Autor Tema: KULTURNO LETO u Bečeju?!  (Pročitano 26288 puta)

Sinisa Tomic

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 468
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #135 poslato: Septembar 04, 2008, 05:55:58 posle podne »
ovo je od punka bilo u novom sadu

Sinisa Tomic

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 468
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #136 poslato: Septembar 04, 2008, 05:56:46 posle podne »
Sto mislite da ne moze i kod nas da bude tako?

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #137 poslato: Septembar 04, 2008, 10:23:37 posle podne »
rez napisao/la:
Citat
Simo, ajd oybiljno da te pitam? Da li stvarno misliš da punk muzika odražava nešto autohtono, bečejsko, nešto što možemo prodati kao brend Bečeja bilo kome, a ne samo naduvanim klincima željnim šutke? Mislim, punk fest možeš organizovati bilo gde: u Čurugu, u Maloj Krsni, u Novom Bečeju, Bečeju, Lajkovcu...Mislim, što Bečej?
 

Hmmm...Sa ovakvim stavom hoćeš nešto da organizuješ? Pa valjda si po onim silnim seminarima naučio da ovakve generalizacije ni jedan ozbiljan političar (u kakve sebe smatraš) sebi ne može da dozvoli.Hoćeš neki opštebečejski brend a u startu isključuješ celu jednu populaciju (mladih)...C-c-c... :blink:

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #138 poslato: Septembar 05, 2008, 12:52:02 pre podne »
Ako je samo suditi po masi, onda je Bečeju dovoljno Dugino poselo!!!
I to je populacija koja je došla u OSC Mladost, i to porodično, spičila pola plate, lepo se provela, odvalila šutku-kolce...a sutra kad su se otreznili?

Mogu da zamislim koliko je masovna poseta Duginom poselu bila u Novom Sadu?

Dakle, masa, masovnost, nije nikakav parametar. Odnosno nije presudan parametar.

Druga stvar, namerno sam zaoštrio tezu da vidim hoću li već jednom dobiti neki odgovor na temu: zašto organizovati Punk fest u Bečeju?

Može li nešto inventivnije da se porodi u nekim glavama, od: ajd organizujemo svirku, turnir, čorbu!? Nešto u čemu će i svirka i turnir i čorba imati svoje PRAVO mesto! Provociram, eto šta radim. Sa najboljim namerama.:)
A Robbyne mani se prozivki za politiku, ja sam čovek koji se ne femka i govori ono što misli. Za mene su ljudi - ljudi, a ne biračko telo!

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #139 poslato: Septembar 05, 2008, 01:19:28 pre podne »
rez napisao/la:
Citat

A Robbyne mani se prozivki za politiku, ja sam čovek koji se ne femka i govori ono što misli. Za mene su ljudi - ljudi, a ne biračko telo!


Baš zato sam i reagovao,nema uopšte veze sa politikom,jer očigledno nisu svi jednaki u tvojim očima,i deo mlade polulacije,odnosno one koji posećuju punk koncerte nazivaš NADUVANIM KLINCIMA.
I sam sam bio na par koncerata,dođem i u \\\"Debeli\\\" kada je dobra svirka i ne sviđa mi se da me neko,iako nisam klinac odavno,nazove naduvanim...
Samo zato što se ne uklapa u neku tvoju viziju...

Nisi osetio potrebu možda za najtežom reči na svetu ni posle dva posta? ;)

Bosko Sa kanala Pink-a

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 461
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #140 poslato: Septembar 05, 2008, 01:36:40 pre podne »
Pokusacu da odgovorim na neke stvari i pokusacu da budem realan.

Pula je pank grad uvek je i bio, imao je 40ak zvucnih pank-new wave grupa, gradonacelnik im je bivsi panker i ne dozvoljava ni Tomsonu tamo da nastupa. Tamo je pank u vlasti i tako je.
I zato pank tamo prolazi. Ne moze se sa Pulom niko porediti i mislim da ni ne treba nekim potencijalnim \\\"davachima para\\\" bacati prasinu u oci da mozemo biti ko Pula jer to je tesko dostici.
Sada ispada da govorim kontra od Sime ali ne...

