Autor Tema: Donor  (Pročitano 4107 puta)

Irena Žunić

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 144
    • Pogledaj profil
Donor
« poslato: Mart 25, 2008, 01:19:06 pre podne »
Donor. Da li znate sta je to? Dobrovoljno posmrtno darivanje organa.  Oči, bubrezi, pluća, jetra, koža, koštana srž..Da li biste postali donor?
Pitanje humanosti, pitanje morala...

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: Donor
« Odgovor #1 poslato: Mart 25, 2008, 01:26:09 pre podne »
Moj iskren odgovor. Ne bih. Razlog. Medicinski kadar je toliko iskvaren i iskompromitovan da jednostavno znam da moji organi ne bi otisli pravim osobama kojima je potrebno, vec bi otisli kod nekog ko ne zasluzuje zivot a ima para da potplati Med. Radnika...

Inace smatram da je vrlo humano i da nije onoga sto sam naveo bih, drage volje...

Irena Žunić

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 144
    • Pogledaj profil
Odg: Donor
« Odgovor #2 poslato: Mart 25, 2008, 07:04:08 posle podne »
Mali_Lala napisao/la:
Citat
Moj iskren odgovor. Ne bih. Razlog. Medicinski kadar je toliko iskvaren i iskompromitovan da jednostavno znam da moji organi ne bi otisli pravim osobama kojima je potrebno, vec bi otisli kod nekog ko ne zasluzuje zivot a ima para da potplati Med. Radnika...

Inace smatram da je vrlo humano i da nije onoga sto sam naveo bih, drage volje...


Potpuno si u pravu, iskustvo nas je tome naucilo.

A da postavimo ovako pricu:

Tvom detetu je neophodan bubreg!!! Prodaces sve, uciniti sve, POTPLATITI koga treba???????????? Gde je tu granica moralnosti? Sta vazi za druge a sta za mene?

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: Donor
« Odgovor #3 poslato: Mart 25, 2008, 07:35:28 posle podne »
Sud je sud a cud je cud...sve po zakonu...

Pera Petlic

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 209
    • Pogledaj profil
Odg: Donor
« Odgovor #4 poslato: Mart 25, 2008, 09:24:29 posle podne »
Mali_Lala napisao/la:
Citat
Moj iskren odgovor. Ne bih. Razlog. Medicinski kadar je toliko iskvaren i iskompromitovan da jednostavno znam da moji organi ne bi otisli pravim osobama kojima je potrebno, vec bi otisli kod nekog ko ne zasluzuje zivot a ima para da potplati Med. Radnika...

Inace smatram da je vrlo humano i da nije onoga sto sam naveo bih, drage volje...


 A vi ste se pa tako \\\"ne daj boze\\\" pa nadavali da imate pravo da generalizujete...nisu bas svi korumpirani i iskompromitovali...  :hitna:

Goran Čonkić

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1158
    • Pogledaj profil
Odg: Donor
« Odgovor #5 poslato: Mart 26, 2008, 12:57:43 pre podne »
Pa ok ajde...vozaci hitne pomoci nisu...;) ;)

Irena Žunić

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 144
    • Pogledaj profil
Odg: Donor
« Odgovor #6 poslato: Mart 27, 2008, 08:48:06 posle podne »
Tek sad videh da je bila slična tema.  Da preformulišem pitanje.
 Š ta  te sprečava da ozvaničiš svoju humanost (postaneš član \\\"biblioteke\\\")?

Lenjost? Deklarativno smo svi za tu ideju, ali od teorije do prakse malo je duži put. Izgleda da se negde usput izgubi i naša humanost.

Radomir Jelic

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1658
    • Pogledaj profil
Odg: Donor
« Odgovor #7 poslato: Mart 29, 2008, 05:35:03 posle podne »
gde se uclanjuje i na koji nacin?

Robbyn �

  • Hero Member
  • *****
  • Poruke: 1197
    • Pogledaj profil
Odg: Donor
« Odgovor #8 poslato: Mart 29, 2008, 05:43:08 posle podne »
Hipotetička situacija...Desi mi se nešto,ne daj Bože, i na aparatima 50-50% da ću ostati...U međuvremenu neki glavonja uništio jetru regresiranim skupštinskim viskijem i čeka transplataciju a moja mu baš potaman...
Pojavi im se na listi da je donor potencijalno dostupan.
Š ta mislite da li bi sve učinili da me održe živim-mene smrtnika?Sa zdravstvom ovakvim korumpiranim kakvo je sada?  :bejzbolka:

Kada bih bio siguran da će to ići nekoj sirotinji, što da ne?Tamo gde bih išao više mi ne bi trebalo.Ali ovako,nisam siguran...

Petar Vidovic

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 105
    • Pogledaj profil
Odg: Donor
« Odgovor #9 poslato: Mart 31, 2008, 02:04:10 pre podne »
ukoliko ko zeli, mozete pisati na:
VMA, Crnotravska 17, Beograd P.F. 1003
Klinika za nefrologiju
Odeljenje za transplataciju organa

ili pozvati:
 011/367-0784
661-122
662-755 lokal 31-645


procedura je jednostavna. javis se, u roku od par dana dobijes pismo sa izjavom koju popunis i karticom koju potpisujes na poledjini, sve to potpisano posaljes nazad na VMA gde se sve overava i opet ti vracaju donorsku karticu koju nosis sa sobom u novcaniku i ako zagines negde cika milicajac koji vrsi uvidjaj kad pregleda dokumenta i nadje tu karticu obavestava VMA koji se potrude da dodju sto pre i pokupe sve sto je frisko i upotrebljivo.
sve u svemu sa scene izlazis sa stilom. :)

salu na stranu, za mene je sve to ok. zasto da ne?
sbbkbb (sta bi bilo kad bi bilo) me ne opterecuje. svaki zivot je vredan, pa i tog nekog glavonje.
u svakom slucaju tesko da ce se jetrom okoristiti, probadace ga s vremena na vreme. B)
znam, 100%.

Loredana Perak

  • Jr. Member
  • **
  • Poruke: 93
    • Pogledaj profil
Odg: Donor
« Odgovor #10 poslato: April 21, 2008, 11:14:55 posle podne »
Pa,za sada jos nisam razmisljala o tome... Dobrovoljni sam davalac krvi,za sada mi je to ok sto se tice pomoci. ne znam,mozda i bih.