Autor Tema: Internet skuplji,država kontroliše mejlove građana  (Pročitano 4857 puta)

Becej City

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 818
    • Pogledaj profil
Internet skuplji,država kontroliše mejlove građana
« poslato: Jul 26, 2008, 09:21:34 posle podne »
RATEL kao vladino telo za regulisanje telekomunikacija, na mala vrata, kroz nekakav tehnički dokument, bezazleno nazvan \\\"TEHNIČKI USLOVI ZA PODSISTEME, UREĐAJE, OPREMU I INSTALACIJE INTERNET MREŽE\\\" namenjen Internet provajderima, u Srbiju uvodi totalitaran monitoring svih elektronskih komunikacija od strane \\\"nadležnog organa\\\".

Pazite samo ovo, šta se traži od Internet provajdera da omoguće \\\"nadležnim ogranima\\\":
Citat:
a) pasivni monitoring Internet aktivnosti u realnom vremenu;
b) prikupljanje i analizu statistike Internet aktivnosti;
v) presretanje elektronske pošte, pridruženih sadržaja (attachment) i
obradu Web mail-a;
g) presretanje IP telefonskog saobraćaja, faksimila i IP video
saobraćaja;
d) presretanje IM (instant messenger) saobraćaja;
đ) presretanje saobraćaja na peer-to-peer mrežama.

Ustav Srbije kaže sledeće (osim ako i njega nisu promenili):
Citat:
Tajnost pisama i drugih sredstava opštenja
Član 41.
Tajnost pisama i drugih sredstava komuniciranja je nepovrediva.
Odstupanja su dozvoljena samo na određeno vreme i na osnovu odluke suda, ako su neophodna radi vođenja krivičnog postupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, na način predviđen zakonom.
Zaštita podataka o ličnosti
Član 42.
Zajemčena je zaštita podataka o ličnosti.
Prikupljanje, držanje, obrada i korišćenje podataka o ličnosti uređuju se zakonom.

Zabranjena je i kažnjiva upotreba podataka o ličnosti izvan svrhe za koju su prikupljeni, u skladu sa zakonom, osim za potrebe vođenja krivičnog postupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, na način predviđen zakonom.

Svako ima pravo da bude obavešten o prikupljenim podacima o svojoj ličnosti, u skladu sa zakonom, i pravo na sudsku zaštitu zbog njihove zloupotrebe.

Ovaj diskutabilni dokument donet je na osnovu člana 55.

Zаkona o telekomunikacijama koji udrugom stavu kaže ovako:

Citat:
Javni telekomunikacioni operator je dužan da kao deo sistema, o sopstvenom trošku, oformi podsisteme, uređaje, opremu i instalacije za zakonom ovlašćeni elektronski nadzor određenih telekomunikacija.

Jedini zakonom ovlašćeni e-nadozor je onaj na osnovu sudske odluke i u slučajevima kada je ugrožena bezbednost Republike Srbije, a to se u ovom podzakonskom dokumentu ne pominje.

Navedeni zahtev provajderima \\\"periodično na zahtev dostavlja eksportovanu bazu\\\" je totalno nadzor van zakonskog okvira,

Sledeće, navodi se i zahtev \\\"u realnom vremenu potpuno autonomni pasivni monitoring Internet aktivnosti proizvoljnog pretplatnika i preusmeravanje dolaznog i odlaznog saobraćaja ka akvizicionom centru nadležnog državnog organa.


http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=50675

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Internet skuplji,država kontroliše mejlove građana
« Odgovor #1 poslato: Jul 26, 2008, 09:32:47 posle podne »
:S

Milen Vesović

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 160
    • Pogledaj profil
Odg: Internet skuplji,država kontroliše mejlove građana
« Odgovor #2 poslato: Jul 26, 2008, 09:46:16 posle podne »
Bez obzira na sve ja predpostavljam da su nas i dosad kontrolisali, prisluskivali i spijunirali!!!! U maloj drzavi kao sto je Srbija BIA moze o svakom od nas da sazna bilo koju informaciju samo ako joj je to potrebno. Ko nama garatuje da nam ne prisluskuju telefonske razgovore, da nam ne proveravaju poslate poruke....???

goran shef

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 130
    • Pogledaj profil
Odg: Internet skuplji,država kontroliše mejlove gr
« Odgovor #3 poslato: Jul 26, 2008, 10:44:34 posle podne »
Orvelova 1984 sa zakasnjenjem od 24 godine. Najgore sto ce provajderi zaista povecati cene. Imajuci u vidu cinjenicu da ce im se i broj smanjiti eto bar 50% skuplje za isto.

mumba

  • Gost
Odg: Internet skuplji,država kontroliše mejlove gr
« Odgovor #4 poslato: Jul 27, 2008, 12:52:44 pre podne »
u republici šumskoj sve je moguće ni ne čudi me! vojvodino hajde u evropu!

