Autor Tema: hd ready?  (Pročitano 4203 puta)

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil

G. P.

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 936
    • Pogledaj profil
Odg: hd ready?
« Odgovor #16 poslato: Novembar 13, 2009, 12:39:12 pre podne »
Prodavci su barabe.
Pitam ja da li ovaj ima HD.

Inače ja nemam pojma o tome, ne bih da kupim neki pa da za 2 godine moram da dokupim neki tuner ili nešto slično što će da pretvara signal itd. i tome sl.

Kaže meni prodavac IMA. A ja ga pitam što na svim ostalim piše  HD Ready ili Full HD a na tom piše HDMi (ili HDIm) ulaz.

On meni kaže HD je HD ali sada će doći ekspert za TV i stiže ekspert. Kaže ekspert to ti je kao sa stereo zvukom, niko ne primećuje a bilo je popularno kada je nastalo, pita on mene da li ja imam stereo zvuk kod kuće i ja mu kažem imam i u kolima i na TV a on se nešto naljutio i pogledao me kao da sam lud.

Eto.

Serveto Pecin

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2622
    • Pogledaj profil
Odg: hd ready?
« Odgovor #17 poslato: Novembar 13, 2009, 02:01:32 pre podne »
U srbiji su svi strucnjaci.

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: hd ready?
« Odgovor #18 poslato: Novembar 13, 2009, 02:21:04 pre podne »
E, vako. (da ne otvaram novu temu o Digitalizaciji Televizije) A da koliko toliko objasnim svima razumljivim jezikom na sta treba voditi racuna.

HD je kao prelaz sa crnobele tehnologije na kolor...grubo receno.

E sad, mi u isto vreme imamo i prelaz sa analogne tv na digitalnu tv tehnologiju. Razlika izmedju ova dva se primecuje vec u imenu.

Ono sto je bitno pri kupovini novih tv aparata (LCD, TFT, Plasma, OLED) je da imaju DVB tuner u sebi.

Naime DVB - Digital Video Broadcast je ta nova tehnologija. http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Video_Broadcasting
Postoji nekoliko standarda iste:

DVB-T - Zemaljska Digitalna TV http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T
DVB-S - Satelitska Digitalna TV http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-S
DVB-C - Kablovska Digitalna TV http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-C
DVB-H - Mobilna Digitalna TV http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-H

Donosi mnogo dobrih stvari kao ne postojanje snega na slici. Ili imate sliku ili nemate. Zatim, tu su EPG (Electronic Program Guide - Elektronski Vodic kroz Progam, prikazuje sta se emituje u sledecim terminima), Interaktivna TV - mozete da ucestvujete u nekim kvizovima, anketama, i sl. Timeshift -  opcija koja omogucava da vratite neki deo filma koji ste propustili unazad, da vidite. Pay Per View - Opcija koja omogucava da gledate neki program, ali da platite za njega, a ne placate ono sto ne zelite. (recimo neki film) i jos dosta drugih opcija.

E sad ono sto je novo kod DVB je i to sto ce na frekvenciji dosadasnjeg jednog programa moci da se emituje vise programa. Sve u zavisnosti od kvaliteta slike i zvuka, tj kompresije istog. 6-7 programa u SD (Small Definiton, 720x576 pixela i stereo zvuk, eventualno AC97/AC3 (surround) ili 5.1/7.1 zvuk) i 1-3 u HD (1280x720 pixela u HD720p, ili 1920x1080 pixela u HD1080i/p sa AC3/AC97 zvukom)

Srbija kao i ostatak EU prelazi iskljucivo emitovanje DVB-T signala od 17. jun 2015, ali vrlo verovatno i ranije, posto je dosta zemalja EU to vec uradilo.

Znaci da sumiram

Ako kupujete flat TV, gledajte da u sebi ima DVB tuner. Vas izbor je hocete li uzeti HDready (1368x720 pixela) ili FullHD (1920x1080 pixela). Razlika u ceni je osetna, ali verujte mi i razlika u kvalitetu slike je. :)


Ako sam ikome pomogao, drago mi je. Ako nekoga nesto interesuje detaljnije ili nije nesto razumeo, nek mi se obrati slobodno.
(Verovatno ce Crossbringer naci neke zamerke ( ;) )i imati primedbe kao i uvek, ali ko god ima nesto pametno da doda, slobodno)

Djordje P.

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2379
    • Pogledaj profil
    • pivnicki.com
Odg: hd ready?
« Odgovor #19 poslato: Novembar 13, 2009, 02:21:08 pre podne »
televizore prodaju trgovci (sa mozda 3. stepenom). ne mozemo ni ocekivati da znaju nesto vise o tehnici. al dobro jbsh struku, vazno da se proda roba :)
mene bi mogli zeznuti za peglu ili mikrotalasnu, ali za tv ne bas. al zato nekoj domacici ce uvaliti tv, ali nece shit peglu...
u glavnom sve ce se prodati pa ko koga z...
hd ili full ili nista :woohoo: a da li cu gledati 1080, 720, ili manje linija, moja stvar.
ne treba mi jos, nego radim neke klipove u 1080p al nemam na cemu da vidim, jedino kad smanjim na 720p mogu da vidim u full-u, jer mi je monitor (svega) 1280x1024 pa pashe max 1280x720 rezolucija.

mumba

  • Gost
Odg: hd ready?
« Odgovor #20 poslato: Novembar 13, 2009, 09:05:32 pre podne »
pa ond adorde pazari neki monitor za sada a za par godina full hd!
lalo gde može biti razlika između analogne i digitalne televizije kao razlika između crno belo i kolor?
ja i dalje kažem čitao,čuo isprobao do 40 inča ne zreba hd ready video sam nema razlike nikakve a da za tv iste veličine zbog nečega što s ene primeti colujem drastično više para ne hvala nisam papan kao lala a to da postoji hd ispod 40 inča to je trik isto kao kada kupujete mini liniju fugison na pijaci pa vam tamo na zvučnicima piše 500 watts pmpo ma nie nego!

