kojoj porodici, već i kako će umreti i da će ustati posle tri dana. Jednostavno nema logičnog objašnjenja kako su se ispunila proročanstva osim božanskim proviđenjem. Ne postoji ni jedna druga religiozna knjiga koja ima toliki obim ili tip proroštva kao što ih Biblija ima.
Biblija ima jedinstven autoritet, koji ne postoji ni u jednoj drugoj knjizi ikada napisanoj. Ovaj autoritet i moć se najbolje vide u bezbrojnom mnoštvu života koji su se promenili dok su čitali Bibliju. Narkomani su bili isceljeni, homoseksualci su bili oslobođeni kroz nju, odbačeni i premoreni su bili transformisani, okoreli kriminalci su se popravljali, grešnici su bili prekoreni a mržnja se pretvarala u ljubav njenim čitanjem. Biblija poseduje dinamiku trasformirajuće moći koja je jedino moguća zato što je zaista Božija Reč.
Tokom vremena, skeptici su Bibliju smatrali mitološkom, dok su je arheolozi ustanovili kao istorijsku knjigu. Protivnici su napadali njeno učenje kao primitivno i prevaziđeno, ali njen moral i legalni koncepti i učenja su imali pozitivan uticaj na društva i kulture u celum svetu. Nauka, psihologija i politički pokreti nastavljaju da je napadaju ali ona ipak ostaje istinita i relevantna kao što je bila kada je prvi put pisana. To je knjiga koja je promenila živote bezbroj ljudi i kultura tokom prethodnih 2000 godina. Bez obzira kako su njeni protivnici pokušavali da je napadnu, unište ili diskredituju, Biblija ostaje podjednako jaka, istinita, i relevantna kao i pre napada. Tačnost koja je očuvana uprkos svakom pokušaju da se ona iskvari, napadne ili uništi, je jasno svedočanstvo u korist činjenice da je Biblija zaista Božija Reč. Ne treba da nas iznenađuje da bez obzira kako je Biblija napadana, ona je uvek na kraju izlazila nepromenjena. Na kraju krajeva, Isus je rekao, “Nebo i zemlja će proći, ali moje reči neće proći.” (Marko 13:31).

G. P.

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 936
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #7 poslato: Decembar 11, 2008, 05:35:35 pre podne »
Atila, vidim da te zanima tema vere i slično, pričaš o tome i na drugim forumima u okolini, imam za tebe jedan predlog.

Da li si razmišljao da napraviš svoj sajt? Moderatori ovog sajta mogu po vrlo povoljnim uslovima da ti ponude izradu jednog sajta  pa tamo možeš da širiš svoje ideje.

Marina Kovacev

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 750
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #8 poslato: Decembar 11, 2008, 05:38:16 pre podne »
Neka odmah naprave sajtove i Picoderu i Rezu, da i oni tamo sire svoje ideje ili rasprave, kako god...

G. P.

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 936
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #9 poslato: Decembar 11, 2008, 05:48:07 pre podne »
Hvala Marina na savetu, ipak ne treba - mi ćemo ovde da tražimo svoje sledbenike :)

Ja ne idem okolo po forumima i ne kopiram svoje poruke od jednog do drugog, kada to budem radio napraviću sajt.

U svakom slučaju, da se dotaknemo teme: Bog te blagoslovio!!!!

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #10 poslato: Decembar 11, 2008, 05:52:04 pre podne »
Dobro veče Attila, moje poštovanje.

Moram da primetim da u tvojim mislima ima prilično konfuzije iako zagovaraš stav da je Biblija u svemu jasna.

Pre svega lično mislim da si pomešao dve stvari: Crkvu i Bibliju. Ono o čemu ti pišeš ovde je u stvari kanonsko tumačenje i viđenje Biblije i ništa više. Dakle, jedan stigmatizovan, dogmatsaki pristup Bibliji kojim ustvari promovišeš kanonsko tumačenje Biblije kao Božje reči i Božijeg proviđenja.

Puno puta sam imao prilike da slušam ljude koji su sa jednakim zanosom uzdizali Bibliju. Slušao sam Katolike, Pravoslavce, Protestante, čak /u Italiji/ Jehovine svedoke, i adventiste...Svi oni su sa jednim strahopoštovanjem pričali o Bibliji. Ali su istovremeno negirali stavove i poglede drugih škola, konfesija, egzegeta i hermeneutičara...

Čitavu jednu biblioteku sam iščitao na temu Biblije, hrišćanstva, Crkve/Crkvi... Najzad, jedno poglavlje moje knjige upravo se odnosi na profetski sloj Biblije /\\\"Snovi i Biblija\\\"/. Bio sam godinama potpuno zaluđen tematikom hrišćanstva / i drugih religija/, misticizma, hermetizma, \\\"platonizma i neoplatonizma\\\", tomizma, proučavao sam dominikacne, franjevce, ozbiljno se bavio tzv. \\\"ruskom teološkom renesansom\\\" /Florenski, Š estov, Berđajev, Mereškovski, pa do našeg Justina Popovića itd./ tako da mene ove tvoje školske, kanonske hipostaze Biblije ni u čemu ne zadovoljavaju. Pri čemu, ponavljam to, ja poštujem tvoju ljubav prema Bibliji i veru u njenu Božansku prirodu i moć.

Marina Kovacev

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 750
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #11 poslato: Decembar 11, 2008, 05:54:43 pre podne »
piCODER napisao/la:
Citat
Hvala Marina na savetu, ipak ne treba - mi ćemo ovde da tražimo svoje sledbenike :)

Ja ne idem okolo po forumima i ne kopiram svoje poruke od jednog do drugog, kada to budem radio napraviću sajt.

U svakom slučaju, da se dotaknemo teme: Bog te blagoslovio!!!!


znam da nema veze sa temom,
ali mislim da je krajnje vreme da skontate da su vas \\\"sledbenici\\\" ispalili ovde i da prestanete da gusite - nas i teme. ;)

G. P.

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 936
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #12 poslato: Decembar 11, 2008, 05:59:13 pre podne »
Izvinjavam se na off topicu ljudima koji diskutuju,

Stvarno ti hvala Marina na savetu još jednom, ima na ovom forumu petnaestak grupa tema a mi divanimo samo na jednoj grupi - političke teme - pa ti nemoj čitati. Ja ne čitam one tvoje - gde pričaš o stvarima koje su tebi interesantne - verujem da ima i takvih.

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #13 poslato: Decembar 11, 2008, 06:13:46 pre podne »
Marina-Picoder

Tema je Biblija i probajte da ne profanišete ovu temu. Ne zbog mene, već zbog Attile. Njemu ova tema verovatno puno znači.
A znači i meni. Jer u pitanju je jedan dostojan sagovornik, koji nešto zna što mene interesuje.

U jednoj stvari se slažem sa Attilom: Biblija je jedna od Stožer-Knjiga čitave jedne Civilizacije. Stoga zavređuje svako poštovanje /ono ne mora biti eklatantno religijskog karaktera/.

Marina Kovacev

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 750
    • Pogledaj profil
Odg: Biblija
« Odgovor #14 poslato: Decembar 11, 2008, 06:30:24 pre podne »
jaooooo,
sada nemam vremena, ali cu jedan dan procesljati ceo forum i objaviti spisak svega gde ste vas dvojica skrenuli sa tema!
p.s izvini Atila, izvini biblijo. necu vise pisati ovde.