Autor Tema: Ah, ta skola...  (Pročitano 3680 puta)

Policija_72

  • Gost
Odg: Ah, ta skola...
« Odgovor #15 poslato: Maj 07, 2008, 04:06:05 posle podne »
Ravnopravno obrazovanje?

...“U Vojvodini živi 26 nacionalnih manjina i u službenoj upotrebi je šest jezika. I vojvođanski funkcioneri stalno ističu kulturnu šarolikost, toleranciju i evropske vrednosti. I pedagozi se šalju na takva i slična usavršavanja. (Zanimljivo da su tu uglavnom mađarski pedagozi u većini.)
Međutim, nije se desilo da nadležni raspišu konkurs za takve udžbenike istorije koji bi se bavili istorijom ovog područja u celini. Kako će onda, učenici uzajamno da nauče istoriju drugih?
Udžbenik za osmi razred ( istorija XX veka) izdat je 2006. godine, ali pripadajuća radna sveska na mađarskom jeziku još uvek ne postoji. A stara ne može da se koristi, jer ona ne prati gradivo u odgovarajužem tempu.
Sada je vreme ne samo naručivanja udžbenika, nego i opštinskih takmičenja.
Savesni pedagog pošteno priprema svoje učenike za takmičenja, u duhu mađarskog jezika i pravopisa. Kada se u nekoj nepoznatoj školi i nepoznatoj sredini pojavi sa svojim uplašenim đacima, primećuje da su i zadaci i rešenja – doslovni prevodi! Primećuje i da su njegovi đaci već u startu po znanju i pripremljenosti u zaostatku od tri-četiri godine u odnosu na njihove drugove srpske nacionalnosti. Zbog nedostatka odgovarajućih udžbenika na mađarskom jeziku! Posle takmičenja, doduše, pokušava da objašnjava, smiruje, da ulije samopouzdanje u svoje đake, ali, zna da njegovi učenici koji su izgubili volju – iduće godine već neće ići na takmičenja.
Pitanje školskih knjiga na mađarskom jeziku, dakle, i dalje je nerešeno. Ima i dobrih primera, kao što je udžbenička serija Lenke Erdelji za nastavu mađarskog jezika u nižim razredima, ili izdanja u prevodu Kreativnog centra... Situacija učenika viših razreda, međutim, i dalje je nepovoljnija u odnosu na onu u kojoj su njihovi drugovi srpskog maternjeg jezika. Pored toga da je nedovoljno đaka i da i Mađari radije pohađaju srpska odeljenja, postavljaju se pitanja: činimo li nešto u interesu naših đaka? Kakav je sadržaj naših udžbenika i da li su naši pedagozi dovoljno pripremljeni za nove izazove? Ko može da pruži savet, ko može da oceni rad nastavnika, kada više na mađarskom nastavnom jeziku nema ni inspektora, školskih pedagoga i psihologa...
Može li se tu govoriti o ravnoppravnom obrazovanju? Koga varamo? Sebe, ili našu decu?“

Becej City

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 818
    • Pogledaj profil
Odg: Ah, ta skola...
« Odgovor #16 poslato: Maj 07, 2008, 11:55:44 posle podne »
Policija_72 napisao/la:
Citat
Ravnopravno obrazovanje?

...“U Vojvodini živi 26 nacionalnih manjina i u službenoj upotrebi je šest jezika. I vojvođanski funkcioneri stalno ističu kulturnu šarolikost, toleranciju i evropske vrednosti. I pedagozi se šalju na takva i slična usavršavanja. (Zanimljivo da su tu uglavnom mađarski pedagozi u većini.)




Zaborvio si da na temi o puskicama pomenes \\\"nepravedno osudjeno cetvoricu iz Temerina\\\" ...

Nikola Kurcubic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1249
    • Pogledaj profil
Odg: Ah, ta skola...
« Odgovor #17 poslato: Maj 08, 2008, 03:55:27 pre podne »
Gospodar Vremena napisao/la:
Citat
Policija_72 napisao/la:
Citat
Ravnopravno obrazovanje?

...“U Vojvodini živi 26 nacionalnih manjina i u službenoj upotrebi je šest jezika. I vojvođanski funkcioneri stalno ističu kulturnu šarolikost, toleranciju i evropske vrednosti. I pedagozi se šalju na takva i slična usavršavanja. (Zanimljivo da su tu uglavnom mađarski pedagozi u većini.)




Zaborvio si da na temi o puskicama pomenes \\\"nepravedno osudjeno cetvoricu iz Temerina\\\" ...


A konstantni napadi na omladinu?

Necu da budem off topic, ali dokle vise te politicke teme u postovima o deci u skolama? Gospodine policija, i Madjarska deca pisu puskice u skoli, i to je ono o cemu treba da pisete. A o udzbenicima na Madjarskom, da li treba da se stampa vise, otvorite temu pa da pisemo. Rado cu da se ukljucim u temu.