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: hd ready?
« Odgovor #21 poslato: Novembar 13, 2009, 11:24:11 posle podne »
Crossbringer napisao/la:
Citat
pa ond adorde pazari neki monitor za sada a za par godina full hd!
lalo gde može biti razlika između analogne i digitalne televizije kao razlika između crno belo i kolor?
ja i dalje kažem čitao,čuo isprobao do 40 inča ne zreba hd ready video sam nema razlike nikakve a da za tv iste veličine zbog nečega što s ene primeti colujem drastično više para ne hvala nisam papan kao lala a to da postoji hd ispod 40 inča to je trik isto kao kada kupujete mini liniju fugison na pijaci pa vam tamo na zvučnicima piše 500 watts pmpo ma nie nego!


 :dobarsiti: :dobarsiti: ;)

mumba

  • Gost
Odg: hd ready?
« Odgovor #22 poslato: Novembar 14, 2009, 11:13:24 posle podne »
mir mir mir niko nije kriv!

Ninoslav Sretenović

  • Newbie
  • *
  • Poruke: 12
    • Pogledaj profil
Odg: hd ready?
« Odgovor #23 poslato: Novembar 17, 2009, 08:36:31 pre podne »
Evo razjašnjenja par činjenica:

- FullHD je 1920x1080, i samo to... sve ispod toga je HDready, a ispod 1000 linija je SD
- RTS kod nas emituje u 1080i sistemu, za sada, i to u MPEG-2

Ono što je najbitnije je sledeće: kada krene digitalizacija i prelazak na HD kanale u Srbiji, BEZ OBZIRA na to koji TV imate, NE GINE vam set top box, koji će država deliti... tj. prodavati, po, za sada, nepoznatim cenama - pominje se cifra od oko 40ak evra, za one koji redovno plaćaju pretplatu...

Zašto je to tako?

Ostatak Evrope emituje u DVB-T sistemu, i to najčešće u MPEG-2... To je trenutna situacija, i zato se DVB-T tjuneri nalaze u većini savremenih televizora...

Ali kako naša ministarka za telekomunikacije Jasna Matić kaže, Srbija će otići korak dalje i emitovati sav program u DVB-T2 sistemu, i to u MPEG-4.

Izvor: http://www.novisf.com/wbb3/digitalna-televizija/digitalne-platforme-i-kanali-iz-ex-yu-zemalja/digitalna-i-analogna-zemaljska-tv/74765-za-digitalnu-zemaljsku-će-se-koristiti-dvb-t2-i-mpeg-4/

Š ta ovo znači? Svi tjuneri u savremenim televizorima jesu i biće bezvredni i samo će set top box omogućiti da pratite televiziju, jednom kad se digitalizujemo...

Djordje P.

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2379
    • Pogledaj profil
    • pivnicki.com
Odg: hd ready?
« Odgovor #24 poslato: Novembar 17, 2009, 08:54:40 pre podne »
aj samo ispravi link.

full hd jeste 1920x1080
1280x720 je ispod 1000 linija al nije sd. onda je i 720p hd ready, valjda :)
sd (pal) je 720x576. - kanda cemo ga jos dugo gledati

mumba

  • Gost
Odg: hd ready?
« Odgovor #25 poslato: Novembar 17, 2009, 05:39:45 posle podne »
zato ja lepo kažem nov tv tek od 2015 ili kasnije haha!

Djordje P.

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2379
    • Pogledaj profil
    • pivnicki.com
Odg: hd ready?
« Odgovor #26 poslato: Novembar 17, 2009, 08:03:23 posle podne »
i to sto kazes!
tako mozemo u nedogled!
http://www.negativespaces.com/blog/images/resolutions.jpg LOL

ma ovo je zakon:

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: hd ready?
« Odgovor #27 poslato: Novembar 17, 2009, 10:49:53 posle podne »
A ja bas citao da je na pomolu sledeci HD standard...

Super Hi Vision
http://en.wikipedia.org/wiki/4320p
http://www.cnet.com.au/super-hi-vision-the-next-hd-standard-339289184.htm

Sta vise prica se i o promeni odnosa H/V orijentacije sa 16:9 na 2:1. Posto navodno 16:9 nije dovoljno sirok. XD

Ma ovo je krenulo kao procesori u racunarima pre par godina...nema kraja jedno desetak godina. :D

mumba

  • Gost
Odg: hd ready?
« Odgovor #28 poslato: Novembar 18, 2009, 02:11:09 pre podne »
onda ono što nino kaže set top box i koristim ovaj moj tv dok se ne raspadne sam od sebe!ma bitno sam oda slike ima !i ovako nisam ljubitelj videa već zvuka!

Serveto Pecin

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 2622
    • Pogledaj profil
Odg: hd ready?
« Odgovor #29 poslato: Novembar 18, 2009, 06:07:52 pre podne »
Televizor? Sta je to?