Autor Tema: Abortus  (Pročitano 3306 puta)

Loredana Perak

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 93
    • Pogledaj profil
Abortus
« poslato: April 14, 2008, 08:52:12 posle podne »
Tinejdzeri sve ranije stupaju u sexualne odnose,mali je stepen informisanosti,sve je cesci abortus,i broj maloletnih roditelja. Sta mislite o ovoj temi? Kako pomoci drugima? Da li roditelji razgovaraju sa vama o tome ili je to za njih tabu tema?

TiDža84

  • Gost
Odg: Abortus
« Odgovor #1 poslato: April 14, 2008, 09:40:38 posle podne »
Potrebno je pod hitno uvesti sexualno obrazovanje u skole kao i jednogodisnji obavezan pregled kod ginekologa i urologa,radi preventive od polnih bolesti..kao i raditi na smanjivanju predrasuda jer nas narod je takav,da je razgovor o sexu velika sramota i jos uvek taboo tema kod nas.

Sto se tice abortusa...da postavim jedno pitanje koje je isto vezano za ovu temu.Zanima me sta bi radili ukoliko bi saznali da vam je dete koje treba da rodite bolesno,da li bi i tada rodili i dozvolili da se ceo zivot muci???

Nikola Kurcubic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1249
    • Pogledaj profil
Odg: Abortus
« Odgovor #2 poslato: April 14, 2008, 11:39:32 posle podne »
Imam dve cere , i uglavnom se prica o toj temi otvoreno. Sa mamom vise pricaju, mada sam i ja informisan. Ja kada sam bio teenager, nisam do devetnaeste znao cemu sluze zene... salim se, ali za moju majku  tada je to bila tabu tema.
Ja nisam dozvolio da se cuti o tome u kuci, mada je bilo za mene nekada i malo neprijatno, ali bolje i neprijatno nego kasno.

Starija, koja izlazi je upoznata sa delom i posledicama, tako da se nadamo najboljem, ali u ljubavi je mozak velicine oraha pa nikad nismo sigurni. A za mladju , kada dodje vreme cuce istu pricu.

A abortus opravdavam jedino kada se zna da ce dete biti sa manom i da ce se muciti ili biti nesposobno za samostalan zivot. A sa decom treba mnogo raditi i razgovarati u cilju preventive.

Marina Kovacev

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 750
    • Pogledaj profil
Odg: Abortus
« Odgovor #3 poslato: April 17, 2008, 03:13:14 pre podne »
Davnih dana sam prosla predavanja \\\"o pogresnim koracima\\\" kod moje mame i to je bilo jako smesno jer se ona sva pogubila pa sam vise ja njoj pricala o onome sto znam nego ona meni... :laugh:  ali smo se, sve u svemu, razumele...
Slazem se sa Tidzom, imamo mi gadan problem, generalno. Svi se prave da sex vise nije taboo tema, a zapravo se u skolama jako malo prica o tome... ja sam recimo za 4 godine srednje skole samo jednom slusala o abortusu i polnim bolestima, tj. drzala sam predavanje u razredu; i svi se prave da sve znaju, a onda dodje oblast reprodukcije, iz biologije u 4. godini i momci ne znaju sta je zapravo menstruacija?! O cemu onda dalje da pricamo...? Pod hitno predavanja, edukacija, pregledi...
Sto se abortusa konkretno tice, \\\"bolje spreciti nego leciti\\\", ali ako se vec desi nezeljena trudnoca, onda sta je - tu je. I pozatvarati sve one privatne klinike koje abortuse rade na crno u ko zna kakvim uslovima!

Z A

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 688
    • Pogledaj profil
Odg: Abortus
« Odgovor #4 poslato: April 17, 2008, 05:54:51 pre podne »
a jel moguce danas otkriti rane faze poremecaja kod  ploda?
jel neko zna?
ispod vidim pise nesto o tome ali ne znam sta da zakljucim.

vendi vendi

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 89
    • Pogledaj profil
Odg: Abortus
« Odgovor #5 poslato: April 17, 2008, 03:23:13 posle podne »
Integral napisao/la:
Citat
a jel moguce danas otkriti rane faze poremecaja kod  ploda?
jel neko zna?
ispod vidim pise nesto o tome ali ne znam sta da zakljucim.



Moguce je. Imas vise vrsta expertnix UZ, od klasicnog na Betaniji  do 3D po privatnim ordinacijalma. Rade se razne pretrage krvi koje dosta otkrivaju i pokazuju. Takodje ako se posumnja na nesto rade se genenstke pretrage ali cesce se radi amniocinteza (to je vadjenje krvi iz pupcane vrpce), malo rizican zahvat ali iz njega se vidi sve. Postoji jos raznih pretraga i pregleda, ali se uglavnom sve anomalije ako postoje otkriju na vreme. Uvek postoji verovatnoca da \\\"nesto promakne\\\" ali po mom misljenju to se moze desiti samo neiskusnom lekaru, a danas ih je sve manje i manje.

Nadam se da si razumeo sta je pisac hteo da kaze.

Licno sam protivnik abortusa (ako je sa plodom sve u redu), jer ipak ubijate jedno zivo bice....

 

Gordana Kuzmanovic Sadzakov

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 5066
    • Pogledaj profil
Odg: Abortus
« Odgovor #6 poslato: April 18, 2008, 07:42:06 pre podne »
vendi napisao/la:
Citat
Integral napisao/la:
Citat
a jel moguce danas otkriti rane faze poremecaja kod  ploda?
jel neko zna?
ispod vidim pise nesto o tome ali ne znam sta da zakljucim.



Moguce je. Imas vise vrsta expertnix UZ, od klasicnog na Betaniji  do 3D po privatnim ordinacijalma. Rade se razne pretrage krvi koje dosta otkrivaju i pokazuju. Takodje ako se posumnja na nesto rade se genenstke pretrage ali cesce se radi amniocinteza (to je vadjenje krvi iz pupcane vrpce), malo rizican zahvat ali iz njega se vidi sve. Postoji jos raznih pretraga i pregleda, ali se uglavnom sve anomalije ako postoje otkriju na vreme. Uvek postoji verovatnoca da \\\"nesto promakne\\\" ali po mom misljenju to se moze desiti samo neiskusnom lekaru, a danas ih je sve manje i manje.

Nadam se da si razumeo sta je pisac hteo da kaze.

Licno sam protivnik abortusa (ako je sa plodom sve u redu), jer ipak ubijate jedno zivo bice....

 [img width=124]http://www.becejonline.com/images/fbfiles/images/fetus.jpg[/im
g]


Ultra zvukom- se morfloški poremećaji mogu otkriti u najranijem periodu embriona, po završetku organogeneze ( 3 meseca).
Amniocintezom se otkrivaju poremećeji na hromozomima... Daunov sindrom Tarnerov, Klinefelterov... učili smo o tome na časovima biologije.
  Neke sklonosti ka nekim bolestima se ne mogu otkriti  ni jednim aparatom, kao ni neke psihičke bolesti.

 Ipak moja poruka je: Volite se i kada za to dođe vreme rodite decu :), a do tada budite mudri;)..