Autor Tema: Apsurdi u bibliji  (Pročitano 6787 puta)

Software Smith

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 222
    • Pogledaj profil
Apsurdi u bibliji
« poslato: Mart 27, 2008, 09:54:36 pre podne »
Evo malo sam se pozabavio, dakle, konkretna pitanja i voleo bih konkretne odgovore. Ovih par pitanja su samo pocetak. Nakon odgovora (ili nemanja odgovora), postavicu ih jos. Necu postavljati pitanja u vezi stvaranja Zemlje, redosleda stvaranja itd, o tome na drugoj temi.
Da krenemo redom. Let’s play:

Po prvoj knjizi Mojsijevoj, Bog je stvorio coveka po svom oblicju:
“Potom reče Bog: Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji.“ Mojsije 1:1:26
E sad, posto je covek stvoren po Bozijem nalicju, a Bog je bespolan (bar po verskim tvrdnjama), kako to da je covek muskog pola, ima fizioloske potrebe, kao i potrebu za hranom i vodom?

Sledece pitanje:
„I Gospod Bog pusti tvrd san na Adama, te zaspa; pa mu uze jedno rebro, i mesto popuni mesom;“ Mojsije 1:2:21
„I Gospod Bog stvori ženu od rebra, koje uze Adamu, i dovede je k Adamu.“ Mojsije 1:2:22
„A Adam reče: Sada eto kost od mojih kosti, i telo od mog tela. Neka joj bude ime čovečica, jer je uzeta od čoveka. “ Mojsije 1:2:23
Iz prvog stiha vidimo da je Adam bio u snu kada mu je uzeto rebro i pravljena Eva. U trecem stihu vidimo da Adam ZNA da je Eva napravljena od njegoovg rebra. Kako on to zna, kada je za vreme ‘operacije’ bio u snu, a nigde se ne spominje da je informisan o tome?

Sledece pitanje:
„Zato će ostaviti čovek oca svog i mater svoju, i prilepiće se k ženi svojoj, i biće dvoje jedno telo.“ Mojsije 1:2:24
O kojem ocu i majci se prica kada je Adam stvoren (kao i Eva), tako da, kao prvi ljudi, nemaju ni oca ni majku?

Za sada toliko. Nakon odgovora idemo dalje.

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #1 poslato: Mart 27, 2008, 09:32:18 posle podne »
Interesantna pitanja,stvarno,svaka čast...Eo karme od mene za domišljatost...
I želim mesta u prvom redu ako Atila dođe da odgovori.Biće ovo jako interesantna rasprava samo ako budeš imao sagovornika sa druge strane i pomno ću je pratiti...

attila f

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 138
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #2 poslato: Mart 28, 2008, 04:05:40 pre podne »
Zeleo bih da verujem da ova pitanja postavljas zato sto iskreno trazis istinu, ali tvoj telesni odnos prema duhovnim temama me razuverava.
Coveka je greh toliko odvojio od Boga,da njegov zamracen um moze da funkcionise samo na telesnom zivotinjskom nivou, osim ako duhovna potreba iskrenog srca ne susretne ljudski duh sa Duhom Svetim.To neki nazivaju spoznaja Boga kroz molitvu.
Kao sto je Bog licnost, tako je i covek licnost.
Licnost je skup odredjenih osobina: identitet- svesnost o sebi
individualnost - razlicitost od drugih,
integritet - nedeljivost odnosno celina duha, duse i tela
Bog je Bog znanja i osecanja.Bog je pun ljubavi, saosecanja. Covek je u stanju da voli, da se raduje , place i da se smeje.Covek je voljno bice.Kad je Bog stvorio coveka, svtorio ga je sa slobodnom voljom, slobodan je da izabere.Sloboda i odgovornost idu zajedno.Covek je morano bice.Covek ima savest.
Razum, osecanja , volja, moral - to je Bozije oblicje u coveku.
Kad je stvorio coveka , Bog mu je dao svetost, pravednost i duhovno znanje.Sve covekove misli i sva njegova osecanja bili su nepomucena grehom i Adam je bio voljan da izvrsava Boziju volju.Covek je bio duhovno ziv.Imao je sposobnost da razgovara sa Bogom i da sa Njim ima duhovno zajednistvo.Zbog greha , covek je postao duhovno mrtav i izgubio je sposobnost da shvata duhovne istine. Kroz novo rodjenje covek ponovo dobija Bozije oblicje u sebi.

Psalam 8:3-6
\\\"Kad pogledam nebesa Tvoja, delo prsta Tvojih, mesec i zvezde, koje si Ti postavio;
Sta je covek,te ga se opominjes, ili sin coveciji, te ga polazis?
Ucinio si ga malo manjeg od andjela, slavom i cascu vencao si ga;
Postavi si ga gospodarem nad delima ruku svojih, sve si metnuo pod noge njegove\\\"

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #3 poslato: Mart 28, 2008, 08:48:13 posle podne »
Hmmm...Ipak nisi odgovorio ni na jedno pitanje konkretno...

Software Smith

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 222
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #4 poslato: Mart 29, 2008, 03:03:23 pre podne »
Bas tako kao sto Robbyn kaze... Nazalost... A spremio sam jos pitanja...

Z A

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 688
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #5 poslato: Mart 29, 2008, 03:53:09 pre podne »
pre svega da bi ti bilo jasnije moras prestati bukvalno da shvatas sta pise u bibliji.
Sigurno ima znacenje neko ono sa rebrom i majkom i ocem,ne znam nisam nikad citao.
Mada su to po meni potpuno nebitne stvari.
Attila je na prvo i najbitnije pitanje odgovorio onako kako i ja mislim i sa tim se slazem.
Ovo ostalo je manje vazno.
Sad traziti greske u nekim pricama koje ni nisu namenjene citaocu da ih shvati za ozbiljno nego metaforicno stvarno nema smisla.

