Autor Tema: Roditelji i deca  (Pročitano 3545 puta)

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Roditelji i deca
« poslato: Avgust 18, 2008, 05:57:26 posle podne »
Pripadam generaciji koja je rasla srecnih osamdesetih i nesrecnih devedesetih godina.Svoju decu vaspitavam na temeljima vaspitanja koja su primenjivana na meni.Kombinacija patrijahalnih i modrenih vrednosti.Vecina nas je tako vaspitavana.Sistem \\\"samodavanja\\\" kod nas ne funkcionise.Trudim se da oni imaju svoje obaveze,koje ce svakodnevno izvrsavati!

Medjutim,cesto se susrecem sa recenicama:

\\\"Pusti ga jos je mali\\\"
\\\"Neka mama ce to umesto tebe\\\'
\\\"Ma uradicu ti ja domaci zadatak\\\"
\\\"Mama ce to uraditi,neka uziva.Kad ce ako ne sad!\\\"

Razmisljam o tome da li ti roditelji koji imaju takav stav prezasticuju svoje dete?
Da li je bolja prva ili druga opcija?
Ko gresi?
Oni ili ja?
Da li sam ja stroga,ili oni ne vode decu pravim putem?

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Roditelji i deca
« Odgovor #1 poslato: Avgust 21, 2008, 01:19:20 pre podne »
Moje razmišljanje se poklapa sa pričom iz knjige, koju kao bibliju držim na uzglavlju i trudim se da pročitano sprovodim kroz život.

 U knjizi „ Od srca na dar“ priča- Osnove nadgledanja, savršeno je dat opis odgovornog roditeljstava, odnosa šef- radnik, partnerski odnos u poslu, ljubavni odnos....

 Akronim: Kompas

K- Kontrola- samokontrola, lični kod ponašanja
O- Organizacija- neophodno je poštovati osnovne potrebe drugih ljudi sa kojima živimo, napraviti prioritete naših želja i odrediti vreme za njih.
M- Motivacija- podrazumeva brigu o sebi, kako bismo imali dovoljno energije da obavimo neophodan posao.
P – Planiranje-postavljanje ciljeva, pravljenje mape koja nam pokazuje šta želimo da postignemo.
A – Akcija- podrazumeva sprovođenje u delo predhodnog
S – Sinergija- važnost porodice, tima ljudi koji se vole i međusobno se brinu jedno za drugo i za međusobne potrebe.

 Lak način da se zapamte različiti elementi za usmeravanje međuljudskih odnosa.

E sad kada smo sve to primenili na nama, prilagođenim rečnikom ispričamo priču deci ( kolegama), jer principi su isti bez obzira na godine.
  Jednostavno rečeno komponete KOMPAS-a predstavljaju temelj postavljanja dece na sopstvene noge- navođenja da preuzmu odgovornost za sebe po pitanju svega. Naša uloga je uloga predvodnika i naš posao je da ih učimo sve dok ne shvate o čemu se radi.
Deca su uvek dobra. Od nas samih zavisi da li će to i ostati!
Neka osnovna pravila se moraju poštovati i treba da se zna ko je šef, uz svo moguće poštovanje svačije ličnosti. Demokratije sigurno ne treba da se poistoveti sa anarhijom.

 Zapamtite svaki od elemenata KOMPAS-a je podjednako bitan! Ako samo jedan nije ispoštovan, nastaje haos.

 Eto, nadam se da Vas nisam baš puno udavila :blush: , al\\\' volim ovakve teme u kojima može da se divani. :)

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Roditelji i deca
« Odgovor #2 poslato: Avgust 21, 2008, 03:58:57 pre podne »
Pre par godina sam bila pozvana u skolu.Naime,na predavanje o vaspitanju dece,o njihovom osamostaljivanju kroz godine.
Predavac je bila dr.Ljubica Prodanovic,i mogu da vam kazem da je to predavanje bilo dosta efektivno,bar u mom slucaju.
Na kraju predavanja,kupila sam njenu knjigu \\\"Osamostaljivanje deteta-ucenika\\\".
Ta knjiga mi je cesto u rukama,u njoj mogu pronaci mnoge odgovore!

Kao i svakom roditelju,cilj mi je da svoju decu vaspitavam najboljim metodama,prilagodjenim njijhovom uzrastu!

Medjutim,cesto se susrecem sa pitanjima:
\\\"Mama,a zasto Tanja sme ovo a ja ne smem...\\\"

\\\"Mama,a zasto ona nema obaveza a ja imam...\\\"

Koliko razlicite metode vaspitanja uticu na detetovu psihu,
Kako objasniti detetu da je bas to dobro za njega,
narocito u periodu puberteta...

Te odgovore ne nalazim u recima dr.Ljubice Prodanovic!

mumba

  • Gost
Odg: Roditelji i deca
« Odgovor #3 poslato: Avgust 22, 2008, 06:06:42 posle podne »
zato što deca nisu jednobrazna u pubertetu svakoga uhvati na drugačiji način,mene je recimo to bezbolno prošlo dok neke ljude koje znam baš i nije neki su postali probisveti do dana današnjeg neki narkomani tako da sve je to od deteta do deteta mana ninice nisam hteo da te uplašim ovim ali tako valjda stvari stoje!vama roditeljima svaka čast kako se držite i vaspitavate svoju decu u ovo vreme dok ja nemam pojma kako bih svoju sada vaspitavao ipak ovo što ja pričam se zasniva na primerima drugih osoba!

irena maric

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 3884
    • Pogledaj profil
Odg: Roditelji i deca
« Odgovor #4 poslato: Avgust 22, 2008, 06:09:03 posle podne »
Cross-sve to dodje samo po sebi...Kad dobijes dete!
Ja sam sigurna da ces ti biti dobar roditelj!:)

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Roditelji i deca
« Odgovor #5 poslato: Avgust 22, 2008, 06:11:06 posle podne »
Ja znam da će Cross biti dobar tata, kada za to dođe vreme! :)

vesna bosnic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 577
    • Pogledaj profil
Odg: Roditelji i deca
« Odgovor #6 poslato: Avgust 22, 2008, 07:30:20 posle podne »
Caos!Moram vam reci da je tesko biti roditelj,ako zelite da vam deca odrastu u zdrave osobe.Ne sluzim se nikakvim knjigama za vaspitavanje  dece,mislim da majka treba sama da nadje nacic na koji ce dete vaspitavati.Ja sa svojom decom koja imaju 6 i 8 god.razgovaram realno i otvoreno,nekada mozda i preterujem u  tome,ali kada pomislim u kakvom svetu zivimo mislim da je najbolje za njih da ih pripremim za ulazak u taj svet.Naravno nikada ne zaboravljam svet maste koji im je potreban,kao i meni samoj.odlutamo u svet bajki,svet vila,Petra Pana i malih sirena.Mislim da je najvaznije da osoba bude produhovljena i mislim da unutrasnja lepota,harizma moze otvoriti i ona vrata zivota za koja mislimo da je nemoguce otvoriti!Sa decom treba stalno komunicirati i na svako pitanje im odgovoriti.I uciti ih da je roditelj uvek najbolji prijatelj.Jer kada nas svi napuste tu je on,roditelj ili roditelji,sigurna luka!Zato mame i tate svakim danom budite tu za njih,nase andjele i ucite ih o lepoti zivljenja!