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Internet skuplji,država kontroliše mejlove gr
« Odgovor #5 poslato: Jul 27, 2008, 06:45:39 posle podne »
Telefoni se oduvek prisluškuju, ako ne s namerom onda pasivno, operateri vole da voajerišu, spoje se sa 2 žice na vašu liniju u centrali i tu su...

E sad pitanje je sledeće, time se može ugroziti ne samo nečija privatnost nego i npr. nečije poslovanje, tipa ja imam \\\"rođaka\\\" koji će mi sakupiti ii preneti značajne informacije, tipa dobavljači, kupcii, cene, i na taj način moja firma pojede konkurentsku ma koliko se oni trudili...

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Internet skuplji,država kontroliše mejlove gr
« Odgovor #6 poslato: Jul 27, 2008, 09:17:20 posle podne »
Pa naravno!U Srbiji samo par velikih imena mogu da rade,ostalima se čine takvi uslovi samo da bi zatvorili ili bili onemogućeni da napreduju.
Zar vam još nije jasno kolika smo Banana-republika? Privatna svojina nekoliko moćnika?
Da sam koju godinu mlađi otišao bih odavde,ne bih se ni okrenuo,zaboravio jezik i nikada se više ne bih vraćao ni kao turista.Smučili su mi se svi!

Inače ovo je samo zaokruživanje procesa koji su započeli sa biometrijskim dokumentima u cilju potpune kontrole.Inače,budimo realni-Srbija nikada nije bila suočena sa terorističkim pretnjama kao USA na primer,pa da bi mogli time pravdati.
Ovo počinje da biva kao iz onih najcrnjih SF filmova o diktaturama i diktatorskim režimima.
Verovatno je sledeće obavezno tetoviranje bar-coda pri rođenju i čipovanje...

Axl Axl

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1561
    • Pogledaj profil
Odg: Internet skuplji,država kontroliše mejlove gr
« Odgovor #7 poslato: Jul 27, 2008, 09:58:12 posle podne »
Evo sad testiraju čipovanje na psima, to Lusy moze da potvrdi... :)

mumba

  • Gost
Odg: Internet skuplji,država kontroliše mejlove gr
« Odgovor #8 poslato: Jul 28, 2008, 02:31:24 pre podne »
dolazi nam orvelova 1984!

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Internet skuplji,država kontroliše mejlove gr
« Odgovor #9 poslato: Jul 28, 2008, 10:38:47 posle podne »
U principu,baš me zabole da li će mi čitati mail-ove ili ne,ali iz principa,ako je već Ustavom zagarantovana tajnost pisama i ostale prepiske ko je šaka UDBAŠ A da mi zalazi u privatnost???!
Prateći rasprave na ovu temu i na nekim drugim forumima i naišao sam na zanimljivo rešenje-enkripciju ;)

To je metod kojim se neki podatak pomocu nekog kljuca transformife u formu koja je necitljiva svakome osim onome kome je namenjena.
Ta osoba mora imati kljuc kojim otkljucava podatak ( tekst, fajl, hard disk ) da bi ga mogla procitati ili koristiti.
Sto se tice e-maila, najpoznatiji je metod koriscenjem PGP ili GNUPG softvera.
Osoba koja zeli da koristi enkripciju generise 2 kljuca, tajni - dostupan samo njoj i javni, dostupan svima .
Neko ko zeli da posalje kriptovan mail koristi javni kljuc da kripuje poruku koju moze otkljucati samo imalac tajnog kljuca, tj osoba koja je generisala te kljuceve.
Sigurnost enkripcije, zavisi od duzine kljuca i primenjenog algoritma.  


Tip preporucuje Thunderbird klijent za e-mail ( http://www.mozilla.com/en-US/thunderbird/ ), enigmail plugin za konekciju za gnupg softverom za enkripciju ( http://enigmail.mozdev.org/home/index.php ) kao i sam gnupg ( http://www.gnupg.org/ ).

