Autor Tema: Bacanje smeća po ulici  (Pročitano 3210 puta)

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Bacanje smeća po ulici
« poslato: Jul 28, 2008, 06:03:58 posle podne »
Već duže vreme razmišljam i vršim analize i terenska istraživanja na temu: ko baca smeće po ulici

uzimajući u obzir da je najveća količina uličnog smeća otpad od ambalaže, tj. kesice od raznih grickalica, sladoleda i bombona, ali i plastičnih pivskih flajki, kao i o vremenu nastanka istih, došao sam do zaključka da postoje dve najveće grupacije \\\"smećara\\\" ovog grada:
- prvo su deca školskog uzrasta (i osnovna i srednja škola) koja kućnim vaspitanjem nisu naučena da, ako već moraju ždrati \\\"usput\\\", ambalažu ne bacaju gde god stignu, već u kantu za otpatke ili već u džep dok ne dođu do kante
- druga vrsta su srednjoškolci u noćnim satima bacajući prazne pivske dvolitarke, ali i papirnu ambalažu iz fast-foodova. često viđamo i razbijene pivske flaše po ulici, suotom i nedeljom zajtra..

moje pitanje je za vas:
Š TA ČINITI???

Obaveza je i da odgovorim:
a) - obavezno uvođenje predmeta: ČUVAJMO NAŠ U VAROŠ  za sve osnovce od 1 do 4 razreda (preduprediti negativne pojave)
b) - obavezne radne akcije čišćenja dvorišta škola za osnovce od 5 do 8 razreda (da bi imali manje posla oko čišćenja dvorišta, uticaće na svoje vršnjake da se okanu bacanja smeća gde stignu i timepreventivno utiču na iste, ali i na sebe)
c) - obavezne radne akcije čišćenja dvorišta i ulica oko srednjih škola (vidi obrazloženje kao pod b))
d) - uvođenje opštinske takse na sve vrste staklene i plastične nepovratne ambalaže od koje će se finansirati posebna ekipa komunalaca koja će ordinirati petkom i subotom u kasno-noćnim-rano-jutarnjim satima uužem i širem centru

pomozite i vi...

TiDža84

  • Gost
Odg: Bacanje smeća po ulici
« Odgovor #1 poslato: Jul 28, 2008, 07:18:42 posle podne »
Ekolog policajc koji ce stojati na Tisi i u centru i kaznjavati sve one kojima padne na pamet da bacaju smece,postavljanje novih kanti i kontejnera kao i uvodjenje taksi za reciklazu plastike,stakla i papira.....

Bojan Maletic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3394
    • Pogledaj profil
Odg: Bacanje smeća po ulici
« Odgovor #2 poslato: Jul 28, 2008, 07:21:40 posle podne »
potpuno se slazem i podrzavam,ali postoji jos jedan problem,a to je sto nemamo dovoljno kanti za smece u nasem gradu,a nekada ih je bilo....

TiDža84

  • Gost
Odg: Bacanje smeća po ulici
« Odgovor #3 poslato: Jul 28, 2008, 07:22:57 posle podne »
Pa kad nekom trebaju da ih drze u kuci kao ukras..kao i klupe iz centra :laugh:

Bojan Maletic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3394
    • Pogledaj profil
Odg: Bacanje smeća po ulici
« Odgovor #4 poslato: Jul 28, 2008, 07:28:50 posle podne »
da na klupe sam i zaboravio.... mislim da li je pomeranje klupa i unistavanje kanti dokaz toga da je neki deckic odrastao ili da je faca zbog toga sto on to moze da uradi...treba i to resiti jer ovako se vrtimo u krug,jedni ciste ,drugi bacaju smece,treci postavljaju kante i klupe koje misteriozno nestaju...

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Bacanje smeća po ulici
« Odgovor #5 poslato: Jul 28, 2008, 08:39:02 posle podne »
Slazem se sa svima vama,ali...Moje misljenje je da je najvise odgovorna lokalna samouprava!
Pogledajte gradove blizu nas?Temerin,Novi Sad,Zrenjanin i jos mnoge druge....