Che Guevara

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 142
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #6 poslato: April 01, 2008, 03:59:28 pre podne »
I ja bix volela da chujem odgovore na sva ova pitanja, ali sumnjam da ix bilo ko ima... Meni samo nije jasno zashto oni koji veruju u boga i sve priche koje idu uz to nikad ne objasne stvari do kraja?! Ja ne vidim odgovor ni na shta od toga u Attilinom postu..... Ako si vec toliki vernik, objasni nam sve ove nejasne stvari....?!:huh:

Z A

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 688
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #7 poslato: April 01, 2008, 05:55:49 pre podne »
I ja sam pre na casovima veronauke vozao i ispitivao profesoricu u vezi toga svega u bibliji.
postavljao pitanja,nisam verovao...Veru sam nasao na drugom mestu,ne u bibliji nego u nekim drugim knjigama,onima koje nisu metaforicne kao ona.
Citao sam te knjige,zapitao sam se da li je stvarno tako i na kraju zakljucio da jeste.
To su bile knjige nekih Indijskih mistika i neke knjige o meditaciji.
Od onda svaki dan mi to prolazi kroz glavu i realnost posmatram na neki drugi nacin + slusam i psihodelicni trens koji je inspirisan tim motivima tako da mi ne prodje ni jedan dan a da nisam ukljucen u tako te zajebancije.:)
A i posto volim da mislim time sto ne verujem u boga bi osakatio misli za 90%,verujem.
Nema tu mnogo sta da se kaze,ono sto mislim sam vec rekao u prethodnim postovima i samo bih vrteo u krug jedno te isto.

Dragan Lončarski

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 98
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #8 poslato: April 01, 2008, 02:25:57 posle podne »
evo jednog mog pitanja....

ako su Adam i Eva prvi oblici ljudskog oblicja, znaci da je proces sirenja ljudske civilizacije isao putem incesta? Zar incest nije zabranjen po Bibliji a sa druge strane to mu dodje da su moja mama i tata brat i sestra?

TiDža84

  • Gost
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #9 poslato: April 01, 2008, 06:38:00 posle podne »
Nisam bas sigurna da igde pise da su Adam i Eva rod?!?!?  :laugh: :laugh:

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #10 poslato: April 01, 2008, 09:40:00 posle podne »
Ne pise da su rod, ali koliko se secam, Eva je napravljena od Adamovog rebra????!!!

TiDža84

  • Gost
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #11 poslato: April 01, 2008, 10:07:33 posle podne »
Pa jeste ali to ne znaci da su rod....po tome su onda i Bog i covek rod...zar ne?!

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #12 poslato: April 01, 2008, 10:46:12 posle podne »
Ako ja kloniram svoje rebro u kakvom cu srodstvu biti sa svojim klonom?

P.S. Nisam ovca Dolly koja j klonirana je na institutu Roslin u Midlothianu u Š kotskoj... :)

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #13 poslato: April 01, 2008, 10:52:20 posle podne »
Ne,namešten je samo po liku Božijem,a od praha zemaljskoga...Ali sada kada sam se malo udubio u problematiku stvarno ima mnogo nelogičnosti...
Znači kada je stvorio Adama i Evu i blagoslovio ih govoreći im:\\\"Rađajte se i množite se,i napunite zemlju i vladajte njom,i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svega zverinja što se miče po zemlji.\\\"

I imadoše dvoje dece,kaina i Avelja...Koliko shvatih jedino dvoje dece!
Ali posle ubistva svoga brata Avelja kada ga je Gospod obeležio znakom i proterao on odlazi u zemlju Naidsku na istok prema Edemu.I tamo nalazi ženu svoju (otkud sada ostalih ljudi,drugih zemalja i gradova kada su Adam i Eva jedini ljudi na zemlji sa samo dvoje dece?!)
I žena (koja se ne znam kako stvorila) mu rađa sina Enoha.I Kain sazida grad i nazva ga po sinu Enoh...Kako li se namučio da sagradi taj grad sam sa ženom,i pogotovo zašto grad???Za njih dvoje samo?

Pa Biblija dalje kaže:
\\\"A Enohu (Kainovom sinu) se rodi Gaidad,a Gaidad rodi Maleila (pitam se odakle im žene???)a Maleilo rodi Matusala,a Matusal rodi Lemaha.I uze Lemah dve žene ‚:jednoj beše ime Ada a drugoj Sela.I Ada rodi Jovila:od njega se narodiše oni koji pod šatorima žive i stoku pasu.A bratu njegovom beše ime Juval,od njega se narodiše gudači i svirači.A i Sela rodi Tovela koji beše vešt kovati svašta od bakra i od gvožđa.

A Adam opet pozna ženu svoju,i ona rodi sina i nadenu mu ime Sit,govoreći:\\\"Bog mi dade drugog sina umesto Avelja,kojeg ubi Kain\\\"A Situ se rodi sin kojemu nadenu ime Enos.Tada se poče prizivati ime Gospodnje.
Tako su se ljudi na zemlji množili\\\"

Kao da tu nešto nedostaje...

Software Smith

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 222
    • Pogledaj profil
Odg: Apsurdi u bibliji
« Odgovor #14 poslato: April 01, 2008, 11:40:33 posle podne »
Fino se razvija ova moja tema, samo nikako da cujem od Atile neke argumente...