Inače,tekst koji je boldovan bi enkriptovan izgledao ovako:

-----BEGIN PGP MESSAGE-----
Version: GnuPG v1.4.6 (GNU/Linux)
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=hUXi
-----END PGP MESSAGE-----

Izgleda mi zanimljivo :laugh: a i volim da JEDIM državne službenike,pa ću se u narenom periodu pozabaviti sa ovim malo,čisto da vidim kako radi :P

Jedini problem može biti je koliko vidim ovo što je dao je za Linux,pa ne znam da li vredi i za Windows,ali proučiću još...

Stevica Naglavacki

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 90
    • Pogledaj profil
Odg: Internet skuplji,država kontroliše mejlove gr
« Odgovor #10 poslato: Jul 30, 2008, 01:11:32 pre podne »
\\\"TEHNICKI USLOVI\\\"....Bljak ...Ne svidja mi se ni \\\"ton\\\" kojim je pisano, a kamoli sadrzina ...:angry:

Stevica Naglavacki

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 90
    • Pogledaj profil
Odg: Internet skuplji,država kontroliše mejlove gr
« Odgovor #11 poslato: Avgust 07, 2008, 02:38:00 pre podne »
RATEL uskoro o izmenama pravilnika
6. avgust 2008. | 13:29 | Izvor: Beta
Beograd -- RATEL će narednih dana doneti odluku o mogućim izmenama ili povlačenju pravilnika o načinu kontrole Internet-komunikacija.

Kako prenosi agencija Beta, zaštitnik građana Saša Janković kazao je da su mu čelnici Republičke agencije za telekomunikacije najavili da će Upravni odbor narednih dana razmotriti preporuke Jankovića. Podsetimo, uputstvo RATEL-a izazvalo je negativne reakcije javnosti zbog mogućnosti zloupotrebe koje bi država dobila nadzorom nad telekomunikacionim saobraćajem bez adekvatnih zakona.

Janković se danas sastao sa direktorom RATEL-a Milanom Jankovićem i predsednikom UO Jovanom Radunovićem, ali nije želeo da govori o konkretnim sugestijama koje je dao.

Javnost će biti obaveštena o tome nakon što RATEL donese odluku, kazao je on. Janković je 30. jula saopštio da je počeo da razmatra da li pravilnik o načinu kontrole komunikacija preko Interneta može da ugrozi Ustavom garantovana prava građana.

Sa čelnicima RATEL-a danas se sastao i poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Š abić, koji je nakon sastanka kazao da je stekao utisak da je RATEL spreman da prihvati sugestije stručne i šire javnosti i obustavi primenu pravilnika do donošenja Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.

Š abić je kazao da je na sastanku ponovio stavove koje je već ranije izneo u javnosti - da primena takvog pravilnika može da dovede do zloupotreba jer Srbija još nema zakon o zaštiti podataka o ličnosti ni funkcionalne mehanizme zaštite prava na tajnost podataka.

Ukoliko se primena pravilnika ne obustavi, prava građana mogu se zaštiti i unošenjem odredaba koje bi isključile kontrolu komunikacija građana bez sudskog naloga, naveo je on.

Pravilnikom je predviđeno da Internet operateri o svom trošku oforme deo sistema za zakonom dozvoljeni nadzor telekomunikacija i da državnim organima pruže informacije o pretplatnicima i omoguće im da presreću razgovore i elektronsku poštu.

Predsednik Upravnog odbora RATEL-a potvrdio je da su razgovori o pravilniku počeli, ali nije želeo da govori o detaljima današnjih razgovora.

Na pravilnik su do sada reagovali i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije i Udruženje novinara Srbije i druge organizacije i stručnjaci, a Beogradski centar za ljudska prava najavio je da će pokrenuti inicijativu za ocenu ustavnosti tog pravilnika ukoliko ga RATEL ne povuče.

Zbog negativnih reakcija RATEL je saopštio da su samo propisani tehnički uslovi koji su potrebni za ovlašćeni državni nadzor u oblasti telekomunikacija, i to u skladu sa Zakonom o telekomunikacijama, a da isti zakon propisuje zaštitu privatnosti u okvirima na koje se Zakon o telekomunikacijama odnosi.

Vlada Srbije je 17. jula uputila Skupštini Srbije Predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti


Nanovo :lol: :lol: :lol: