Autor Tema: Windows 7  (Pročitano 2336 puta)

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Windows 7
« poslato: Mart 19, 2009, 01:44:25 pre podne »
Citat
Nova verzija operativnog sistema – puštena u opticaj u probnoj verziji, treba da otkloni propuste „viste“ i olakša rad, a program za prepoznavanje srpskog, hrvatskog, ruskog, rumunskog, češkog i katalonskog jezika – razvijen u Beogradu

Ako ne bude kašnjenja kao sa „vistom”, najnoviji „Microsoftov” operativni sistem „vindouz 7” u prodaji bi trebalo da se nađe krajem ove godine. Utisci o beta verziji su i više nego povoljnim a kako za „Politiku” objašnjavaju u „Microsoft softveru” DOO, „vindouz 7” u najkraćem donosi unapređene elemente korisničkog interfejsa, dodatne aplikacije, lakše upravljanje uređajima i povezivanjem, brži odziv i dužu autonomiju rada. Osim toga, tu je rad na „tač skrinu” – interaktivnom ekranu osetljivom na dodir – pri čemu je taj segment novog operativnog sistema razvijan i u našoj zemlji.

Kada je reč o unapređenim elementima korisničkog interfejsa, najveću promenu donosi taskbar, koji je povećan i sadrži kombinaciju prečica ka aktivnim i aplikacijama koje korisnik često pokreće. Sadržaj aktivnog prozora može se videti u umanjenom prikazu, koji se prikazuje kada se kursor miša postavi na taskbar. Prečica za „eksplorer” prikazuje i indikator progresa operacije, koju taj program trenutno obavlja – poput kopiranja podataka.

Svaki od elemenata smart menija i taskbara dobio je i takozvanu „džamplist“ mogućnost, koja u kontekstnom meniju (desni klik miša) prikazuje najčešće operacije ili spisak otvorenih fajlova u toj aplikaciji. Moguće je i prevođenje aktivnih prozora (jednim klikom) u transparentni oblik – u cilju prikazivanja sadržaja desktopa, koji uključuje i gedžet dodatke. Oni mogu biti na bilo kojoj poziciji na desktopu.  

Uz finalnu verziju „vindouza 7” stizaće i Internet „eksplorer 8”, koji donosi brojna unapređenja bezbednosti i lakše upotrebe. Recimo, tu su akcelerator dodaci koji u kontekstni meni dodaju prečice ka popularnim sajtovima za pretragu i navigaciju, poput „lajv srča” i „lajv mapa”. Svakodnevne aktivnosti na Internetu ubrzavaju veb-slajsis, i to tako što kroz sistem prečica na glavni prozor dovode sadržaje sajtova, poput vremenske prognoze, sportskih rezultata i slične sadržaje koji se često menjaju.

„Windows 7” neće imati besplatne aplikacije iz „vindouz lajv” familije, jer se one sada sa neta preuzimaju kroz paket „vindouz lajv esenšials”, koji uključuje i „vindouz lajv mesindžer”, foto-galeriju, mejl, „vrajter”, „muvi mejker”. Od aplikacija koje se dobijaju sa operativnim sistemom, u „Microsoftu” ističu unapređenja u programima „pejnt” i „vordped”, sa komandama nalik „ofis ribonu”, koji je predstavljen uz „ofis 2007”.

Sa unapređenim kontrol panelom stiže lakše upravljanje svim uređajima koji su povezani sa računarom. Novitet je i „divajs stejdžâ€œ, sa kojim je moguće direktno upravljanje uređajima. Osim toga, umrežavanje u kućnom okruženju olakšano je uvođenjem opcije „houm grup“, sa kojom je dodavanje računara i uređaja u kućnu mrežu svedeno na nekoliko jednostavnih klikova mišem. Š erovanje podataka na kućnom nivou pojednostavljeno je opcijom lajbraris, koja sortira srodne sadržaje, poput muzike, video-klipova.

Na novijim računarima poboljšan je odziv, pa tako operacije kao što su startovanje i gašenje kompjutera traju znatno kraće. Brža je i instalacija sistema, u kojoj je broj postupaka sveden na minimum.

Ušteda energije dodatno je unapređena prilagodljivim osvetljenjem ekrana, koje nakon kraće neaktivnosti umanjuje osvetljenje, što će posebno znati da cene korisnici prenosnih računara – štednja baterije.

Broj upozorenja je smanjen tako da se korisnik obaveštava samo o kritičnim operacijama. Ostala obaveštenja i preporuke prikazuju se samo u okviru akcionog centra, u sastavu kontrol panela.

Na računarima sa mogućnošću komandovanja i rada putem „tač skrina“, „vindouz 7” donosi upravljanje prstima svim operacijama, posebno multimedijalnim sadržajima, pre svega fotografijama. Zatim, opcija prepoznavanja rukopisa, koja je svojevremeno razvijena za tablet pi-si, sa „vindouz sedmicom” dobila je nove mogućnosti kao što su prepoznavanje matematičkih formula i novih jezika.


