Autor Tema: Sta je za vas PUNK?  (Pročitano 11102 puta)

Zoran Sarajlija

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1352
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #15 poslato: Septembar 05, 2008, 04:05:55 posle podne »
rez napisao/la:
Citat
Iz Kulturnog leta u Bečeju, gde je započela jedna diskusija na temu punka, prebacujem priču ovde...
Evo nekoliko osnovnih detalja iz priče o punku koje se mogu naći na vikipediji, forumima...

hm...Ne mogu ništa da prenesem!

Uglavnom, pojmovi koji idu uz \\\"ideologiju\\\" punk-a su: anarhija /Bakunjin/, jednakost, socijalizam-fašizam, agresivnost, neinventivnost u muzičkom pogledu, nametljivost, stil oblačenja-odrpano, frizura /čiroki/, cokule /martenke/, pirsing...klupska svirka...

Teoretski da.To je kao kad pomislis da je metalac napravljen od metala:S (!?) ili da je indi-rok  indijanska narodna rok muzika.Znaci nije.
Punk je kada Cross dodje u Debeli u KISS majici i stane pored mene a ja u SPICE GIRLS majici...do jaja:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Bosko Sa kanala Pink-a

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 461
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #16 poslato: Septembar 05, 2008, 04:14:49 posle podne »
Ne znam sta hoces da dobijes kao odgovor? Ili koja su tvoja pitanja?

Taj ceo text i uglavnom ti textovi svode se na UK scenu. Nekih nasilnih scena ovde nije bilo, da su pankeri pravili neke pobune. Ne uzimam to sto su bila sr.nja na koncertima kada napravi neko drugi... I to je ono sto je odlikovalo pankere pre 20 godina, necu da kazem 30. Sada nekih pobuna protiv sistema ni nema.

Ne vidim sta je lose kada naprave akciju \\\"hrana umesto oruzja\\\" i dele hranu...

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #17 poslato: Septembar 05, 2008, 04:44:39 posle podne »
Punk je kada
  Cross


i
Debeli


stoje jedan pored drugog
 u Debelom



i to bude do



 :lolpopodu:  :) :) :)

Zoran Sarajlija

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1352
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #18 poslato: Septembar 05, 2008, 06:00:29 posle podne »
Malo su drugacije jbg slikacemo se pa cemo da se okacimo...

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #19 poslato: Septembar 05, 2008, 06:16:36 posle podne »
Meni je tvoj komentar bio apsolutno, fantastičano, simpatičan ( što bi rek\\\'o jedan moj drug)...pa sam se malko igrala. Ne ljutiš se valjda?! jbg nije bitno što su majice drugačije. Bitan je osećaj, a on spada u punk. :)

mumba

  • Gost
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #20 poslato: Septembar 05, 2008, 07:06:09 posle podne »
ali ja zaista imam kis majiću i nosim je već 11 godina!

Sinisa Tomic

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 468
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #21 poslato: Septembar 05, 2008, 07:10:41 posle podne »
rez to sto si ti promasio temu to je PUNK

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #22 poslato: Septembar 05, 2008, 07:43:59 posle podne »
Ma, ja sam samo povadio ono što o tom muz. pravcu piše. Ništa više. Ako su oni promašili temu, onda sam i ja.
E, sad, interesuje me kako neki \\\"pravac\\\" može da postoji 30 godina? A da se ne \\\"ubajati\\\"? Ne mutira? Ne pretvori u svoju suprotnost /tipa: punk je nastao kao reakcija na komercijalizaciju rok muzike, na mejnstrim, a sada je i sam postao komercijalan/.

Jednom, rečju: u šta je to mutirao punk?

Bosko Sa kanala Pink-a

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 461
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #23 poslato: Septembar 05, 2008, 08:46:32 posle podne »
To su dva odvojena pitanja.

