Autor Tema: Izaberi grb opštine Bečej  (Pročitano 8062 puta)

Kao jedna kuća

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Izaberi grb opštine Bečej
« poslato: Decembar 09, 2007, 08:51:29 posle podne »
Uzimajuæi u obzir da opština Bečej zvanično ne koristi svoje simbole, niti ima usvojen Dan opštine, a pokušaji od strane lokalne samouprave da se dogovori oko istih do sada nisu urodili plodom, stranka \\"Kao jedna kuæa\\" u Bečeju pokrenula je inicijativu da graðani sami odrede koje simbole æe koristiti, odnosno koji æe se dan proslavljati.
Simboli (grb, zastava i dan opštine) predstavlaju jedinstvo graðana i njihovu identifikaciju  sa zajednicom u kojoj žive. Ovo jedinstvo je danas svima preko potrebno. Takoðe, na osnovu zaključaka sadržanih u Lokalnoj Agnedi 21, a koju je nedavno usvojila Skupština opštine Bečej, graðani opštine Bečej još uvek tragaju za svojim identitetom, jer ga traže (ali ne nalaze) u prošlosti, a imaju snažnu potrebu (ali ne i identitet) za vizijom buduænosti. I samom Lokalnom agendom 21 je ustanovljeno, kao jedan od ciljeva: izgradnja lokalnog identiteta zajednice putem usvajanja simbola opštine i njihovog isticanja.
Naziv ove akcije je \\"Graðani biraju grb opštine Bečej - ZAJEDNO, ZA JEDNO!!!\\", \\"Óbecse Község cimerét a polgárok válasszák! - EGYÜTT, EGYÉRT!\\" i samo je prvi korak ka cilju stvaranja kolektivnog identiteta. Stranka \\"Kao jedna kuæa\\" ponudila je tri predloga, koja su do sada bila u opticaju:
1.

Pečat privilegija kraljevskog krunskog Potiskog distrikta iz 1800. godine
2.

Grb iz perioda socijalizma do danas
3.

Predlog koje je izradilo Heraldičko društvo Srbije iz Beograda 2002. godine

Stranka \\"Kao jedna kuæa\\" poziva članove foruma da se i oni izjasne o ovim predlozima i unapred se zahvaljuje učešæu u biranju i konstruktivnim predlozima.

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #1 poslato: Decembar 09, 2007, 09:13:20 posle podne »
Jeste da nisam iz Bečeja,ali po meni je prvi predlog najbolji,jer ima utemeljenje u bogatoj istoriji Vojvodine i pokazuje sav njen nekadašnji sjaj,pa tako i grada Bečeja, koji na žalost u poslednje vreme sve više bledi...

Ono Komunističko rešenje ne vredi ni komentarisati,verujem da bi pobedilo na nekom takmičenju likovnih radova dece u predškolskom uzrastu,a ono treæe novokomponovano rešenje mi nema nikakvu tradiciju...

Moje mišljenje.

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #2 poslato: Decembar 09, 2007, 10:26:05 posle podne »
Naravno, kao što Robbyn kaže, prvo rešenje predstavlja tradiciju naše varoši koja je bila centar jednog Dištrikta, poljoprivredno-trgovački centar regiona i šta sve još ne i moj je favorit, ali se moj glas neæe verovatno računati, jer sam veæ glasao u subotu na pijaci :)
Elem, drago mi je da se pokazalo da ovo nije samo stranačka akcija, veæ da je tema koju interesuje mnoge: po broju \\"glasača\\" na samoj pijaci, ali i uključivanju članova drugih stranaka (G17, LSV i DS) u ovaj proces, na čemu im se srdačno zahvaljujem, što pokazuje zrelost i odgvornost nosilaca političkih funkcija.

tanja mitic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1151
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #3 poslato: Decembar 09, 2007, 10:38:10 posle podne »
i ja sam veæ stavila crticu na prvi predlog....;)

Policija_72

  • Gost
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #4 poslato: Decembar 10, 2007, 04:04:28 pre podne »
Igrutine, zna se, kakao si rekao: 1.

p.s. a što bre izostavi SVM.???

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #5 poslato: Decembar 10, 2007, 05:06:19 pre podne »
1. NARAVNO!

