Autor Tema: Igrica kao kokain-WOW  (Pročitano 1154 puta)

Bojan Maletic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3394
    • Pogledaj profil
Igrica kao kokain-WOW
« poslato: Mart 08, 2009, 04:56:51 posle podne »
Nisam znao u koju temu da stavim ovaj tekst pa bih zamolio admine ako nije u dobroj temi da ga prebace u odgovarajuću...
izvor: Dnevne novine Press

Igranje video-igrice \\\"World of Warcraft\\\"(WOW)može izazvati jednaku zavisnost kao kokain!To je zaključak studije o učešću ove igre u životima mladih,koju je uradila institucija \\\"Š vedska organizacija mladih\\\"čije nalaze potvrđuje i naš psiholog Milan Radovanović
-Uvek sam povlačio paralelu između internet zavisnosti i zavisnosti od psihoaktivnih supstanci-kaže Radovanović za Press nedelje naš prvi sajber psiholog.
-Imali smo slučajeve koji su bili toliko teški da su zahtevali hospitalizaciju.Kod momaka kod kojih je došlo do nevoljnog prekida upotrebe kompjutera izazvana je teška apstinencijalna kriza.Mi radimo kao savetovalište i nemožemo da primamo takve slučajeve. Sećam se da je jedan roditelj rekao za svoje dete:\\\"Bolje bi bilo da je narkoman,bar bih imao gde da ga lečim\\\": Sada već i u bolnicama leče internet zavisnike-svedoči Radovanović.
Ugroženo 10 miliona ljudi
Bilo je mnogo teških slučajeva.Jedan momak više od godinu dana nije izašao iz kuće zbog WOW-a.Drugi bukvalno mesecima nije izašao iz sobe.To se završilo tako što je počeo da reži na roditelje.
-Oni nalaze alternativu u svetu igara,gde su dobri,najbolji ali izgube kontakt sa ljudima izvan sobe.Imao sam slučaj dečka koji je prestao da ide u školu,a skoro tri godine se nije čuo ni sa jednim drugarom-kaže Radovanović.
Ljudi se toliko navuku na WOW da postaju tzv.nolajferi.Pravi život zamene igricom,jer ona ima toliko nivoa i zadataka da se često igra mesecima,pa i godinama.A u igri su gejmeri iz celog sveta,koji se međusobno takmiče,prave svoje čete,osvajaju teritorije,dobijaju zadatke
-Kraj ne postoji i zato je igrica zarazna,Igra ima takozvane rejdove,bitke ili zadatke,Igrač preko dana mora osvajati poene,da bi učestvovao u rejdovima.Jedan moj pacijent je imao sve što njegov lik može imati i završio je sve zadatke koje je trebao da izvrši.Ali igra je takva da se jednom nedeljno resetuje,kada se dobijaju novi zadaci-svedoči psiholog.
Kriziraju i \\\"fejsbukeri\\\"
Poslednji podatak koji on ima je da WOW u svetu igra oko deset miliona ljudi,bez Kine.U Kini je najzastupljenije \\\"farmovanje\\\".To je kada igrači osvajaju nivoe i prave jak nalog koji posle prodaju.U Kini postoje firme koje se bave time,gde ljudi imaju radno vreme,a posao im je da igraju WOW.Prave lik i kada dostigne određeni nivo,prodaje se juzer i pasvord.Solidan nalog,koji se može napraviti za dva meseca igranja košta oko 350 evra.Jedan Radovanovićev pacijent imao je \\\"akaunt\\\" koji vredi nekoliko hiljada evra.Pojavio se Arapin koji je hteo da ga kupi za 4.000 evra,a on nije hteo da ga proda,pošto je bio zavisnik.
Kod nas se poslednjih meseci smanjio broj zavisnika od WOW-a.Od kada se pojavio \\\"Fejsbuk\\\",sve više ljudi se javljaza pomoć zbog njega.Sada je odnos \\\"gejmera\\\" i \\\"fejsbukera\\\" izjednačen.Skoro svako ko koristi \\\"Fejsbuk\\\",a nije zavisnik,u jednom momentu prikazuje znake zavisnosti.Smatra se da je četiri do šest sati dnevno potrošeno na internet pravi oblik zavisnosti.
-Problem kod internet zavisnosti je što je ljudima koji se leče internetstalno dostupan,a najčešće im je neophodan.To je mnogo nezgodno.Kako ograničiti upotrebu interneta na životne potrebe,a izbaciti igrice ili ono što okupira pacijenta-završava svoju priču ovaj sajber psiholog.
Kompanija kao narko-diler
\\\"Blizard,kompanija koja je osnovala WOW,ponaša se kao klasičan diler.Oni imaju takozvane ekspanzije,kada s vremena na vreme proširuju igru novim mapama i rasama ljudi.Nakon jedne ekspanzije odlučili su da povećaju broj igrača,iako im je samo ta ekspanzija za samo nekoliko dana donela dva miliona novih korisnika.Dali su vikend popust za sve bivše igrače.Svako ko je nekad imao nalog u WOW-u,ima mogućnost da ukuca svoju staru šifru i da igra.Kao kad narko-diler uhvati narkomana koji se nekoliko meseci nije drogirao i kaže mu :\\\"Stigla je nova roba,probaj\\\":Igrači ,inače,kupuju pripejd dopune na svaka tri meseca,što košta oko 40 dolara.\\\"Blizard\\\" zarađuje više para od bilo koje filmske industrije.

mumba

  • Gost
Odg: Igrica kao kokain-WOW
« Odgovor #1 poslato: Mart 09, 2009, 02:20:10 pre podne »
igrao sam ja tu igru i mogu reći da mi je sranje.ne volim igrice koje nemaju kraj!mnogo je bolja guild wars počev od grafike pa na dalje!

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: Igrica kao kokain-WOW
« Odgovor #2 poslato: Mart 09, 2009, 11:03:10 pre podne »
Pa Guild Wars bas i nije nesto mnogo drugaciji... :) Ja ga igram preko 2 godine, posto njega mozes samo na original serveru igrati, a samim tim imas i manje bugova. E sad. Guild Wars platis jednom pa igras. A WOW platis, pa platis, pa platis. Tu je osnovna razlika. A o tome da li ima kraj...pa bas i ne. I tu ima 4-5 expanzija, ja za jace od dve godine nisam uspeo SVE misije da obavim...doduse ne visim stalno za kompom igrajuci GW.(visim igrajuci i druge stvari) :)

Igor Selemba

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 626
    • Pogledaj profil
Odg: Igrica kao kokain-WOW
« Odgovor #3 poslato: Mart 13, 2009, 01:21:27 pre podne »
Sve zavisi od licnosti i karaktera,ja WOW igram od samog pocetka i nisam ni poludio niti sam postao zavisnik i sada vec ima mnogo privatnih servera na kojima se igras za dzabaka do mile volje i mogu vam reci nemaju bagove i da su lag-free....cheers