01. Kako postoji toliko godina?
02. I ovo u vezi mutiranja...

01. Nema tu neke filozofije, postoji jer postoji i zdrav razum. Ono sto je karakteristicno za adolescenciju jeste da mnogi traze sebe u tom periodu i mnogi hoce da budu buntovni. I onda mnogi budu pankeri. To ih kratko drzi i onda predju na nesto drugo, mali broj njih ostane na tom muz. pravcu. Sloga - to je to. Sve zajedno rade, komuniciraju i to se odrzava, idu zajedno na \\\'certe i sl.  I nekako se prenosi sa kolena na koleno. Ja necu svoju decu siliti sta ce da slusaju ali cu im ukazati \\\"hej,imas ovo, poslusaj\\\". A svakako cu pokusati da ih zastitim Granda, ZAM-a i sl.


02. A ovo je pitanje na koje nemam dobar odgovor.
Mislim pank u danasnjem smislu nije isto sto i nekada niti to moze biti. Pank jeste nastao kao reakcija na rock \\\'n\\\' roll i hipije. Ali kako odrzavati tu liniju, biti underground pank bend ako si dobar? Nikako, tesko. Ako si dobar, pocinju te slusati manje-vise svi pankeri i oni koji to nisu, brzo se razmenjuje muzika tog benda, postaju trazeni, poseceni su im koncerti, samim tim i njihovi koncerti bivaju snimani, vrte se po TV, radiju,  i to polako prerasta u mainstream. Tako je nesto uradilo i \\\"hladno pivo\\\" s\\\' tim da su oni ujedno i omeksali tako da to njihova muzika ima malo dodira sa pankom. I sada su mainstream, jel...

Ne treba zaboraviti da zivimo u kapitalizmu gde se sve izrabljuje, gde je lova glavna stvar. Na svemu se zeli profitirati. Pa i na panku. I to je onda puka suprotnost od onih pankera koji su bili pre 30 godina, koji su poticali iz radnicke klase. Danas je lako cuti da postoji dobar bend jer imas internet kao najmocniji mass medij, radio, TV.

Eto, ti danas imas nastupe \\\"Sex pistolsa\\\" koji su ono, duvali lepak, bili ludi, pljuvali bogate, bili \\\"kloshari\\\"... A sada za koncerte traze cifru sa najmanje pet nula. Pekinska patka se okupila samo zato sto su dobili dobru ponudu i to su otvoreno rekli.

Sta reci o tome? Ne zelim da poredim pank tada i sada. Ja to dozivljavam kroz muziku i to je to.

Ne mogu ja glumeti ludilo, biti odrpan a kuci sedeti pod klimom i voditi drugi zivot.
Oblacim se sportski, nosim majice onih grupa koje su mi drage - i to je to.
Trenirao sam kosarku pola zivota i bio u trenerici i dubokim patikama, zasto sada kada sam prestao trenirati ja sada treba da nosim martine i sl? Apsolutno postujem one koji ih nose, ali meni jednostavno nije u njima udobno. Zar ne treba da nosis ono sto ti je komotno?
Davno sam naisao na komentar da nisi panker ako nemas martine i sl. Hah, to je najveca glupost. Koliko znam pank upravo ima ideale \\\"budi svoj\\\" - \\\"radi sta ti zelis\\\" - \\\"ne kopiraj druge\\\" i sl. Pa zasto da nosim ako mi ne prija? Ja mislim da je veci panker onaj ko sta nosi u glavi. Lako je obuci se i \\\"kamuflirati\\\" a pitanje je koliko toga znas...

Ono sto je karakteristicno uvek bilo za EX-YU pank jeste da su veeelika vecina pankera poticala iz bogatih porodica.
Teofil Pancic pisac, znas ko je, on je bio panker. Srdjan Dragojevic je isto iz imucne porodice a, opet kazem,bio je baraba.
Ono sto takodje ubada u oci jeste sledeci slucaj. Sin Vladimir Sheksa (predsednika Hrvatskog sabora) je bio pevac okorelog anarcho pank benda. Znaci pljuvao je po sistemu, ratovima, nosio je odrpanu odecu a otac mu je imao vile, ucestvovao u ratovima i imao milionske racune. Njegov sin je i poginuo negde u Africi ili tako nesto na nekom putovanju, mada pod nerazjasnjenim okolnostima ali se sumnja da je zbog oca jer je u to vreme vrsio pritisak na hapsenje Gotovine. BEZBROJ slucajeva da su pankeri poticali iz imucnih, dobro stojecih porodica. I kako sada porediti to? Sta reci na sve to?
I treba onda postaviti pitanje (ovo je pitanje za one glupe ljude) da li su neki momci i devojke krivi sto nisu iz rad. klase? I zato onda ne mogu biti pankeri? A takvih osuda ima veruj mi. Na kraju krajeva - svi mi odrastamo, sazrevamo. Treba pitati te pankere koji se gade para i pljuju po necijem usavrsavanju i necijoj zelji za znanjem,  kako ce razmisljati za 15-20 godina kada budu imali decu. Od cega ce ih izdrzavati? Sigurno ne od odlaska na koncerte...

Jednostavno nista ne stoji u mestu, sve se razvija, \\\"mutira\\\", pa tako i pank. I u panku imas mnogo struja. Imas vegane-straight edgde bendove (koji su strogo protiv alkohola, droge, furaju totalno zdrav zivot, najcesce vegeterijanci) a opet imas i anarcho bendove i sl. Realno o ovome se moze pisati mnogo. I gotovo u svakoj drzavi on se razvijao na drugaciji nacin.

Ovaj se pravac nije ubajatio. Svakako da ga je MTV pank zaprljao pravi pank i taj EMO stil svakako da baca senku na pank, pa ljudi misle da je to pank... Ali ima tu i dobra strana mass media sto se glas daleko cuje, ideja se cuje svuda i onda uporedo sa nastajanjem fejk bendova nastaju i oni pravi, koji sviraju dobar, izvorni pank.

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #24 poslato: Septembar 05, 2008, 09:06:30 posle podne »
Ej\\\' ljudi!
Acafaca je temu \\\" Š ta je za vas punk\\\", što bi ono kazli, meto u neuračunljivi forum.. pa sam ga ja tako i shvatila... da se pišu dosetke i šale u punk fazonu...a vi razviste čitavu debatu. Postoji tema PUNK na više mesta u Forumu... al\\\' nema veze i to je PUNK :)

Sinisa Tomic

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 468
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #25 poslato: Septembar 05, 2008, 09:50:26 posle podne »
to lusy ti si ovde najveca punkerka

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #26 poslato: Septembar 05, 2008, 10:27:14 posle podne »
Pa valjda je i to punk :) Da neuračunljivi forum bude jedini uračunljiv i čitljiv. Ozbiljan.
Hvala Max.

Zoran Sarajlija

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1352
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #27 poslato: Septembar 06, 2008, 12:20:59 pre podne »
Sigurno je da se razlikuju pank-scene recimo u SAD ili GBR od nase ili recimo argentinske.Cinjenica je da mentalitet ljudi sam po sebi stvara posebnu crtu u panku u zavisnosti od podneblja ili drzave.Zato se ne moze generalizovati kao panker je takav i takav i mora da ima to i to.Max je dobro rekao svi smo u jednom trenutku pankeri samo je pitanje ko ce ostati u tom svetu odnosno ko ce nastaviti da fura taj fazon.Makar i 5 minuta na dan.Svi mi imamo paraleno obaveze i poslove i druge hobije ali to je nesto posebno...pank je upecatljiv,zastrasujuci,nepobediv i ima mozda najpoznatiji slogan odnosno grafit na svetu:
  PUNK`S NOT DEAD
slozicete se da nema coveka koji nije video to negde napisano ;)

Zoran Suboticki

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1707
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #28 poslato: Septembar 06, 2008, 02:42:47 pre podne »
Š to bi rekli socijalisti: SVI SMO MI POMALO PANKERI!:)

aleksandar tomic

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 320
    • Pogledaj profil
Odg: Sta je za vas PUNK?
« Odgovor #29 poslato: Septembar 06, 2008, 03:28:05 pre podne »
ti bas volis da sopas, jel!?