Kada bi i u nasem gradu postojale kante za smece,zelenilo,kontejneri(prazni) a ne do vrha puni,verovatno bi se i gradjani drugacije ophodili.Zamislite coveka koji sa cetvrtog sprata ode da izbaci smece,a kontejner pun?Sta ce uraditi?

Ne znam,mozda se vecina od vas nece sloziti sa mnom ali to je moje misljenje.

Evo sada ce Komunalac raditi pod drugom direkcijom.Mozda ce se nesto promeniti a mozda i nece....

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Bacanje smeća po ulici
« Odgovor #6 poslato: Jul 28, 2008, 10:52:01 posle podne »
ninica napisao/la:
Citat


Evo sada ce Komunalac raditi pod drugom direkcijom.Mozda ce se nesto promeniti a mozda i nece....


Kod nas u Novom Bečeju je to solidno rešeno.Od kada je preuzeo Brantner.

Citat
Odnošenje smeća po austrijskom receptu

NOVI BEČEJ - Milivoj Vrebalov, predsednik opštine Novi Bečej, i Kristijan Lampl, direktor austrijske kompanije za jugoistočnu Evropu \\\"Brantner\\\", potpisali su juče ugovor o poveravanju poslova održavanja čistoće u opštini Novi Bečej na osnovu kojeg će od 1. maja ta kompanija početi da se stara o čistoći u opštini.

Nova, modernizovana i efikasna komunalna služba za prikupljanje smeća, učiniće grad čistijim, rekao je Vrebalov na potpisivanju ugovora i naglasio da će odnošenje smeća za građane postati jeftinije za deset odsto, pošto će početak rada nove službe pratiti i izmena u sistemu naplate ove usluge.

Građani Novog Bečeja plaćaće uslugu odnošenja smeća po broju članova domaćinstva, a ne više prema kvadratu kuće ili stana. Takođe, niko od radnika novobečejskog \\\"Komunalca\\\" neće ostati bez posla, rekao je Vrebalov i objasnio da će deset radnika ovog komunalnog preduzeća i tri radnika novomiloševačkog \\\"Kompreda\\\" preći da radi u \\\"Brantner\\\".

Austrijska kompanija obavezala se da će u roku od dve godine investirati više od 1,54 miliona evra, a predstavljena su i tri nova \\\"Brantnerova\\\" kamiona, koja će uskoro odnositi smeće sa gradskih ulica. Predviđena je nabavka 8.000 novih kanti za odlaganje otpada, koju će dobiti svako domaćinstvo, a u celoj opštini zastareli kontejneri biće zamenjeni sa 200 novih kontejnera i više od 300 kontejnera za odvojeno sakupljanje sekundarnih sirovina.

- Novi Bečej biće primer kako je u Srbiji moguće sakupljati otpad, a naša najveća nagrada biće zadovoljni korisnici usluga - rekao je Lampl dodavši, da u okviru grupacije \\\"Brantner\\\" deluje 54 preduzeća u osam zemalja Evrope, u kojima svakog dana otpad odnosi više od 750 \\\"Brantner\\\" kamiona. U sastavu \\\"Brantnera\\\" nalazi se i 15 deponija, pet fabrika za selektiranje smeća i osam fabrika za biogene materije.
Ovo je stepenica ka otvaranju regionalne deponije u okolini Novog Miloševa, u opštini Novi Bečej, na kojoj je u toku izrada plana regulacije, a verovatno kasnije i fabrici, koja će raditi reciklažu otpada, rečeno je prilikom potpisivanja ovog ugovora.

- \\\"Brantner\\\" je ujedno i prva strana firma koja investira u Novi Bečej, što je vrlo značajno za samu opštinu, i to pokazuje da je ova lokalna samouprava spremna da odgovori zahtevima stranih ulagača i da im u zavisnosti od vrednosti investicije i broja radnih mesta ponudi niz pogodnosti - rekao je Vrebalov.