Marina Kovacev

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 750
    • Pogledaj profil
Odg: Ah, ta skola...
« Odgovor #18 poslato: Maj 08, 2008, 04:05:37 pre podne »
E, danas smo snimali film, maturanti - za poslednji dan. Izmedju ostalog bilo pitanje kako sakrivate puskice - moglo bi se reci da nas je madjarsko odeljenje usilo sa brojem taktika. :laugh:  Cim bude gotov, okacicu film kao dokaz... ;)

Policija_72

  • Gost
Odg: Ah, ta skola...
« Odgovor #19 poslato: Maj 13, 2008, 09:45:39 posle podne »
Ja nisam pomenuo \\\" puškice\\\", ali ako ste vi to učinili, recite mi vaše mišljenje, zašto to rade  mađari- učenici. Zato jer su glupaviji od ostalih??, ili zbog neznanja predmeta?? ili zbog toga što treba da odgovaraju na nematernjem jeziku???. Ne traba mi nikakav dokaz, draga Marina_The_Pres. Deca se snalaze kako znaju, uvek je tako bilo. Ali stavite se u njihov položaj, bez udžbenika, trebaju isto to da urade,da nauče, što njihovi vršnjaci sa udžbenikom. Znači duplo više treba da uče nego ostali, da bi zadovoljili, jer usput treba da uče i jezik.A što je najgore, kada završe školovanje, nakon puno muka, onda za njih nema radnog mesta, uvek se nađe neki \\\" bolji\\\", i tu je kraj priče.:( :( :(

Nikola Kurcubic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1249
    • Pogledaj profil
Odg: Ah, ta skola...
« Odgovor #20 poslato: Maj 14, 2008, 03:00:51 pre podne »
Policija_72 napisao/la:
Citat
Ja nisam pomenuo \\\" puškice\\\", ali ako ste vi to učinili, recite mi vaše mišljenje, zašto to rade  mađari- učenici. Zato jer su glupaviji od ostalih??, ili zbog neznanja predmeta?? ili zbog toga što treba da odgovaraju na nematernjem jeziku???. Ne traba mi nikakav dokaz, draga Marina_The_Pres. Deca se snalaze kako znaju, uvek je tako bilo. Ali stavite se u njihov položaj, bez udžbenika, trebaju isto to da urade,da nauče, što njihovi vršnjaci sa udžbenikom. Znači duplo više treba da uče nego ostali, da bi zadovoljili, jer usput treba da uče i jezik.A što je najgore, kada završe školovanje, nakon puno muka, onda za njih nema radnog mesta, uvek se nađe neki \\\" bolji\\\", i tu je kraj priče.:( :( :(



Zasto, o zasto postovani gospodine? Gde to nema mesta za Madjare, i ko je taj ko je bolji? Pa nismo mi magarci da ne izlazimo iz stala. Samo danas u nekoliko javnih ustanova koje sam posetio poslom sam bio docekan od strane Madjara, i zamislite bili su nasmejani, jer ih verovatno niko danas nije ugrozavao???  
\\\'Ajde molim vas manite se stalnog optuzivanja da za Madjare nema mesta u Beceju i Vojvodini. Jako dobro znate da je zastupljenost podjednaka ili malo vuce na neciju stranu u zavisnosti od vecine koja je zastupljena u nekom gradu. A necu ni da pominjem, jer nemam pravo da imenujem nikog, koliko je dece pripadnika Madjarske zajednice u Vojvodini zavrsilo skolovanje sa odlicnim uspehom. A niko ne govori da su posle odlicnih skola u Vojvodini nastavili sa skolovanjem u Madjarskoj i postigli zavidan uspeh, i zamislite da im nije bio problem sto su ucili \\\"bez udzbenika\\\" kako vi kazete.
Postovani gospodine, ko zeli da uci za njega nema prepreka.
Dajte da zivimo zajedno, bez optuzbi. Ja sam rodjen i zivim ceo zivot u Beceju, radio sam na takvom mestu gde sam ulazio u svaku firmu i zato znam da Madjari i Srbi rade zajedno i u istom broju ako je javno preduzece ili nekadasnje drustveno preduzece. U privatnim firmama ako je vlasnik Srbin ima i Madjara i Srba a ako je vlasnik Madjar jako malo ili nijedan zaposleni nije Srbin. I vi to dobro znate ali o tome ne pisete.
Ja javno i otvoreno govorim ceo zivot, postujem Madjare, druzim se sa njima i ne dozvoljavam da ih iko vredja i to mogu da dokazem ako treba. Da li vi to mozete reci za Srbe? :) :) :)

mumba

  • Gost
Odg: Ah, ta skola...
« Odgovor #21 poslato: Maj 14, 2008, 03:28:07 pre podne »
kod mene u firmi ima 70 % mađara i za ovih 10  godina samo me lepe uspomene za njih vežu! inače firma je bila društvena sada je privatna i srbin je drži1 nema nikakvog šikaniranja prema njima svi se dobro slažemo1

Policija_72

  • Gost
Odg: Ah, ta skola...
« Odgovor #22 poslato: Maj 14, 2008, 08:51:46 posle podne »
Samo tako i da ostane momci. Na vama je da sve to sačuvate. Nek ste vi meni živi, zdravi.:) :) :)

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Ah, ta skola...
« Odgovor #23 poslato: Maj 14, 2008, 10:06:50 posle podne »
Citat
U privatnim firmama ako je vlasnik Srbin ima i Madjara i Srba


Razlozi su vrlo praktične priorode i nema nikakve veze sa \\\"ljubavlju\\\" prema nekoj naciji ili zajednici-prilično su dobra i disciplinovana radna snaga i to je to,ne treba tražiti u tome ništa više i ništa manje...

U svakom slučaju ovo sve već odavno nema veze sa osnovnom temom ovog topica-školama...