Zasto bi Becej trebao da ima pank festival?
Zato sto u tome nema nicega loseg. Treba je gledati kao i svaku drugu muziku. Ako mozemo imati red fest u B. Gradistu sto ne pank fest u BE? Samo ne treba da se bojite pankera vidim da su prozivani. Ja sam bome isao na koncerata puno i kada odes medju 500 pankera ti ne mozes naici na tucu ili ikakve konflikte, mozes samo naici na druzenje.
Becej je uvek imao jak pank pokret u svim svojim godinama postojanja panka. Mislim da kada je rec u brendu panka u Beceju da bi bilo lepo spojiti becejske i novobecejske pankere jer jedni bez drugog ne idu, a ni ne sviraju i to je onda jako velika grupacija za ovako mali grad.
I to ljudi znaju i to ljudi postuju. Sima se time bavi, dovodjenjem bendova i moze se napraviti nista manje atrakvitan dogadjaj nego neka zurka.
Drugo, kada vec svi ovde mastaju (realno, mastate) hajde i ja da mastam. U Beogradu neki ljudi zele da otvore pank muzej. To je sjajna ideja. Zasto ne bi Becej imao tako nesto? Ali ne da \\\"dira\\\" beogradske bendove. Nego sa ovih prostora. A bilo ih je pun k..ac. Da uokviri bendove iz Beceja, Novog Beceja (a sto da ne i iz Curuga, Turije, Srbobrana...)

Ima sasvim dovoljno i fotografija i fanzina i svega ostaloga sto mozemo dokumentovati i staviti u taj muzej. Mozda Rez i zna Rudolfa Vajsa, sada je u SU, predsednik je tamo onih Nemaca za povracjaj imovine istima, on je bio becejski panker. Imao je kao mlad sjajnu saradnju sa tadasnjim a i danasnjim legendama bendom KBO! i sigurno da ima i neku svoju malu arhivicu podataka koju kada bi ga zamolili, posudio bi nam ili dao da kopiramo.
Kada bi svako od nas sakupio neki becejski raritet (da li plakat, da li snimke i slike) i napravili nesto sto se zove muzej, to bi bila super kulturna ponuda Beceja!
Ljudi lepo obidju muzej a imaju i neki mini muzej gde ce se prezentovati subkultura pank-new wave-hc sa ovih prostora. Imam i ja nekih fotografija iz 80-ih sa prvog pank koncerta na pogachi itd. Ima puno matoraca koji slusaju pop-rok koji to nece zaobici jer im je bliza ta kultura nego \\\"grand\\\" i turbo folk.

To je jedna od milion zamisli do koje se moze doci ako nam date zeleno svetlo. Hiljadu ljudi hiljadu cjudi. Ja sam jedan. Ko zna sta nosi svako u svojoj glavi. Sigurno bi to mogao biti lep projekat. A da ne zaboravimo da onda Becej moze da napravi i neku tzv \\\"becejsku pank enciklopediju\\\" nesto na foru knjige \\\"novosadska pank verzija\\\" koje je doshtampavana koliko je bilo interesovanje! Becej nije imao jedan bend vec desetine, to opet napominjem. Ta knjiga bi mogla da obuhvati i bendove Novog Beceja, jer kazem, jedno bez drugog ne moze. A kniga je takav bum napravila da nemate pojma.

Naravno, pitanje je opet sta vi zelite? To moze biti brend. Ali on nece donositi milione dinara u opstinsku kasu sto vas ocito boli. Ali realno to nije ni bitno. To moze biti dobar brend koji ce dovlaciti ljude u BE a vama je to bitno ne?
Pa ce oni vec naci negde nacina da potrose pare u beceju, da kupe tu knjigu, neku becejsku kompilaciju ili jednostavno popiju picje u tom \\\"muzeju\\\" sa nekim pankerima. I to bi tako prolazilo da nemam reci. Mladi momci koji slusaju pank-ska-hc vole da bleje, da se okupljaju (ali to ne znaci da nemaju sta da rade), da pricaju o obicnim stvarima i to rade svakodnevno.
Davanjem njima jednog mesta, institucije, moraju i becejski pankeri da se obavezuju na jedno. Da nece piti na ulici vec da navuku i te ljude da potrose npr. u tom objektu, kako bi se i taj objekat od neceg odrzavao i dopunjavao. A taj objekat bi sluzio i za svirke. I to je super. Ljudi dodju na svirku, pre toga obidju \\\"istoriju\\\" Beceja. I tako u krug.

Bosko Sa kanala Pink-a

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 461
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #141 poslato: Septembar 05, 2008, 02:07:04 pre podne »
Ne znam kako ocekujes da ljudi reaguju na provokaciju \\\"naduvani\\\" klinci?
Prvo, sto su klinci? Ima i puno matoraca koji slusa ovu muziku.

Evo, da ti chika Micja kaze, ne znam zasto, ali pankeri su oduvek bili pametni ljudi, elita! :)
Dok su drugi izmanipulisani mozgovi ratovali pankeri iz Srbije i Hrvatske su se druzili. U toku rata, hej, piju pivo!

Drugo, imas puno poznatih pankera, akademika, doktora - koji su na visokim mestima.