Tradicija je vrlo bitna stvar i ne sme se zaboraviti. Pogotovo u danasnje vreme kad nam se silom namecu neke \\"juznije\\" tradicije koje nisu nase Vojvodjanske. Treba pokazati da je Becej nekada bio jak grad u Vojvodini i ondasnjoj Kraljevini Austro-Ugarskoj i da to moze ponovo postati u Vojvodini i Evropi...(samo pod uslovom da se ovi nasi Becejski politicari malo opamete,gledaju malo dugorocnije i umesto da pljuju jedan po drugome i podmecu noge jedni drugima,gledaju kako da na brzinu navacare para uzmu da se lepo sloze i pocnu da rade na DOBROBITI ovog grada a ne svojih politickih stranaka...)(za ovo prethodno su jako male sanse... :( :( :( )

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #6 poslato: Decembar 10, 2007, 05:45:44 posle podne »
Policija_72 napisao/la:
Citat
p.s. a što bre izostavi SVM.???


nije zlonamerno, veruj mi.
pod uključenjem sam mislio da su glasali... pojedini funkcioneri pomenutih stranka su glasali na štandu na pijaci ili su pak glasali u prostorijama stranke...
nisam sreo ni jednog funkcionera SVM.. samo to

a naravno da sam siguran da æe SVE političke stranke i njihovi članovi se uključiti u ovaj izbor... :side: :side: :side:

pozdrav prijateljima iz VMSZ-a

Djordje P.

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2379
    • Pogledaj profil
    • pivnicki.com
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #7 poslato: Decembar 10, 2007, 08:56:19 posle podne »
nije neki izbor :(
1. deluje ok ali... jel imas vektor ili raster vece rezolucije? ne vide se detalji. sta konjanik drzi u desnoj ruci? sta je ono svetlo plavo kod njegovog levog ramena? ima i nesto zuto na travi... sta drze andjeli (ako su to andjeli)? kanda su u gacama :) sta znaci text? nista me ne asocira na grad na reci.
sta kazu nasi istorichari? sta kazu heraldichari, ako ih ima? :S
2. ne
3. ko je glavni i odgovorni za taj grb? kakav materijal je imao? sta je zavrsilo-la osoba za kontakt sa heraldichkim drustvom? jel ima jos predloga iz 2002. godine? koliko? mozel da se vide? njegove reference iz gradske heraldike?

Pesic Sasa

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 18
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #8 poslato: Decembar 10, 2007, 10:50:11 posle podne »
Meni prvo najbolje!:cheer: Bilo bi stvrno super da imamo svoj grb!zamislite

Leana Tajkov

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 284
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #9 poslato: Decembar 11, 2007, 12:49:04 pre podne »
Prvi.

Goran Relic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 687
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #10 poslato: Decembar 11, 2007, 03:15:22 pre podne »
Èu li neko Dorda. Isto verovatno zanima veæinu.

Zoran Sarajlija

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1352
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #11 poslato: Decembar 11, 2007, 06:16:46 pre podne »
Da mi heraldicar iz begea pravi grb za moj grad?!?
Onaj iz komunizma ne moze jer mase macom a mi smo svi pacifisti a ovaj izgleda kao neki taliban sa crvenim fesom koji se sprema da kolje nekog..
A onaj prvi mi se ne svidja posto je garant neki habsburski nalickani medaljon pa jos kontam da je sav u zlatu i zvezdicama
Moze onaj kukuruz i psenica onda moze i onaj latinski natpis daje neku mistiku(cross ce se upisati od srece) mogu i neki konji to je ok i naravno plava boja da preovladava.Tako nekako ja zamisljam....

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #12 poslato: Decembar 11, 2007, 06:59:45 pre podne »
1. - pečat privilegija, isti pečat (naravno da drugačije izgleda) kao grb usvojili su i subotica i vršac i još neki gradovi. Onaj dole je Sveti Ðorðije (nije Nicoviæ, fala Bogu :D :D :D :D) koji ubija aždaju  (zet i tašta :D :D :D :D), inače Slava bečejskog Hrama. Gore su amori koji drže austrijsku krunu i ispod natpis FII (Franc II, car koji je privilegiju dao - meni kao Srbinu ni malo ne smeta, to je naša istorija i tradicija - a može se i promeniti , nijej problem). Pored njega su tri s leve i sedam s desne strane zvezdice  -negde sam pročitao da tri zvezdice označavaju gospodstvo (i Ljubljana i Zagren imaju tri zvezdice), a onih sedam ka sreæu

na posletku, videæu ako mogu da dobijem dozvolu da postavim u pdf formatu Studiju Heraldičkog društva pa da ipak budu koliko-toliko objektivne infomacije

robert kiss

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 355
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #13 poslato: Decembar 11, 2007, 10:06:02 posle podne »
Drage moje sugradjanke i sugradjani NE BIRA SE NACIONALNI GRB nego GRB NASE VOLJENE I CENJENE OPSTINE u kojoj zive ljudi svakakve nacije, verske pripadnosti, itd.
Meni je pri srcu predlog br. 2 ali sa malim izmenama ipak glasam za predlog br.2

Goran Relic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 687
    • Pogledaj profil
Odg: Izaberi grb opštine Bečej
« Odgovor #14 poslato: Decembar 11, 2007, 11:15:29 posle podne »
Igrutine, kad si veæ upuæen nadam se da ti nije teško da nešto slično (ako znaš) napišeš za 3.