I ja ga koristim od nedavno,u početku sam imao problema kao i sa Vistom sa drajverima (nisam mogao da ga nakačim na net),ali i to sam rešio.
Pošto imam stariji štampač,nije ga prepoznao pa sam morao manuelno da mu ubacim drajvere,ali zanemarivo u odnosu na ono šta pruža.
Gomila poboljšanja u odnosu na Vistu (na koju sam ja jedan od retkih izgleda koji nemaju nikakvih zamerki ),dodati su neki novi alati i poboljšani stari.

Sve u svemu,iako je beta,sasvim se lepo ponaša.S obzirom da je malo drugačiji pristup u odnosu na Vistu (a tek na XP) traži malo navikavanja,ali ništa strašno...

Prosečnog korisnika zadovoljava ono što dolazi u paketu sa OS,tako da ne zahteva instaliranje nekih dodatnih programa...

I da ne dužim,evo nekoliko screenshot-ova kako bi to izgledalo kod mene.
Ako neko još koristi možda bi mogli razmeniti iskustva i utiske.








Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Windows 7
« Odgovor #1 poslato: Decembar 05, 2009, 01:19:24 pre podne »
KOmam zasto ti se PC zove Robert? :D

Djordje P.

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2379
    • Pogledaj profil
    • pivnicki.com
Odg: Windows 7
« Odgovor #2 poslato: Decembar 05, 2009, 01:20:31 pre podne »
ova tema moze da posluzi za pitanja i odgovore vezane za windows 7.
svo koji ga koriste su relativno frishki pa sigurno imaju nedomica, kao sto ja imam ovu:
gde se gasi f*cking hibernacija u win7? nikad je ne koristim a pojede mi 1.5gb bzvz.

Djordje P.

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2379
    • Pogledaj profil
    • pivnicki.com
Odg: Windows 7
« Odgovor #3 poslato: Decembar 05, 2009, 01:32:27 pre podne »
ako vas nervira novi start menu u win7, evo programche koje ce ga zameniti starim \\\"xp-ovskim\\\" menijem  http://www.csmenu.com/ :)

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Windows 7
« Odgovor #4 poslato: Decembar 05, 2009, 01:38:36 pre podne »
Axl napisao/la:
Citat
KOmam zasto ti se PC zove Robert? :D


Pa bio sam kreativan :laugh: Ipak je to bila beta verzija u martu mesecu.
Skinuo neki dan finalnu verziju ali mi se još ne prelazi sa Viste.
Interesantno,sa XP-a sam prešao na Vistu bez razmišljanja,a sad se nešto premišljam...

Djordje P.

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2379
    • Pogledaj profil
    • pivnicki.com
Odg: Windows 7
« Odgovor #5 poslato: Decembar 05, 2009, 01:43:21 pre podne »
predji na win7. vistu nisam probao ali svi koji su koristili i vistu i win7, kazu da je win7 mnogo bolji i da ne jede resurse kao vista :)

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Windows 7
« Odgovor #6 poslato: Decembar 05, 2009, 01:46:07 pre podne »
Koristio sam ih paralelno i Vistu i 7 dok mi nije istekla beta,tako da znam šta pruža.
Znam da kažu da ne jede resurse,mada ja to nisam primetio kao običan korisnik

Djordje P.

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2379
    • Pogledaj profil
    • pivnicki.com
Odg: Windows 7
« Odgovor #7 poslato: Decembar 05, 2009, 01:51:19 pre podne »
imam ja narodsku verziju ultimate 64bit, ako \\\'oces :)
daj screenshot da vidimo sta ti je usko grlo na kompu, zasto je rating=3 (ako mozes to sada na visti da vidis). i da li je isti rating kao na w7...?

eo ga moj:

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Windows 7
« Odgovor #8 poslato: Decembar 05, 2009, 01:52:17 pre podne »
LOOOOOOOL ja skontao da je dorde postao prvi post...

Djordje P.

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2379
    • Pogledaj profil
    • pivnicki.com
Odg: Windows 7
« Odgovor #9 poslato: Decembar 05, 2009, 01:53:05 pre podne »
aaaaa, a jaaaa misslllllaaaaa :woohoo:

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Windows 7
« Odgovor #10 poslato: Decembar 05, 2009, 01:55:32 pre podne »

Djordje P.

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2379
    • Pogledaj profil
    • pivnicki.com
Odg: Windows 7
« Odgovor #11 poslato: Decembar 05, 2009, 01:57:05 pre podne »
e to to LOL

a sta bi tek doktor arsla rek\\\'o?

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Windows 7
« Odgovor #12 poslato: Decembar 05, 2009, 02:05:07 pre podne »
DORDE napisao/la:
Citat
imam ja narodsku verziju ultimate 64bit, ako \\\'oces :)
daj screenshot da vidimo sta ti je usko grlo na kompu, zasto je rating=3 (ako mozes to sada na visti da vidis). i da li je isti rating kao na w7...?

eo ga moj:




Mada se mislim razlikuje sistem vrednovanja na Visti  i 7

Djordje P.

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2379
    • Pogledaj profil
    • pivnicki.com
Odg: Windows 7
« Odgovor #13 poslato: Decembar 05, 2009, 02:08:32 pre podne »
izgleda :S
jel ti je vista 64bit?

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Windows 7
« Odgovor #14 poslato: Decembar 05, 2009, 02:09:53 pre podne »
Ne,32-bitna