-Srdjan Saper, savetnik Tadicev, (jest da je bio i u Idolima) ali je bio deo te scene.
Film \\\"mi nismo andjeli\\\" koji svi volu rezirao je Srdjan Dragojevic koji je bio samo takva baraba kada je bio mlad. Pankercina. On i Gvido su se redovno shibali sa murijom.

-A Borko Stefanovic, bivsi basista \\\"Generacije Bez Buducnosti\\\", (ironicnog li naziva) je sada visoki diplomata u USA, koji je xy puta bio rame uz rame sa Havijerom Solanom, Angelom Merkel i drugim sveCkim budzama. Borko je ovaj s\\\' Tadiceve leve strane od gore, sto drzi skupljene ruke.


-Lusy, Marina, da li kupujete i vi ostali casopis \\\"Moj pas\\\"? E to vam uredjuje Pampus koji je svirao u prvom novosadskom pank bendu \\\"Crkveni pacovi\\\".

-Ako neko od vas postane narkoman zavisnik, lepo se obratite Sajli lideru benda \\\"Dva minuta mrznje\\\" jer je on rukovodilac \\\"raskrscja\\\" proverene ustanove koja lechi narkomane.

-Chonta \\\"Pekinska patka\\\" predaje baze podataka na koledzu u Kanadi. Cenjeni profesor.

-Vanja iz \\\"Vrisak Generacije\\\" je poznati zubni tehnicar u Londonu.

I da ne idem dalje, otisao sam svakako u OFF.

Tako da je glupo sto ti Rez, koji si izasao iz ove uchmale sredine, i video sveta - imas predrasude. Na kraju krajeva mi jesmo mladi i ne treba nas provocirati jer smo se ovde okupili da nesto dogovorimo. Valjda Ti koji si nesto video, moras da u ovaj gradic svojim stavovima prenes znanje i razbijes te predrasude. Mene to ne ljuti jer znam svoje domete ali ne moze tvoje dete od tebe da slusa kako su pankeri nesto lose. A o opijatima da ne govorimo. Veruj mi, ma koliko ce ti ovo zvucati uvrnuto, droge najmanje ima na pank koncertima, bolje obidji ona mesta gde se okuplja omladinska \\\"elita\\\" sve uzorni momci sa cvidzama za sunce u pola 3 ujutru... Ili je to pomracenje Meseca?! :dry:

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #142 poslato: Septembar 05, 2008, 04:39:59 pre podne »
Moram priznati da sam fasciniran svim ovim detaljima i zaista sam ti zahvalan na svemu ovome. Sad, ja nisam baš neki čovek \\\"koji prati muziku\\\" /uf kako to odvratno zvuči/ da bih mogao sa tobom da se upustim u rok-teorijsku-muzičku raspravu, ali kao laik imam utisak da si u pankere svrstao sve ljude koji su se ikada u Bečeju, \\\"pa i šire\\\" mašili gitare ili mikrofona!;)
No, bilo kako bilo, ovo tvoje mi deluje potpuno razumno, moguće i smisleno. Ali, samo kao deo jedne šire, zaokružene priče! Koja može da supsumira sve ovo što si naveo, odnosno jedan deo toga! Mislim da bih deo toga mogao da iskoristim i ubacim u taj \\\"širi koncept\\\".
Jer, ono što se meni čini ovde jeste jedno neshvatanje: da bi se \\\"dobio\\\" novac od bilo koje ustanove, firme, domaće, inostrane, svejedno - mora postojati takav koncept koji pleni odmah svojom EKONOMSKOM, pa humanom, pa civilizacijskom, pa tek onda kulturnom, zabavnom i drugom logikom. Exit nije postao profitabilna priča zato što ljudi hoće da \\\"sviraju i da se zabavljaju mladi\\\", već zato što je imao i još uvek ima širu poruku i širi domet od puke zabave!

Inače, u Milanu, iako sam pripadao po svim parametrima eliti tamošnjeg društva, kao profesor Univerziteta, nisam odlazio na mesta predviđena za ušminkane mamine i tatine sinove i ćerkice, već upravo na mesta koja predstavljaju \\\"epicentre kapitalističke dekadencije\\\". Npr. na svirke na kamionskim prikolicama, uz ogromne logorske vatre, uz neke stare napuštene zamkove... E, tamo se zabavljala italijanska buržoazija...Plus lepota svih poroka skoncentrisanih na jedno mesto.;)

Zato: izvinjavam se svima koji se osećaju povređenim zbog formulacije \\\"naduvani klinci\\\".:)

Bosko Sa kanala Pink-a

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 461
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #143 poslato: Septembar 05, 2008, 06:07:48 pre podne »
Ne nisam uzeo u usta sve ljude koji su npr. svirali pop ili rock u BE pa rekao \\\"e, i to su pankeri\\\".