Podeljene su nove kante za smeće,pa je suzbijena ona pojava iznošenja smeća u odsečenim buradima,starim vanglama i šta sve ne.Smeće se odnosi SVAKE NEDELJE,podeljena je i posebna vreća za odlaganje PET ambalaže,i moglo bi se reći da je Novi Bečej postao jedan uredan gradić...


vesna bosnic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 577
    • Pogledaj profil
Odg: Bacanje smeća po ulici
« Odgovor #7 poslato: Avgust 25, 2008, 10:44:22 posle podne »
Sve je stvar covekove svesti,ophodjenje prema okolini,ljudima,najbanalnijim stvarima....Mrzim prostakluk....,kada vidim da neko baca svoje otpatke po ulici,sam taj cin mi govori kakva je osoba! :dabome:

rki ska

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1516
    • Pogledaj profil
Odg: Bacanje smeća po ulici
« Odgovor #8 poslato: Septembar 12, 2008, 03:56:59 posle podne »
igrutin napisao/la:
Citat
moje pitanje je za vas:
Š TA ČINITI???

a) - obavezno uvođenje predmeta: ČUVAJMO NAŠ U VAROŠ  za sve osnovce od 1 do 4 razreda (preduprediti negativne pojave)
b) - obavezne radne akcije čišćenja dvorišta škola za osnovce od 5 do 8 razreda (da bi imali manje posla oko čišćenja dvorišta, uticaće na svoje vršnjake da se okanu bacanja smeća gde stignu i timepreventivno utiču na iste, ali i na sebe)
c) - obavezne radne akcije čišćenja dvorišta i ulica oko srednjih škola (vidi obrazloženje kao pod b))
d) - uvođenje opštinske takse na sve vrste staklene i plastične nepovratne ambalaže od koje će se finansirati posebna ekipa komunalaca koja će ordinirati petkom i subotom u kasno-noćnim-rano-jutarnjim satima uužem i širem centru

pomozite i vi...


ovo pod \\\'a\\\' je u redu,treba podici ekolosku svest ne samo kod osnovaca,nego i kod dece koja idu u obdaniste. deca se uce od \\\'malih nogu\\\';)
ako ih dovoljno dobro naucimo(utreniramo) da se smece baca u \\\'kantu za smece\\\' onda ono pod \\\'b\\\' i \\\'c\\\' mozemo,a i ne moramo izbaciti. i to je neka vrsta podizanja ekoloske svesti (ja ne zelim da skupljam smece za tobom/ti ne zelis da skupljas smece za mnom;) )
pod \\\'d\\\'...hmm! i stoji i ne stoji. svako jutro (subotom i nedeljom) se mogu videti ljudi iz komunalca koji ciste deo ulice od Zmaj Jovine do ugla I.L.Ribara i \\\'Zelene ulice\\\' i sire. nema potrebe za uvodjenjem 3 smene.
treba uvesti taksu kojom bi se finansirala kupovina kanti za smece,po mogucnosti dve kante,jedna kanta da bude za odlaganje plastike-posto plastike ima vise nego stakla!

mumba

  • Gost
Odg: Bacanje smeća po ulici
« Odgovor #9 poslato: Septembar 12, 2008, 06:17:26 posle podne »
a još pišači po ulicama!tu i sam pripadam ali ne zato što to volim već zbog nepostojanja javnog  wc-a!

mumba

  • Gost
Odg: Bacanje smeća po ulici
« Odgovor #10 poslato: Septembar 12, 2008, 06:18:17 posle podne »
e da  u pešti sam još pre 13 godina platio 30 tadašnjih nemačkih maraka za isti hobi pa vi vidite koliko je to sad skuplje tamo!

rki ska

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1516
    • Pogledaj profil
Odg: Bacanje smeća po ulici
« Odgovor #11 poslato: Septembar 12, 2008, 06:24:29 posle podne »
plus si mogao da dobijes batina od baba sere da te je kojim slucajem videla kako organima reda uplacujes 30 maraka :)