Jednostavno, ja razumem da ti toliko ne znas jer to nije \\\"tvoj fax\\\", nije te zanimalo.
Ali ja to slusam od svoje 8.-9. godine a sada mi je dvadeset i jedna - ima sta da se nauci. Da ima da se studira \\\"pank\\\" prvi bih ga upisao. Ja sam samo naveo neke ljude, mogu iz rukava da ti do sutra napisem jos 50. ljudi koji su na nekim pozicijama a bili su pankeri.

Eto, mozda ako si pratio kao mlad sport, tada je poznat a i danas je, Ladislav Ratgeber, novosadjanin. On trenira zensku kosarkasku madjarsku reprezentaciju. Panker do koske, i dan danas to slusa a u cetrdesetim je. I napravio je brend od kosarke u zenskom kosarkaskom svetu. Strucnjak koga svi cene.

Poenta svih ovih \\\"hvalenja\\\" gore, ko je gde i sta je jeste indirektna - da kazem da nismo mi margina drustva i da ako vec pravite nesto u BE - ukljucite i nas.

I koliko god to glupo zvucalo - pank me je izveo na pravi put. Realno. Situiran sam i imam tatina kola ali njima ne mashem vec ih vozim samo kada su mi preko potrebna. Pank utice definitivno da zdravo razmisljas. A onom generalizacijom ti si slucajno, ne verujem namerno, pokusao da ugusis i taj glas kojim mi hocemo da predstavimo - glas razuma.

Razumem da se nece tek tako lako dati pare da se nesto pravi a da nema nikakve koristi. To mi je jasno. Ali eto, ne zivi se na jednom koncertu a ako hocete da nesto Becej odlikuje neka to bude neka kucjica - mini muzej, ne znam kako da ga nazovem, gde ce se takvi ljudi okupljati, deliti misljeva, smisljati planove. To nece privuci nekoga ko slusa Cecu ali to ni nije cilj nama, ali onaj ko slusa pank, veruj mi, zapalice iz Pule do Beceja samo to da vidi.
Jer nama su takve stvari svetinja - i dobri koncerti. Ja sam isao na koncert u Osijek, BG, Sremsku Mitrovicu, Suboticu, bilo gde... I da nemam obaveze kakve imam, leteo bi i drugde. Sima je isao na cert u BiH. Shvatas? Nama je to jako bitno...
Nece se neko ko slusa narodnu cimati da ide u BiH na Cecu...

Igor Selemba

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 626
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #144 poslato: Septembar 05, 2008, 06:15:02 pre podne »
Mislim da je covek zaista u pravu i moram reci da nemam nista protiv punka i pankera sve dok su pri zdravom razumu ;).I jos da dodam ,zaista me zadivljuje znanje ovog mladog momka sto se tice panka,i ako bi se zaista organizovao koncert takvog tipa trebalo bi ga sigurno ukljuciti u organizaciju   cheers mate

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #145 poslato: Septembar 05, 2008, 07:54:26 pre podne »
Ok, Max, samo da te pitam nešto: da li poznaješ punk scenu, recimo u Mađarskoj, Slovačkoj, Rumuniji...Da li imate neke kontakte, poznanstva, prijateljstva...?

Bosko Sa kanala Pink-a

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 461
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #146 poslato: Septembar 05, 2008, 11:09:08 pre podne »
Da znam, imam otprilike hajde da kazemo kompletne scene (znaci skoro sve bendove koji su tamo ikada svirale) ceske,poljske,albanije (par bendova), grcke, malezije, japana, ukrajine, brazila, argentine, chilea, singapura i sl. Fetish su mi tako te zemlje za koje niko ni ne zna gde su na karti ili ne veruj da tamo ima ko da svira.
Francuska, Rusija, UK, Italija,USA su neiscrpne. Italijansku imam boga pitaj kolko... O ostalome na pp jer ne treba da se svede ova tema na pank postove, cinjenica je shvacena uostalom.

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #147 poslato: Septembar 05, 2008, 02:23:53 posle podne »
Ok, Max. Nastavljamo komunikaciju drugim kanalima, zainteresovan sam da porazgovaramo o nekim mogućim varijantama.

A divan o punk-u sam  prebacio na temu o punk-u! I neće ti se dopasti šta tamo piše!:)

Zoran Sarajlija

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1352
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #148 poslato: Septembar 05, 2008, 04:08:54 posle podne »
Ja i dalje kontam da ce biti verovatno nesto od svega ovoga.Butan curi fali jos samo iskra....;)

Sinisa Tomic

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 468
    • Pogledaj profil
Odg: KULTURNO LETO u Bečeju?!
« Odgovor #149 poslato: Septembar 05, 2008, 09:57:18 posle podne »
a mi posnosito stojimo i branimo svoje boje